Шевченко про вирок у справі MH-17: "Через недосконалість міжнародного законодавства неможливо притягнути країну-терориста до відповідальності"

17.11.2022 р., 20:45
Шевченко про вирок у справі MH-17: "Через недосконалість міжнародного законодавства неможливо притягнути країну-терориста до відповідальності"

Суд у Нідерландах виніс вирок щодо справи у збитті малазійського літака рейсу МН17 у 2014 році. Було визнано винними і засуджено Гіркіна, Дубінського і колаборанта Харченка. Вони є громадянами Росії. І їх Росія відмовляється видавати Нідерландам. Чи буде притягнуто колись до відповідальності замовників, а не лише виконавців у цій справі? Чи будуть задоволені цим рішенням родичі вбитих? Про це слухачам Українського радіо розповів виконувач обов'язків Міністра транспорту та зв‘язку України в 2009-2010 роках Василь Шевченко.

0:00 0:00
10
1x

"Ця подія стала надзвичайною в історії людства, коли терористи використовували такого типу зброю. Проти цивільних суден почали застосовувати зброю військового призначення. І тоді держава-винуватиця або не контролює процеси і опісля пояснює світові це все, або просто стає організатором. 

За ініціативою України тоді пропонувалася форма, єдина в міжнародному праві, яка існувала щодо покарання держави, що здійснювала масові вбивства. Для прикладу, той же Нюрнберзький процес, який відбувся в 1946 році, коли було притягнуто 21 особу. Було створено Міжнародний трибунал щодо Югославії. Тоді притягнули до відповідальності перших осіб, які здійснювали терористичні масові вбивства. Світове співтовариство розділило всі ці погляди, тому що повністю відбувся трибунал. Там злочинці були притягнуті до відповідальності після того, як вони отримали поразку.

Україна передовірила справу щодо MH-17 спеціальному органові у Нідерландах. Вони одразу сказали, що літак було збито ракетою. Але вони не проводять розслідувань щодо звинувачень. 

Хоча слідча група спільна, зараз йде мова про кримінальну складову, яка розглядається нідерландським судом, як у кримінальному праві Нідерландів.

Міжнародний кримінальний суд поки що на стадії створення. Основою були організації, які підтримали Римський статут. Але не всі його ратифікували. І тому він не має якихось повноважень і не має зобов'язань щодо виконання. 

Світ перебуває зараз у повному нерозумінні, що робити далі. Створення Міжнародного кримінального суду є спробою це врегулювати. Але воно поки що також не врегульовується. 

Чи будуть задоволеними родичі, що лише трьом особам висунуто звинувачення? Бо це всього лише виконавці. Це не ті люди, які віддавали розпорядження. 

Тут іде велика гра однієї країни. Росія знизила кількість обвинувачених осіб до трьох виконавців. І демонструє, що їх не буде видавати. 

Зараз існує неможливість притягнути країну-терориста до відповідальності через недосконалість міжнародного законодавства. Поняття країни, яка є спонсором тероризму, існує лише в США. 

 Читати також: "Кого б не обрали до Вищої ради правосуддя — це буде добрий результат", — голова Верховного суду Князєв про роботу Етичної ради

Зараз формується новий формат країн — Рамштайн, які підтримують Україну. Ми є свідками створення нового світового порядку, який буде більш досконалим і який дасть можливість притягнути до відповідальності цю країну. Але лише шляхом зміцнення України". 

Фото mil.in.ua