war

Віктор Таран: "Оператор дронів є пріоритетною професією на фронті"

5.10.2022 р., 13:10

Повномасштабна війна Росії проти України певною мірою є технологічною, її колись називатимуть "Війною дронів". Бо дрони — це очі артилерії, а від очей втекти неможливо. Без дронів нашій армії було б дуже складно. Завдяки ним здобуваються перемоги, бо вони можуть бачити ворога. Мінцифра започаткувала в липні проєкт "Армія дронів". За цей час було закуплено 986 безпілотників для ЗСУ, частина з яких вже на фронті. Також було навчено понад 1000 професійних операторів. Адже, як сказав Міністр оборони: "Потреба операторів БПЛА на фронті є неймовірно великою". Як і де готують операторів дронів? Як забезпечені наші підрозділи різними типами БПЛА? Про все це слухачам Українського радіо розповів очільник Центру підготовки операторів БПЛА "КРУК", старший лейтенант ЗСУ Віктор Таран.

Про проєкт "Армія дронів"

"Проєкт на стадії реалізації. Він містить декілька напрямків діяльності, де активно і масово займаються закупівлею різних типів БПЛА і передають їх армії. 

Безпосередньо наш напрямок підтримка шкіл операторів БПЛА, які надає Мінцифра. У серпні було проведено декілька турів виборів і таким чином відібрано загалом 17 шкіл, які мають навчити в найкоротші терміни понад 10 тисяч операторів. Таке завдання було поставлено Генштабом. В нашій школі за два місяці було навчено 121 курсанта. 

Є два великі класи безпілотників: безпілотні літальні апарати стратегічного напрямку типу "Стріла" або типу "Крило". Вони нагадують формою літаки з розмахом крила від 2 до 4 метрів. Це копія великих літаків. У них інший принцип польотів. Операторам треба добре вчити закони аеродинаміки. 

Є безпілотники з розмахом крила 1-1.5 метра і довжиною до двох метрів. Тут навчання триватиме 2-3 тижні. Якщо більші "пташки", то від місяця і довше, а на "Байрактарі" ще більше. Для ЗСУ навчання безкоштовне, а для цивільних проводиться за певні кошти. 

Існують ще мультикоптери або невеликі тактичні квадрокоптери, які літають на відстань 5-7 км. На таких апаратах навчання триває всього 5-6 днів. 

Є різна відстань польотів дронів: тактична і стратегічна. Завдання їхні: розвідка і дорозвідка відповідно на 500 метрів, до 7 км і до 20 км. 

Що таке дорозвідка: полетіли, розвідали цілі, наступного дня має працювати артилерія. І перед тим, як робити обстріли, відбувається дорозвідка.

Також дрони здійснюють доставку вантажів. 

Крім того, можна ними робити ортофотоплан місцевості: аналіз рельєфу, на якому можна побачити приховані позиції, що маскуються рельєфом або які були нещодавно створені. 

Новий напрямок, який використовують дрони: розмінування. Вони летять над певною площею і зчитують металеве на глибині. Робиться фото, припустимо, одного гектара місцевості. Потім мінери накладають карту, йдуть і перевіряють місцевість. Похибка може складати 10-15 см". 

Що використовують вороги. Чим відрізняються дрони їхні від наших

"Нічим не відрізняються саме маленькі моделі. Перед повномасштабним вторгненням 95% ринку малих мультикоптерів було монополізовано  двома компаніями: DJI  - 92%, і Аutel. І 5% ринку посідають інші компанії. І ми, і вони використовуємо всі ці дрони. Також ми використовуємо моделі, створені власноруч. У нас є "Фурії", "Валькірії", "Лелеки", у них "Оріон", "Елерон-3", "Тахіон", "Орлан-10", "Shahed-136". Ми навчилися ефективно діяти проти ворожих дронів. 

Наші українські воїни перебудовують будь-яку техніку. Тому ворожа зброя, яка опинилася в руках українських фахівців, є безпечною для використання нашими військовими. Начинка всіх дронів і безпілотників є зрозумілою і базовою, бо вони літають на американських мікросхемах. 

Багато бажаючих стати операторами з цивільного населення, багато людей приходять добровольцями. Бо всі розуміють, що рано чи пізно відновиться процес планової мобілізації. Коли людина керує "пташкою", то оператор знаходиться за лінією фронту, тому ця робота є відносно безпечною. Закликаю іти і вчитися, поки є час. Бо оператори дронів потрапляють в першу хвилю пріоритетності."

Фото: Михайла Федорова

Віктор Таран: "Оператор дронів є пріоритетною професією на фронті"

Новини по темі