"Першими спікерами кожної дискусії будуть українські захисники": 6 жовтня розпочинається львівський BookForum

"Першими спікерами кожної дискусії будуть українські захисники": 6 жовтня розпочинається львівський BookForum

Вже за три дні, 6 жовтня розпочнеться 29-й Львівський міжнародний BookForum. Детально про формат цьогорічного фестивалю, основні теми, яким він буде присвячений, авторів, яких в рамках програми можна буде почути Українському радіо розповіла програмна директорка Львівського міжнародного Bookforum Софія Челяк.

0:00 0:00
10
1x

"BookForum або Форум видавців — це один з найстаріших та найбільших українських літературних фестивалів та книжкових ярмарків. Він відбувається вже 29-й раз, адже наша організація працює з 1994 року. Спочатку його метою було зібрати у Львові всіх можливих видавців книжок для того, щоб українці мали доступ до української книги. Ця подія стала справжньою Меккою для тих, хто цікавився україномовною українською літературою. Згодом в межах нашого фестивалю почали відбуватися літературні заходи, тому в межах ярмарку утворився Львівський міжнародний літературний фестиваль, який зараз називається Львівський міжнародний BookForum. 

Формат онлайн ми випробували вперше у 2020 році під час пандемії. Цього ж року наш формат знову змінюється — ми будемо онлайн для глядачів. Йдеться про 20 заходів, які будуть транслюватися українською мовою через наші сторінки, та англійською й іспанською мовами — завдяки нашому діджитал-партнеру Hey Festival. Це британський фестиваль, з яким ми разом поширюємо інформацію про Україну та українську культуру за кордон. Також таким чином ми надаємо можливість наших спікерам — 20 українським авторам — висловитися на теми, які турбують увесь світ. Ми будемо говорити про імперіалізм та постколоніальний досвід, чи існує постколоніальна солідарність з Україною, будемо говорити про пропаганду та те, чи російські пропагандисти повинні бути засудженими в рамках трибуналу, який буде відбуватися. Ми будемо говорити про фіксування воєнних злочинів та те, яким чином буде відбуватися трибунал над модерною війною", — розповіла Софія Челяк.

За словами програмної директорки BookForum, події будуть транслюватися зі Львова, проте на самих локаціях заходів кількість людей буде дуже обмежена: "Всі події будуть транслюватися українською та англійською мовами і доступ до них буде безоплатний. Тому, якщо ви хочете подивитися заходи нашого фестивалю, то інформацію можна шукати на офіційному сайті BookForum та на сайті Hey Festival".

"Цьогоріч учасниками фестивалю будуть як українські, так й іноземні письменники, наприклад, Маргарет Етвуд та Ніл Гейман. І вмовити взяти участь іноземних авторів було не складно: для них є приємністю ще раз публічно висловити підтримку Україні. Для них є хорошою можливість виступити саме на українському фестивалі. Разом з тим, частина іноземців підключатиметься не онлайн, а приїде до нас і вони розуміють ризики. Частина з них вже приїжджала до України після початку повномасштабного вторгнення, адже йдеться про журналістів чи людей, які допомагають Україні йти до перемоги", — пояснила Челяк.

Принагідно гостя розповіла й про програму цьогорічного BookForum, наголосивши, що організатори намагалися зачепити усі існуючі теми, пов’язані з війною: "Йдеться про життя цивільних, адже цивільне населення теж, на жаль, у цій війні страждає, бо Росія є терористичною державою і те, як вона цілить в об’єкти цивільної інфраструктури, є злочином. Ми будемо говорити про людей, які живуть в окупації, які свідчать після деокупації. Ми будемо говорити про становище жінок: і тих жінок, які залишилися в Україні, і тих, які виїжджають, аби вберегти своє життя та життя своїх дітей. Ми будемо говорити про воєнні злочини і будемо спілкуватися з тими, хто їх фіксує. 

З іншого боку, ми обов’язково зачепимо історичну складову, адже не можна дивитися на цю війну поза контекстом Першої та Другої світових воєн. Тому разом з істориками ми будемо розглядати всі наші сучасні події".

"Також до нас долучаться наші захисники, які зараз воюють. На жаль, це не буде повноцінне включення, але на правах почесних гостей ми запросили їх бути першими спікерами кожної дискусії. Наприклад, Павло Казарін буде говорити про ідею Європи та те, наскільки Європа втратить свою єдність та розуміння своїх кордонів, чи зможемо ми колись називати Росію європейською країною. Дмитро Крапивенко буде говорити про імперіалізм. До дискусії про жінок під час війни долучиться морська піхотинка Ярина Чорногуз, яка розповість роботу українських жінок на передовій. Також до нас підключиться й Масі Найєм, який буде розповідати про воєнні злочини та їх відбір, свій досвід служби у Збройних Силах України", — підсумувала Софія Челяк.

Повну програму подій та посилання на трансляції можна знайти на офіційній сторінці BookForum тут

Фото: bookforum.ua