"Військові отримуватимуть найдорожчі протези за рахунок держави": Міністерка соціальної політики Оксана Жолнович

"Військові отримуватимуть найдорожчі протези за рахунок держави": Міністерка соціальної політики Оксана Жолнович

З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну збільшилася кількість людей, які потребують реабілітації та протезування. Як серед військових, так і серед цивільного населення. Україна має високопрофесійних протезистів, які були навчені за міжнародними програмами. В нас є 50 організацій, які надають послуги щодо протезів. Як проходить реабілітація? Хто її найбільше потребує? Як обрати протези, щоб підійшли? Про все це слухачам Українського радіо розповіла міністерка соціальної політики України Оксана Жолнович.

0:00 0:00
10
1x

Як відбувається реабілітація поранених військовослужбовців?

Є різні програми. Ми разом з Міністерством охорони здоров'я та Міністерством ветеранів працюємо над змінами щодо покращення тієї реабілітації, яка в Україні нормативно передбачена. У нас не була побудована реабілітація з першого дня захворювання чи травми. Вона була запізнілою, проходила в реабілітаційних центрах Міністерства соціальної політики, які, до речі, є показовими в рамках реабілітації. Там комплексно підходять до протезування і психологічної реабілітації. 

Ми працюємо над тим, щоб при лікарнях створювалися реабілітаційні відділення по всій Україні. Вони одразу надаватимуть людям весь необхідний комплекс реабілітації. Як бійцям, так і цивільному населенню. 

Крім того, є дуже гарна програма психологічної допомоги від Міністерства ветеранів. Є також проєкт першої леді. Ми готуємо спільно стратегію психологічної допомоги та збереження психічного здоров'я усього населення. Будуть розроблені різні заходи для кожного Міністерства: навчання сімейних лікарів з боку МОЗ, навчання соцпрацівників, і розвиток соцпослуг з боку Мінсоцполітики. 

Як змінилася статистика протезування?

Якщо ми говоримо про "рік до року", то не суттєво змінилася. У нас така сама кількість звернень: 12 тисяч громадян. Ми ще не використали той бюджет, який був запланований на 2022 рік. Чому так мало звернень, незважаючи на повномасштабну війну? Це пов'язано з виїздом людей з ампутаціями кінцівок за кордон. І ще не всі поранені військові готові до протезування. 

Віктор Ляшко сказав, що держава забезпечить безкоштовним протезуванням військовослужбовців і цивільних. Як реалізовуватимуть програму?

Програма Міністерства соціальної політики діє не перший рік. Ми повинні забезпечити всіх наших громадян відновленням функціонування і тими засобами, що дозволять їм повноцінно повернутися в суспільне життя, бути економічно і соціально активними, інтегрованими. Ці видатки дуже виправдані. Ми працюємо з міжнародними донорами, організаціями, просимо гуманітарною допомогою передавати вартісні і дорогі складові для  протезування. 

Скільки потрібно чекати на чергу, щоби отримати безкоштовне протезування?

На сьогодні черг немає. Ми покриваємо ціну виробу зразу. Можливо є незначні затримки з казначейством. Процедура, яка передбачена на виготовлення протезу, є дещо громіздкою. 

Щодо якості протезу?

Це залежить від того, які будуть рекомендації реабілітаційних команд та медичних комісій. Бо не всім підійде дорогоякісне протезування. Спочатку надають тренувальний протез, більш простий. Тому що людині потрібно повністю переорієнтуватися. І це потребує переходу від більш простого механізму до складнішого. Ми фінансуємо різні види протезів. 

Для всіх учасників бойових дій вартість протеза збільшується втричі. Вони можуть мати найдорожчі протези. 

У нас на сьогодні достатня кількість фахових протезистів, які навчені за міжнародними програмами і можуть робити протез будь-якої складності.  

Будь-який протез більше 4 років не слугує. Є постійна потреба в його коректуванні. І все це робиться в рамках протезування. Навіть якщо людина була протезована за кордоном, вона має можливість зареєструвати протез в нашій реальній базі з проблем з інвалідністю, щоб обслуговувати його в Україні.  

А дитині щороку треба міняти протез. І ми це також забезпечуємо. 

Як відбувається комунікація для отримання протезу?

Зараз опція "через сімейного лікаря" не реалізована. Це буде можливо при достатній кількості реабілітаційних команд в лікарнях. Людина, яка отримала травму, має мати висновок комісії про потребу в протезі. Потім ще збираються певні документи, які подаються в ЦНАП або управління соцзахисту і далі вона отримує направлення. Самостійно обирає того виробника, з яким хотіла б співпрацювати. На зараз ми маємо близько 50 організацій.   

Фото: armyinform

Останні новини
Премія Конрада має вагу і в Україні, і в Польщі ― Ярослав Ґодун
Премія Конрада має вагу і в Україні, і в Польщі ― Ярослав Ґодун
Браян Орута: Під час великої війни Африка звернула більше уваги на Україну
Браян Орута: Під час великої війни Африка звернула більше уваги на Україну
ЗСУ знищують 8 із 10 одиниць ворожої бронетехніки — Федоренко про бої на Куп'янщині
ЗСУ знищують 8 із 10 одиниць ворожої бронетехніки — Федоренко про бої на Куп'янщині
Промінь рекомендує: SKRYAGA з треком "Напиши в Телеграмі"
Промінь рекомендує: SKRYAGA з треком "Напиши в Телеграмі"
Із 500 декларацій у 222 є ознаки недостовірності, незаконного збагачення, необґрунтованості активів ― НАЗК
Із 500 декларацій у 222 є ознаки недостовірності, незаконного збагачення, необґрунтованості активів ― НАЗК
Новини по темі
Важливі і якісні, і кількісні показники. Невмержицький про економічне бронювання
"Якби не війна". Радіофільм до Дня захисників і захисниць України
"До останньої секунди не вірили, що це саме обмін" — Толкачова про звільнення з полону 49 українців
"Ми сильні. І ми можемо займатися спортом" – ветеран про мотивацію і участь в Іграх Нескорених
Через "коридор смерті" до мрії про соціальне підприємство: історія медикині, яка вийшла з оточення під Іловайськом