"Через судилище над захисниками Азовсталі Росія намагається примусити світ до діалогу з псевдореспубліками", — Юсов

"Через судилище над захисниками Азовсталі Росія намагається примусити світ до діалогу з псевдореспубліками", — Юсов

Кілька днів тому відбулася пресконференція стосовно діяльності Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими. За останній місяць було оброблено майже 6 000 запитів, надано 1 500 консультацій, понад 200 осіб отримали юридичну допомогу. Про роботу Координаційного штабу і про заклик України до цивілізованого світу щодо не допущення судилища над захисниками Маріуполя. Чи спрацює цей заклик на користь нашій державі та як швидко? Коли будуть допущені представники ООН та Червоного Хреста до українських військовополонених, передусім в Оленівку? Про це слухачам Українського радіо розповів член Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, представник ГУР МО України Андрій Юсов.

0:00 0:00
10
1x

Що вдалося зробити на цей момент

"Оцінювати роботу штабу мають родини військовополонених. Ми лише надаємо необхідну допомогу і поглиблений супровід щодо отримання необхідної інформації. Зокрема запрацювала громадська приймальня Координаційного штабу, консультаційна лінія та прийом громадян. В штабі зібрані представники всіх відомств, організацій, відповідних установ, які потрібні для супроводу родин військовополонених: це і СБУ, і представники Генштабу, Головного управління розвідки, Міністерства юстиції. Це перша комплексна установа і організація, яка опікується супроводом питань родин військовополонених та їхнім поверненням".

Чи можуть міжнародні організації вплинути на процес звільнення захисників із "Азовсталі" 

"Є публічні і непублічні заходи і засоби. Якщо ми говоримо про не публічні засоби, то Україна застосовує всі можливі, наявні варіанти, а якщо про публічні, то ми повинні апелювати до світової спільноти. Російська агресія не є проблемою лише України. Це проблема міжнародного гуманітарного права, а також міжнародної системи безпеки. Коли ми говоримо про дотримання прав військовополонених, то це не лише проблема України і Росії. Це виклик для загальної архітектури безпеки. Світ не може мовчки за цим спостерігати. 

Для України життя військового є найвищою цінністю. Тому і відбувся вихід із "Азовсталі". Був вибір: або загинути всім 2 500 захисникам, або здатися у полон. Умовний Сталін обрав би загибель своїх співгромадян в ім'я якоїсь міфічної великої ідеї. Україна обрала інший шлях: це боротьба за життя своїх людей. І ми боремося і будемо боротися за них. 

Те, що робить сьогодні Росія в Маріупольському театрі на сцені, це кривавий перформанс. Мовчки за цим спостерігати або робити вигляд, що нічого не відбувається, світ не має права. Тому сьогодні і була зроблена спільна заява всієї оборонної і безпекової сфери до світу зокрема. І світ повинен на це реагувати. В тому числі ООН, і Червоний хрест". 

Сьогодні була оприлюднена офіційна заява щодо полонених захисників Маріуполя. Україна закликала світ не допустити судилища над захистиками Маріуполя. На сцені Маріупольської камерної філармонії російські окупанти збирають тюремні клітки і планують у вересні влаштувати показовий суд над нашими захисниками.

В травні здача в полон була єдиним способом порятунку бійців, які перебували на заводі "Азовсталь". 2 500 захисників тоді було врятовано. Але зараз Росія всіляко відмовляється повертати їх Україні.

"Україна повинна використовувати різні інструменти для цього. Але відповідальність за ці інсценізації несе Росія, а не "ДНР" і "ЛНР". Це те, що робить режим Путіна і РФ сьогодні на тимчасово окупованих українських територіях. Ми будемо чинити опір цьому. Питання повернення і обміну — це лише частина роботи, яка потребує тиші, багаторівневої роботи і складного переговорного процесу". 

Чи можуть ООН і Червоний хрест впливати на події на окупованих територіях

"Ми всі хотіли б більшої ефективності у роботі ООН та Червоного хреста. Але у нас немає іншого ООН і іншого Червоного хреста. В цьому контексті Україна зробила дуже багато, в тому числі для об'єднання родин військовополонених, щоб активізувати роботу Червоного хреста. Зробити її більш публічною, продуктивною та прозорою за останні декілька місяців. Але ключова відповідальність лежить на Росії. Після теракту в Оленівці Червоний хрест досі не може туди потрапити та публічно про це заявляє. У нього немає інструментів потрапити туди без дозволу. Натомість Росія, демонструючи псевдоготовність допустити міжнародні організації, цього не робить, а показує якийсь цирк із псевдопредставниками. Міжнародне право потребує однакової участі всіх сторін. Україна зі свого боку виконує всі необхідні вимоги, це констатують і ООН, і Червоний хрест. Росія цього не робить. І це констатує весь світ. Будуть зроблені відповідні висновки".

Що окупанти цим показовим судилищем хочуть досягти

"Змусити увесь світ, Україну, наших міжнародних партнерів легімітизувати взаємини із псевдореспубліками "ДНР" і "ЛНР". Через такі судові рішення примусити вступати в діалог з їхніми, так званими судами і омбудсменами. В такий кривавий і драматичний спосіб. Але нами і надалі будуть вживатися всі засоби, аби зберегти життя наших захисників". 

Фото: facebook Маріупольська міська рада

Останні новини
Атака російськими КАБами Харкова — троє загиблих, понад пів сотні поранених
Атака російськими КАБами Харкова — троє загиблих, понад пів сотні поранених
"Я не бачив паніки". Плачков про втримання енергосистеми України від блекауту
"Я не бачив паніки". Плачков про втримання енергосистеми України від блекауту
Якщо Південна Корея поставлятиме зброю Україні, то робитиме це поступово — Киричевський
Якщо Південна Корея поставлятиме зброю Україні, то робитиме це поступово — Киричевський
"Колективний Захід все-таки вірить в нашу перемогу" — огляд світової політики щодо України від дипломата Моцика
"Колективний Захід все-таки вірить в нашу перемогу" — огляд світової політики щодо України від дипломата Моцика
"Найбільшу загрозу люди з ПТСР становлять для себе". Як лікувати "невидимі рани" розповідає патофізіолог
"Найбільшу загрозу люди з ПТСР становлять для себе". Як лікувати "невидимі рани" розповідає патофізіолог
Новини по темі
Інфраструктура Маріуполя деградує по всіх напрямах — Андрющенко
Як допомогти військовим, які пройшли пекло полону: нова ініціатива в Києві
Подвиг військових не безсенсовий. Наталія Ворожбит про фільм "Кіборги"
Сергій Конюшок: "Trenvet має допомогти ветерану "повернутись з війни"
Марія Бурмака: 13 травня я стоятиму на одній сцені з героїнею пісні "Кохання сталь"