war

Чому падає долар і чи станеться зміцнення гривні ― пояснює Руслан Чорний

4.08.2022 р., 18:30

Сьогодні в обмінниках гривня міцнішає, тобто курс долара знижується. Чому так відбувається і скільки триватиме ця тенденція ― в ефірі Українського радіо розповів Руслан Чорний, шеф-редактор інформаційного агентства "Фінансовий клуб".

Чи вплинула на долар заборона Нацбанку показувати курс на табло

"Нацбанку вже набридло дивитись, як зменшуються його резерви. Тому що попит на валюту набагато перевищує пропозицію. І Нацбанк сьогодні зробив декілька кроків, які нарешті змінили ситуацію ― курс пішов в іншому напрямку. Щодо рішення з обмінними пунктами. Не секрет, що понад 60 % ринку обмінних пунктів перебуває у власності чотирьох компаній, які належать сім’ї Олександра Турчинова, колишнього голови РНБО. Фактично Нацбанк розуміє, хто роздмухує курс. Банки останнім часом поводять себе досить "чемно", вони зарегульовані. А обмінні пункти максимально заробляють на коливанні курсу, тож вони зацікавлені в тому, щоб курс коливався з максимальною амплітудою. І той факт, що скрізь на табло висвітлена інформація про курс, дуже впливає. Людина, яка навіть не збиралась купувати валюту, бачить зміни курсу і починає думати: а може мені треба купити чи продати долари? Так робить більшість населення. Це той психологічний фактор, який спричиняв тиск на курс, і на цьому заробляли обмінні пункти. Нацбанк намагався кілька разів зустрітися з управлінням асоціації обмінних пунктів, якось їх умовити не розкачувати курс, але вони цього не почули. Тому довелося вдатися до таких заходів, щоб заборонити висвітлювати курс та встановити в усіх обмінниках відеокамери, за всіма правилами, і щоб обмінники звітували в податкову про всі валютно-обмінні операції, а не ховали свої прибутки під стіл. Саме компанія Турчинова розкрутила цю історію з появою безлічі мемів у соцмережах.

Я не кажу, що це ідеальне рішення Нацбанку, але воно було спрямоване на те, щоб курс пішов униз. І це відбулось".

Наскільки сталою буде ця тенденція і чи станеться зміцнення гривні

"Це рішення трохи змінює лише психологічний фактор. Причина, яка штовхає курс угору, це нестача валюти в Україні. Ми бачимо, що тільки зараз пішов перший корабель з продукцією. Усі порти стоять, експорт не відбувається, отже, не приходить валютна виручка. Нестача кожного місяця фактично становить від 2 до 5 мільярдів, і це лягає на золотовалютний резерв. Але тенденцію, що в Україні не вистачає валюти, відкриття резерву суттєво не змінить".

Про дозвіл для банків продавати населенню безготівкову валюту

"Рішення регулятора спричинить те, що люди не будуть бігти й купувати готівкову валюту. Банки дозволяють клієнтам купувати безготівкову валюту, якщо вона лишається на депозиті кілька місяців. Тобто люди, які дійсно планують конвертувати гривні у валюту, зможуть це зробити. І їм не треба бігти в обмінник і купувати валюту за великим курсом".

Фото: minfin.com.ua

Чому падає долар і чи станеться зміцнення гривні ― пояснює Руслан Чорний

Новини по темі