Катерина Левченко: "В сім'ї погодження на володіння зброєю має бути спільним рішенням"

Катерина Левченко: "В сім'ї погодження на володіння зброєю має бути спільним рішенням"

Гендерний вимір вільного володіння зброєю при опитуванні в додатку "Дія", а також результати групи "Рейтинг" та опитувань інших компаній аналізує Катерина Левченко, Урядова уповноважена з питань гендерної політики, заступниця голови комісії Ради Європи з питань гендерної рівності, докторка юридичних наук, професорка.

0:00 0:00
10
1x

У додатку "Дія" було проведено опитування щодо можливості володіння зброєю. 59% вважають правильним носити зброю у громадських місцях, 22% - неможливим таке носіння, 19% - що зброю можна мати, але використовувати її тільки в тирах і на стрільбищах.

Група "Рейтинг" теж надала свої дані: 61 % людей вважають, що дозвіл на зброю допоможе обороноздатності країни, із них 60% чоловіків і 28% жінок хотіли б бути власниками вогнепальної зброї та боєприпасів до неї.

Результати дослідження свідчать, що "будь-яке соціальне питання має гендерний аспект. Ми говоримо про рівність можливостей, рівність прав саме тому, що чоловіки і жінки по-різному ставляться до тих чи інших речей. В тому числі і до питання володіння зброєю". Якщо працююча людина хоче купити зброю, то навіть в цьому питанні "заробітна плата відрізняється між чоловіками і жінками у 25%".

Зброя і домашнє насильство. "За наказом Міністерства внутрішніх справ…, …довідка про дозвіл не дається тим, хто порушував громадський порядок, правила володіння зброєю, мають алкогольну або наркотичну залежність, або скоювали домашнє насильство. Останнє має бути підтверджено викликами поліції". Контроль і запобіжники (отримання медичної довідки, довідки у психіатра) є достатньо слабкими. До речі, від домашнього насильства більше страждає жінок - 85 %. "Легалізація зброї може повернутися не тільки проти жінок і дітей, але і проти чоловіків". За словами Катерини Левченко жінки, не маючи змоги терпіти насильство і вбивши своїх чоловіків, зараз перебувають в місцях позбавлення волі по 115 статті "умисне вбивство". Їх часто ув'язнюють за "перевищення міри допустимої оборони" у випадку самозахисту. Тому погодження на володіння зброєю мають давати члени родини, які проживають разом. Це має бути спільне рішення.

Зброя і діти. Наслідки психологічних травм, пов'язані з підлітковими проблемами, непорозуміннями, особливо війною, можуть спричиняти серйозні суїцидальні настрої, які можуть бути реалізовані, якщо вдома є зброя. І тут повинні діяти правила зберігання і поводження зі зброєю. "Ці правила дуже чітко прописані, і вони є доволі жорсткими. Контроль за їх дотриманням, а також отримання довідок на право володіння зброєю є доволі слабким. Вона повинна зберігатися в сейфі. Хоча дорослі, будучи в стані алкогольного сп'яніння, можуть забути закрити його… І, як результат, зброя потрапить до рук дитини. Вона може взяти її навіть на вулицю." 

Зброя і безпека різних категорій громадян. Як наголосила Урядова уповноважена з питань гендерної політики "перш за все безпека стосується чоловіків і жінок різних вікових груп, соціальних, майнових приналежностей… Я боюсь того, щоб зброю носили вільно в публічному місці, бо у нас 45% людей не вміють користуватися зброєю. І це є небезпечним. Хоча 72% й підтримують навчання в користуванні зброєю".

"Велика кількість людей вважають, що легалізація зброї як підвищить рівень злочинності, так само підвищить рівень безпеки, захист та самозахист громадян" - звернула увагу Катерина Левченко. Але "будь-яка дія держави обов'язково має враховувати інтереси різних груп громадян. Є відсоток людей, і він доволі великий, який не підтримує легалізацію зброї. Сьогодні йде війна, але наслідки легалізації зброї будуть мати довготривале вирішення і після війни. Нам треба себе забезпечити захистом на побутовому рівні. Від росіян, які приходять із танками і ракетами, ця зброя нас не захистить"…

Фото: Уніан