НБУ зняв обмеження з продажу валюти: що відбудеться з курсом?

НБУ зняв обмеження з продажу валюти: що відбудеться з курсом?

Останні декілька днів курс долара у валютних обмінниках почав різко рости. Ще 13 травня його можна було придбати за 34,2 гривні, то вже 21 травня він коштує 37,40 гривень. У той же час офіційний курс з початку війни тримається на позначці 29,25 гривень. Разом з тим, з 22 травня Національний банк України скасував обмеження на курс, за яким банки та обмінники можуть продавати іноземну валюту. Що зараз відбувається з курсом долара, чому НАБУ відпустив його та які наслідки ми матимемо від цього кроку Українському радіо розповів шеф-редактор Інформаційного агентства "Фінансовий клуб" Руслан Чорний.

0:00 0:00
10
1x

"Фактично із завтрашнього дня НБУ дозволяє банкам продавати та купувати долар за будь-якою ціною. До сьогоднішнього ж дня є обмеження, що банки не мають права продавати більше, ніж на 10 % від офіційного курсу. НБУ залишає на тому ж рівні, на якому він був, проте банки за своїм бажанням можуть продавати валюту за курсом, який вони собі встановлять", ​​— розповів Руслан Чорний.

За його словами, спочатку курс валют підскочить догори, але потім відкотиться назад й встановиться ринкова вартість: "Такі кроки Національний банк робив і раніше, під час попередніх криз. Це дійсно збалансовувало ринок та знижувало долю "чорного" та "сірого" ринків, коли офіційний курс дуже сильно відрізнявся від того, що можна купити в обмінниках".

"Зараз є велика різниця між офіційним та комерційним курсом валют, адже самої валюти в країни небагато. Хоча нам надходить допомога від іноземців, проте, наприклад, українські порти заблоковані і зерно, яке ми мали продати за минулорічними контрактами, залишається в Україні або на тимчасово окупованих територіях. Таким чином, Україні недоотримує велику частину валюти, тому з нею є певний дефіцит. Банки за офіційним курсом продавати не хочуть та не можуть, адже фактично валюти в банках не було до сих пір. А обмінні кіоски в свою чергу могли продавати за тим курсом, яким хотіли, розуміючи, що на валюту є попит. Це і є причиною великої різниці між офіційним та комерційним курсами", — пояснив експерт.

Чорний додав, що наступного тижня українці можуть побачити й позначки в 50-60 гривень за долар в банках, в яких до сих пір не було продажу валют: "Спочатку виникне спекуляція, адже вони захочуть заробити більше. Також буде більшою й різниця між купівлею та продажем. Проте коли ринок збалансується, ця ситуація зміниться й курс стане ближчим до того, який ми бачили цього тижня".

"Свого часу НБУ запровадив обмеження для того, щоб збалансувати систему на початку широкомасштабної війни, щоб не було великого шоку для українців. Й Національному банку справді вдалося втримати фінансову систему, адже сильного злету курсу не було, а також був підтриманий критичний імпорт. Дуже великого попиту на валюту не було, плюс курс трохи впав, якщо порівнювати з початком війни, тому зараз НБУ пішов на скасування обмежень. Тримати весь час фіксований курс валют — це не ринкова ситуація, рано чи пізно він має бути відпущений. Тому, думаю, згодом, коли регулятор побачить, що ситуація збалансувалась, він відпустить й офіційний курс",  — зазначив шеф-редактор “Фінансового клубу”.

Наостанок він додав, що зростання курсу долара вплине й на рівень інфляції, адже це включається в ціну будь-яких товарів: "Нещодавно ми бачили шок у всьому світі з подорожчанням палива, ціна на яке зросла вдвічі, адже воно впливає й на ціну інших товарів. Так само на кінцеву ціну вплине й подорожчання курсу долара. Ціни зростуть".

Фото: Мінфін