war

Як повернути землі, що перебувають у власності резидентів РФ, під повний контроль України ― коментує правник

16.05.2022 р., 19:01

Понад 26 тисяч українських земельних ділянок перебувають в оренді та більше тисячі у власності резидентів РФ. Загальна площа таких ділянок ― понад 160 тисяч гектарів в оренді та 32 тисячі гектарів у власності. Багато це чи мало? Хто їхні господарі? Як ці землі можна повернути? В ефірі Українського радіо на ці запитання відповідав Віктор Кобилянський, керівник Центру земельного права Вищої школи адвокатури.

Як резидентам РФ вдалося заволодіти частиною українських земель

"Насправді ця частка доволі незначна порівняно із загальною кількістю українських земель, що перебувають у власності чи оренді. Але звісно, суспільство дуже занепокоєне. Треба сказати, що іноземці, в тому числі громадяни РФ, у нас в Україні обмежені у правах на землю. Статті 80 і 81 Земельного кодексу засвідчують, що власниками земель не можуть бути будь-які іноземні особи, особи без громадянства, іноземні держави. Отже, коли йдеться про власність, то це скоріше не про сільськогосподарські землі. Для несільськогосподарських земель ситуація з власністю простіша ― під нерухомістю нерезиденти України могли цілком законно придбати земельні ділянки. Для оренди фактично не було обмежень взагалі. І треба пам’ятати, що найбільші наші агровиробники ― великі агрохолдинги ― насправді належать нерезидентам. Частина цих нерезидентів українська, але з метою оптимізації оподаткування вони створили якусь офшорну компанію, яка стала власником холдингу. Тобто ситуація для нашої економіки не нова, вона звична. Зараз стоїть питання, що робити з російськими власниками. Агресор з нами воює і водночас є бенефіціаром щодо українських земель…".

На яких територіях України розташовані ці ділянки

"До 2014 року велика частка російського бізнесу працювала в Автономній Республіці Крим. Але є російські власники і в інших регіонах, навіть у Київській області, які займаються сільським господарством. Питання в тому, як їх цього позбавити, як повернути ці землі під повний контроль України. З цього приводу вже зараз є зміни в законодавстві ― резидентам РФ фактично не дозволяють виводити прибуток, отриманий від бізнесу в Україні. Навіть компанія, що має бенефіціарного власника ― громадянина РФ або іншу російську компанію, не може реально здійснювати більшість фінансових операцій, тому що їх контролюють і блокують. Вся інформація щодо власників є відкритою, її можуть отримати банки в порядку фінансового моніторингу, наприклад. Але це не вирішує проблему кардинально. Зараз триває підготовка законопроєктів, які передбачають фактично примусове виключення з числа господарських товариств нерезидентів України, які є резидентами РФ".

Насамкінець Віктор Кобилянський розповів: "Доволі відомий російський актор хотів придбати земельну ділянку на території Криму, в Гурзуфі. Він не мав такої можливості за нашим законодавством, тому просто використав підставну особу. Використання підставних осіб є досить поширеною практикою. Якщо ви стежили, як працюють санкції проти певних російських громадян за кордоном, то вже чули історії, коли підставні особи фактично кидають своїх бенефіціарів. Таке можливо і в Україні".

Фото: dixilex.com

Як повернути землі, що перебувають у власності резидентів РФ, під повний контроль України ― коментує правник

Новини по темі