war

"Китай засуджує війну в Україні, проте не каже, що її розв’язала Росія" — Коваль про намагання Піднебесної зберегти нейтралітет

5.05.2022 р., 17:32

Згідно з Будапештським меморандумом 1964 року США, Велика Британія та Росія гарантували Україні безпеку після набуття нею безядерного статусу. Цей документ не зміг вберегти нашу країну від війни, адже в 2014 році Росія порушила свої зобов’язання, тому з того часу перед Україною стоїть питання про нову модель міжнародної безпеки та країн-гарантів. Зараз Україна, яка максимально виважено підходить до цього питання, розглядає гарантами біля десятка країн, серед яких вирізняється Китай. Днями ця держава отримала офіційну пропозицію від України стати гарантом безпеки. Яку відповідь може отримати наша країна та які вимоги може висунути Китай у відповідь Українському радіо розповів журналіст-міжнародник Олексій Коваль.

"З того, що ми чули після стамбульського раунду перемовин з Росією, очевидно, що ми хочемо гарантій, які країни, які їх нададуть, будуть зобов’язані виконати, якщо буде наступ. По-друге, такі гарантії мають бути швидко імплементовані: дається всього три дні на консультації, після яких має початися безпосередня дія гарантій. Більше того, Україна вимагає максимально можливої підтримки: йдеться не тільки про політичну підтримку, але й збройну, військову, економічну, гуманітарну. Тобто всі ці гарантії мають бути набагато сильніші, потужніші, ніж це було прописано в Будапештському меморандумі", ​​—розповів Олексій Коваль.

За його словами, Китай нікому ще не давав подібних гарантій, адже йдеться про міжнародний пакет зобов’язань для партнерів: "Піднебесна жодного разу не погоджувалась на умови, які би накладали на неї певні зобов’язання перед третьою стороною, а надто — приєднатися до конфлікту на чужій стороні".

"Проте зараз всі країни, які зіткнулися з необхідністю визначити свою позицію щодо війни в Україні перебувають на "розтяжці": з одного боку вони мають відстоювати свої принципи та інтереси, а з іншого — реагувати на зміни, які відбуваються у світі в цілому. Тому Китай отримав чітке попередження, що він не може допомагати Росії обходити санкції, інакше підпаде під санкції сам. Й Китай це виконує", — зазначив журналіст. 

Разом з тим, Коваль додав, що Україні у перемовинах з Пекіном варто говорити про те, які позиції наших ініціатив співпадають з принципами китайської політики: "В останньому інтерв'ю міністр Кулеба сказав, що Україна поділяє п'ять принципів мирного співіснування між країнами, які відстоює Китай, тобто є точки дотику, де ми стоїмо на однакових позиціях в міжнародних справах".

"На бік України Китай все одно чітко не стане, але вся проросійськість Китаю зараз є більш риторичною: на словах ця країна підтримує Росію, говорить, що у них дружба та міцні відносини. Натомість так чи інакше Китай розуміє, що Україна у відстоюванні свого суверенітету має більше рації. Й коли ми будемо говорити про гарантії, Китай спостерігатиме, які гарантії будуть готові надати інші країни, зокрема, США.  Подивившись на цей перелік, Пекін, скоріше за все, буде вибудовувати свою позицію. Зараз же він ще визначається, адже на думку Китаю ситуація в Україні далека від того, щоб говорити, що конфлікт закінчений. Тому Піднебесна виступає лише за скоріше завершення війни", — пояснив журналіст.

Наостанок Олексій Коваль підкреслив, що Україні не варто очікувати чіткої позиції від влади Китаю швидко, адже вони не визначився зі ставленням до війни ще з 2014 року: "Китай ніколи не підтримував анексію Криму, але ніколи й не засуджував Росію за дії. Й зараз Пекін засуджує війну як спосіб вирішення протиріч, але не засуджує війну Росії, не говорить про те, що цю війну розв'язала РФ".

Фото: Мінфін

"Китай засуджує війну в Україні, проте не каже, що її розв’язала Росія" — Коваль про намагання Піднебесної зберегти нейтралітет

Новини по темі