Купівлю-продаж нерухомості відновлено: яка ситуація на ринку ― коментують фахівці

Купівлю-продаж нерухомості відновлено: яка ситуація на ринку ― коментують фахівці

В Україні відновили купівлю-продаж нерухомості. Яка зараз ситуація на ринку нерухомості та хто має право засвідчувати відчуження майна ― в ефірі Українського радіо розповіли Тетяна Шульга, керуюча партнерка спільноти Red Community, співзасновниця ініціативи "Житло для внутрішньо переміщених осіб", та Ігор Фріс, член Комітету Верховної Ради з питань правової політики, голова підкомітету з питань діяльності органів юстиції, органів виконання покарань та пробації.

0:00 0:00
10
1x
Програма:
Ведучі:
    • Лідія Станіцька

Про що свідчить відновлення роботи реєстрів

Тетяна Шульга: "Є попит, але він відкладений. Ситуація така, що ми маємо понад сім з половиною мільйонів внутрішньо переміщених осіб, фактично біженців, це дані на квітень від Міжнародної організації з міграції. Велика кількість цих людей потребують житла, але чи мають вони кошти... Певна кількість людей могли би придбати житло, але вони не поспішають це робити поки в країні не відновиться мир. Хоча на ринку вже було зафіксовано кілька угод, кілька купівель квартир, одна з них в Одесі, а також люди придивляються до нової нерухомості на заході України. Проте говорити, що ринок відновлено і повноцінно працює, ще зарано".

"Забудовники говорять, що неодмінно потрібна податкова підтримка влади, а також підтримка держави в частині іпотечного кредитування з низькими ставками. Мають бути соціальні програми від держави для фінансування житла для переміщених осіб і для тих, хто втратив житло. Тут бізнес дуже допоміг би державі, бо девелопери вміють будувати швидко, якісно і системно. Єдине ― від держави потрібна підтримка ― або повне фінансування житла для тих, хто його втратив, або соціальні іпотечні програми".

Де є пропозиція вільного житла для купівлі

Тетяна Шульга: "Сьогодні на ринку є недобудовані житлові проєкти, а в добудованих проєктах є певна кількість квартир, які були викуплені інвесторами. Стосовно регіонів ― перспективними, на думку фахівців, є Івано-Франківщина, Тернопільщина, Закарпаття. Центральна Україна поки під питанням, маємо спершу отримати перемогу".

Які умови щодо продажу квартирних метрів

Тетяна Шульга: "Довоєнних цін уже немає. І ми повинні розуміти, що забудовник мусить виходити в якийсь плюс по бізнесу. Тому що це податки, робочі місця, це кадрові складнощі, бо багато хлопців пішли на фронт і в тероборону, до того ж є проблеми з будівельними матеріалами. Це буде ще один запит до держави від забудовників ― налагодити постачання конструкцій та будматеріалів. Про вигідні угоди зараз складно говорити. Немає того об’єму покупок, щоб була картина динаміки цін та прибутковості. Ринок дуже сповільнився, а поодинокі угоди це такий обережний оптимізм для бізнесу та людей. Важко спрогнозувати, коли ринок справді запрацює".

Як вплинула війна на інвестиційні проєкти громадян

Тетяна Шульга: "Безперечно, це негативний вплив. Але багато компаній-забудовників дуже ретельно та уважно поставилися до таких угод, запропонували відтермінування по виплатах. Деякі компанії змогли відновити у невеликих обсягах будівництво, і в Києві, і на заході країни. Інвестиційних угод у цей період не спостерігається".

Нагадаємо, що кілька днів тому в Україні відновили проведення державної реєстрації прав власності на нерухоме майно. Водночас змінилися вимоги до нотаріусів, про що розповів Ігор Фріс: "Це нотаріуси, розташовані на територіях, де не ведуться активні бойові дії. І це мають бути люди, які в процесі своєї багаторічної діяльності не були притягнуті до дисциплінарної відповідальності; робота яких не зупинялася відповідними розпорядженнями Міністерства юстиції; які не вчиняли заборонених правочинів (адже подекуди наші колеги-нотаріуси посвідчували угоди відчуження нерухомого майна вже після початку воєнного стану, це було неправильно); які не вчиняли виконавчого напису на простих кредитних договорах, що були заборонені. Тобто це ті нотаріуси, які сумлінно виконували свої обов’язки в мирний час і не притягалися до відповідальності. Саме їм делеговано право посвідчувати відповідні правочини і здійснювати державну реєстрацію під час війни. Міністерство юстиції опублікує відповідні списки нотаріусів, вони будуть розміщені на сайтах головних територіальних управлінь юстиції, у нотаріальній палаті. Зараз відбуваються технічні процедури ― підключення нотаріуса до реєстру, його верифікація, що він перебуває на території України і його ключ не пошкоджено".

Ігор Фріс наголосив, що громадянам, які бажають придбати або продати нерухоме майно, треба звернути увагу на важливі нюанси. По-перше, на час воєнного стану заборонено продавати квартири за довіреністю. Тобто власник квартири або будь-якої нерухомості повинен здійснювати продаж особисто. Це зроблено з метою унеможливлення зловживань в частині того, чи довіритель є живим, чи помер, але інформацію не внесено в рагс. По-друге, людина не зможе продати і купити квартиру буквально в один день. Умовами передбачено, що нерухомість, яка набута, окрім успадкованої, має перебувати у власності особи не менше одного місяця. Лише після цього нерухомість можна відчужити і здійснити державну реєстрацію. По-третє, банки будуть позбавлені права стягнення на іпотечну нерухомість у процедурі безспірного виконання, тобто за договорами задоволення, відповідно до Закону про іпотеку, коли банки без суду набували право власності або відчужували квартири, які були предметом іпотеки.

Фото: Укрінформ

Останні новини
"Це письменниця, яка промовляє до сучасного читача" — літературознавиця про Ольгу Кобилянську
"Це письменниця, яка промовляє до сучасного читача" — літературознавиця про Ольгу Кобилянську
Миколай Сєрга: "Культурний Десант розбиває міфи російської пропаганди за кордоном"
Миколай Сєрга: "Культурний Десант розбиває міфи російської пропаганди за кордоном"
"Криза поглиблюється, слово за Заходом". Панченко про поствиборчу Грузію
"Криза поглиблюється, слово за Заходом". Панченко про поствиборчу Грузію
"Гомін Out. Ексклюзив" на ютубі Радіо Промінь: найкраще з невиданого
"Гомін Out. Ексклюзив" на ютубі Радіо Промінь: найкраще з невиданого
Довгостроково політика Трампа щодо Китаю дуже вигідна Україні — Харитонов
Довгостроково політика Трампа щодо Китаю дуже вигідна Україні — Харитонов
Новини по темі
Довгостроково політика Трампа щодо Китаю дуже вигідна Україні — Харитонов
ТЦК та СП виконуватимуть свої функції до кінця війни — Веніславський
Покоління TikTok перемогло покоління гречки — Присяжнюк про 1-й тур президентських виборів у Румунії
Кочетков: "Кедр" за 50 млн $ завдає менше руйнувань, ніж "Калібри", "Кинджали" чи "Циркони"
"Рамштайн" без США та Євросоюз без Орбана – Дикий про допомогу західних партнерів у 2025 році