Хресна хода УПЦ МП з Оріхова до Маріуполя: чи вдасться вивести мирних жителів з міста?

Хресна хода УПЦ МП з Оріхова до Маріуполя: чи вдасться вивести мирних жителів з міста?

Українська православна церква Московського патріархату виступила з ініціативою організувати молитовну ходу від міста Оріхів Запорізької області до заводу "Азосталі" в місті Маріуполь. Метою ходи, за словами митрополита Онуфрія, є надання невідкладної допомоги та виведення мирних жителів з міста. Також в рамках ініціативи пропонується вивести поранених військових і забрати тіла загиблих. Чи не завадить така ініціатива українським військовим деблокувати місто та які небезпеки може приховувати в собі потенційна хода для вірян, які до неї долучаться? Про все це Українське радіо розмовляло з експертом з питань державної безпеки, генерал-майором СБУ Василем Вовком та священиком Православної церкви України, ректором Відкритого православного університету Святої Софії-Премудрості Георгієм Коваленком.

0:00 0:00
10
1x

"Митрополит Онуфрій в перші дні агресії засудив її і звернувся до президента Росії з вимогою негайно зупинити агресію. І нинішня пропозиція — позитивна, християнська, яка стосується спасіння життя людей та турботи про поранених та хворих. Разом з тим, не варто забувати про бойові дії на ділянках, де митрополит пропонує відбувати хресну ходу. Тому небезпека для вірян, священнослужителів, які можуть пройти через мінні поля, існує", — зазначив Василь Вовк.

Інший бік проблеми, за словами експерта з питань державної безпеки,  — це те, що українська сторона, крім перемовин, готує й деякі військові заходи щодо деблокування Маріуполя: "Зараз там проходять розвідувальні заходи, плануються або вже відбуваються локальні бойові операції. Коли хода десь наступає на ці ділянки, це також ставить в небезпечне становище наших військових". 

"Якщо пропозиція Онуфрія — чисто моральна, гуманітарна, то я був би обережним та погоджував їх з військовим кабінетом України. Також не варто забувати, що в нас зараз багато не дуже чистих піарних ходів від різних посадовців, в тому числі й релігійного культу. Заява Онуфрія — гучна, звучна, позитивна, патріотична та гуманітарна. Її неможливо не вітати й ніхто не буде звертати увагу, якого патріархату ця церква. Але питання в тому, що на тій території України надскладна ситуація. Й ходити по лінії фронту, зоні бойових дій через мінні поля не до кінця продумано", — наголосив Вовк.

Відтак він порадив вірянам УПЦ МП не брати участі в цьому або подібних заходах зараз, адже це може бути небезпечно: "На даний момент ця без сумніву позитивна ідея не на часі. При нагоді, звісно, слід організовувати такі ходи заради збереження життя людей, зокрема, й наших військовослужбовців. Проте в цій ситуації я б просив утриматися від участі в ході, аби зберегти й своє життя, й можливість визволення людей з полону, заручників".

Солідарний з Василем Вовком й священик Православної церкви України Георгій Коваленко, який зазначив, що будь-які спроби допомогти нашим людям вийти з цього пекла треба вітати, проте діяти слід обережно: "Наскільки наміри УПЦ МП є серйозними, поки не зрозуміло, тому що сьогодні події не відбулося. Завтра в нас буде ще тиха субота і можливо буде якесь припинення вогню, яке дасть можливість вивести наших людей з Маріуполя".

"Проте слід пам’ятати, що Московський патріархат від початку — це потенційна колабораційна структура. Вона велика і в  ній є патріоти як серед вірян, так і серед священиків, які вже зробили свої заяви. 400 священиків УПЦ МП вимагають міжнародного церковного суду над патріархом Кирилом, є ті, які припинили його поминати в молитвах. Але все ж таки більшість — це ті хто зараз мовчать, зокрема, йдеться про єпископат. А це означає, що вони вичікують, чим це буде завершуватися. І це теж показова історія. Тому треба придивлятися до конкретних дій конкретних людей", — підсумував Георгій Коваленко.

Фото: Православна церква України