war

П'ятий пакет санкцій ЄС проти РФ: чи стане він найпекельнішим

8.04.2022 р., 14:45

Чи стане п'ятий пакет санкцій ЄС проти РФ найпекельнішим? Що він передбачає? Якими будуть наслідки і як швидко позначаться на економіці РФ? На ці запитання в ефірі Українського радіо відповів Олександр Харченко, генеральний директор Центру досліджень енергетики.

Європарламент абсолютною більшістю голосів підтримав заклик до повного і негайного ембарго на імпорт російських енергоносіїв. Як далі можуть розвиватися події?

"На жаль, у нашій ситуації Європарламент є таким собі дорадчим органом. Це загальна рекомендація для всіх європейських урядів, аби це питання не зникло з порядку денного. Європарламентарі саме тому і голосували це питання. Жодної прямої взаємодії між Європарламентом та урядами країн немає, тому технічно це рішення ніяк не вплине".

Які енергоносії є критичними для Європи

"На певний період Європа могла б відмовитися в російських енергоносіїв ледь не в повному обсязі. Усі країни Європи мають запаси нафти і нафтопродуктів, цих запасів вистачить на період від 4 до 8 місяців. І наприклад, Німеччина забезпечена резервними запасами щонайменше на 6 місяців, тож вона могла б легко витримати на 3 місяці будь-яке ембарго проти Росії. Так само вугілля могло б бути заміщене іншими поставками, неросійськими. Тому складається враження, що Росія докладає зараз шалених зусиль для того, щоб залишитися на ринку і не дати європейцям прийняти це рішення. Схоже, що задіяно всі можливі важелі в Угорщині, Німеччині та інших країнах, аби не дати змоги швидко проголосувати цей пакет ембарго на енергоносії. Бо вони добре розуміють, що картинка з України кращою не стане. Коли всі побачать, що вони зробили в Бучі, Бородянці, Маріуполі, то жах буде тільки наростати, а з іншого боку якщо пакет проголосують, а європейці побачать, що це ніяк не відображається на їхньому повсякденному житті, то вимоги до жорсткості ембарго почнуть зростати аж до повної заборони експорту з РФ. Росія це розуміє і відчайдушно бореться зараз, щоб ці пакети не були ухвалені".

Скільки втратить Росія, якщо ЄС ухвалить ембарго

"Доходи російського бюджету  у 2021 році на 35 відсотків сформовані від продажів нафти і газу. Тому Росія втратить надходження, які дорівнюють третині бюджету. І навіть якщо вона зможе якусь невелику частину експортувати до Китаю чи Індії, то навіть десяту частину Росія не отримає. Тому це фінансова катастрофа для Росії, ці санкції означають просто смерть. Навіть якщо потім колись у перспективі ці санкції буде скасовано, то РФ повністю треба буде відновити нафто- і газовидобуток, сотні мільярдів доларів. Технічно відновити видобуток нафти і газу в сьогоднішньому обсязі буде просто неможливо".

Чи може Європа замінити російські енергоносії на постачання з інших країн

"Це залежить від великої кількості факторів. Принципово, відповідь ― так. З одного боку, Європа має докласти єдиним фронтом великих зусиль. А з другого ― має докластися Україна. Ми маємо за рахунок експорту своєї електрики в Європу підтримати це скорочення. Адже російський газ Європа використовує зокрема і для того, щоб генерувати електрику. І атомна електроенергія з України може частково замінити для Європи цей газ вже сьогодні. Ми зараз відчайдушно працюємо ― і Укренерго, і Міністерство енергетики, і енергетичні дипломати ― щоб відкрити експорт електроенергії з України до Європи і якомога швидше почати заміщувати цей російський газ української електрикою".

Фото: Укрінформ

П'ятий пакет санкцій ЄС проти РФ: чи стане він найпекельнішим

Новини по темі