war

Дипломат про човникову дипломатію Еммануеля Макрона та на які поступки може піти Україна

8.02.2022 р., 23:22

Човникова дипломатія Еммануеля Макрона — що привіз Президент Франції з Москви до Києва? Про результати відвідування політичним лідером Франції президентів України та РФ, Українське радіо розпитало в Ярослава Войтка, дипломата та експерта-міжнародника.

Під час візиту до Києва та Москви Еммануель Макрон озвучив такі найважливіші меседжі: 

— "Європейському континенту потрібен новий безпеково-оборонний порядок, який влаштував би усіх гравців";

— Після зустрічі з Путіним Макрон заявив, що зрозумів, що не буде ні погіршення, ні ескалації ситуації: "Моєю метою було зупинити гру, запобігти ескалації та відкрити нові перспективи";

— Еммануель Макрон висловився щодо консультацій, які стосуються можливих точок щодо яких є сильна незгода. Президент Франції пообіцяв провести з партнерами в ЄС та США такі консультації найближчим часом: "Інтенсивні дискусії, які в нас почалися, сприятимуть цьому".

"Дипломатичні зусилля необхідно продовжити в будь-якому випадку, оскільки будь-яка дипломатична робота є покликаною запобігти гарячій стадії конфлікту, тобто переходу у воєнні дії. Тому загалом можна вітати такі дипломатичні вояжі наших західних партнерів. 

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що позитивним фактором є те, що дипломатичні зустрічі іноземних політичних лідерів були призначені саме на зимові місяці — січень, лютий, позаяк у цей час існувала найбільша загроза ескалації конфлікту та вторгнення російської армади на територію України.

Сьогодні ввечері до України прилітає Міністр закордонних справ Іспанії, через тиждень заплановано візит Канцлера ФРН Олафа Шольца, зараз в Україні перебуває Міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок, ну і звісно Еммануель Макрон зустрівся сьогодні з Володимиром Зеленським у столиці України", — розповів дипломат Ярослав Войтко.

За словами експерта-міжнародника, реальні результати візиту Президента Франції до України ми побачимо тоді, коли більше інформації щодо домовленостей та піднятих тем стане відомо громадськості. Поки що ситуація видається такою, нібито візит відбувся в позитивних тонах.

Що привіз Макрон з Москви до Києва, та які саме висував вимоги щодо поступок зі сторони нашого Президента, нам поки що невідомо. Як і те щодо чого Володимир Зеленський дав згоду, якщо дав її загалом.

"Що стосується знятого з розгляду Верховної Ради України проекту Закону "Про засади державної політики перехідного періоду" за домовленістю в рамках "Нормандського формату", що підтвердив Еммануель Макрон у своїй заяві, то це може бути не єдиний підводний камінь, про який українська громадськість дізнається чи не в останню чергу.

На жаль, ми не знаємо скільки таких підводних каменів є закладено, оскільки ми не знаємо чіткої позиції українського керівництва. Дуже жаль, що проект Закону "Про засади державної політики перехідного періоду", який визначає юридичні аспекти реінтеграції окупованих територій і визначення відповідальності учасників так званих "ЛНР та ДНР", та пересічних жителів ОРДЛО, які співпрацювали з окупаційними адміністраціями, було знято з розгляду Верховної Ради.

Еммануелю Макрону ставили питання щодо того, чи дійсно "Нормандська четвірка" вимагала зняття цього Закону, на що Макрон відповів, що ні. Тому, мабуть, на прохання російської сторони, українське керівництво, Офіс Президента України цей проект Закону "Про засади державної політики перехідного періоду", який був внесений ще влітку 2021 року, наприкінці січня 2022 року відкликали, якраз перед тим, як Голова Офісу Президента Андрій Єрмак поїхав на зустріч радників лідерів "Нормандського формату". 10 лютого запланована нова зустріч радників лідерів "Нормандського формату” у Берліні, після якої ми побачимо, наскільки ситуація є загрозливою для України", — наголосив Ярослав Войтко.

"Сьогодні Президент Франції Еммануель Макрон озвучив, що Мінські домовленості залишаються єдиним шляхом врегулювання конфлікту на Сході України. Проте, вкотре постає питання — в якій інтерпретації їх виконувати?

Є різниця між позицією Макрона і позицією Держсекретаря США Ентоні Блінкена, який заявив, що Мінські угоди дійсно мають залишатися інструментом розв’язання конфлікту на Донбасі, але лише за умови, якщо Росія почне виконувати свої зобов’язання. Тоді в цих рамках можна буде діяти далі", — зауважив експерт-міжнародник.

"Президент РФ Володимир Путін на пресконференції з Еммануелем Макроном заявив, що якщо Україна увійде до складу НАТО, то Росія стояти осторонь не буде. Проте, чи хоче Франція воювати з Росією? Росія стверджує, що в неї не буде іншого виходу.

Мова йде не про конвенційні, звичайні види збройних сил. Не слід забувати, що в росіян є "ядерна дубинка", яку вони можуть застосувати в будь-який момент.

Ми не знаємо, яким може бути привід, який "дозволить" Путіну перейти цю червону межу й ескалувати конфлікт з Україною", — стверджує Ярослав Войтко.

Фото: з відкритих джерел

Дипломат про човникову дипломатію Еммануеля Макрона та на які поступки може піти Україна

Новини по темі