war

Чому падає гривня та яким буде курс? Прогноз фінансиста

20.01.2022 р., 21:13

Національний банк зміцнив офіційний курс гривні до долара на 1 копійку, встановивши його на 20 січня на рівні 28,40 гривні. Проте коливання курсу досі є значними. Партнер Ukraine Economic Outlook Григорій Кукуруза в ефірі Українського радіо пояснив, чому падає гривня та спрогнозував, яким може бути курс гривні до долара.

Що відбувається з гривнею 

Насамперед підвищився ризик військового вторгнення, і суттєво закривають позиції по Україні саме зовнішні інвестори. Валютне регулювання дозволяє купити 100 тисяч доларів на одну компанію без пояснення, навіщо ця валюта потрібна. Імпортери також намагаються максимально сформувати валютну позицію. Тобто всі намагаються купити валюту, тому що очікують, що вона буде дорожчати. Така ситуація вже два рази повторювалася минулого року, зокрема у квітні 2021 року, коли також була висока концентрація військ на кордоні з Україною, та у кінці листопада 2021 року, коли знову почалися підвищення військових ризиків. Тому традиційно гривня у ці періоди додає від 30 до 70 копійок. Як наслідок, дуже з високою ймовірністю доведеться піднімати облікову ставку. Ринок оптимістично реагує на підвищення облікової ставки, і це додатковий бонус для гривні. 

Щодо того, які були початкові оцінки на перший квартал, то гривня мала стабілізуватися у коридорі 27,0 — 27,25. Можливо, 27,3 — 27,7. Ми бачимо, що наразі ми суттєво перевищуємо. Традиційно це проблема грудневих видатків. Більше 80 млрд гривень було запущено в систему з державного бюджету. Частина цих коштів пішла на валютний ринок. Тому традиційно гривня девальвує в останні дні грудня, але тут ще додався військовий ризик, і це призвело до абсолютно не прогнозованих 28,5 курсу.

Що далі буде з курсом 

Перед цим ситуація стабілізувалася в наступні 3-4 тижні. Зараз все більше затянулось. Хоча я сподіваюся, що ніякого військового вторгнення не буде,  ризики стабілізуються, а гривні та єврооблігації повернуться якщо не в попередній коридор, то в оптимальний, який був до цих військових ризиків і  який не включає їх підвищення.

Про середньорічний курс гривні, закладений у бюджеті

У бюджеті закладено середньорічний курс гривні до долара близько 27,8 грн, але ніхто не очікував, що вже в першому кварталі поточного року гривня може вискочити за 27,5. Проте Нацбанк і бюджет взагалі ніяк не пов'язані. Вони насправді більше конфліктують, між взаємодіють, тому що Нацбанк зацікавлений укріпити гривню до 26 грн за долар, аби подавити інфляцію з 10% до 5%, а Кабмін навпаки зацікавлений в трошки вищому обмінному курсі або в тому, який закладений в бюджеті для того, щоб виконувати або перевиконувати всі дохідні статті бюджету. Середньорічний курс на цей рік 28,0 — 28,2, і варто орієнтуватися на цей коридор.

Як українцям варто реагувати на коливання курсу 

Насправді курс в цілому стабільний. На початку 2021 року курс був 28,10 — 28,20. Тобто в середньостроковому періоді воно згладжується і курс знаходиться на одному рівні. Спред між курсом купівлі і продажу в мобільному додатку будь-якого банку і на готівковому ринку фактично не дозволяє гратися з валютними коливаннями і заробляти на цьому валютному спреді (спред — різниця між найкращими цінами купівлі та продажу в один і той же момент часу на який-небудь актив, зокрема валюту, — ред.). Тому якщо населення починає гратися в цю спекулятивну гру, намагаючись купити дешевше і продати дорожче, то це зазвичай закінчуються лише втратами на спреді, а, напевно, треба мати свій план довгострокових інвестицій. Після того, як Нацбанк дозволив офіційно відкрити на інвестування за кордон і встановив ліміти, то за минулі два роки стрімко зростають інвестиції в іноземні фонди. Тому інвестувати в консервативні цінні папери краще, ніж просто у валюту. 

Фото: Українське радіо

Чому падає гривня та яким буде курс? Прогноз фінансиста

Новини по темі