war

Головний санлікар про те, чи буде в 2022 році новий локдаун, пігулки від коронавірусу та бустерну дозу вакцини

31.12.2021 р., 13:43

Якою буде ситуація з коронавірусною інфекцією в наступному році, як влада України готується до нової хвилі, спричиненої штамом "Омікрон", чи варто готуватися до нового локдауну, коли буде доступна бустерна доза вакцини або пігулки від коронавірусної інфекції в Україні? Про все це Українське радіо розпитало в заступника міністра охорони здоров’я, головного державного санітарного лікаря України Ігоря Кузіна.

Про ситуацію з коронавірусом в 2022 році

2021 рік – це рік вакцинації. Дуже добре, що вакцина була розроблена доволі швидко, вона є ефективною і в багатьох країнах світу вже торує стежку до подолання коронавірусної хвороби. В той же час з'явилась нова проблема – доволі швидка мутація коронавірусу і це буде залишатися в 2022 році як основне завдання системи охорони здоров’я майже усього світу. 

Зараз на політичному рівні точаться дискусії щодо можливості введення бустерних доз, тому питання рівноцінного доступу до вакцини буде розглядатися і в 2022 році. 

Про епідемічну ситуацію в Україні

Ми йдемо з невеличким запізненням по відношенню до країн ЄС: спалахи, які реєструються в Європі, в Україну приходять через 1-2 місяці після того, як вони досягли піку там. Тому зараз в нас ще завершується попередня хвиля, яка була викликана штамом "Дельта", й ми бачимо поступове спадання інтенсивності епідемічного процесу. З вчорашнього дня в нас виведено всі області з червоного рівня епідемічної небезпеки. 

Але прогностично десь з другої половини січня і в лютому ми будемо спостерігати підвищення рівня захворюваності на коронавірусну інфекцію, яка, скоріш за все, вже буде викликана новим штамом "Омікрон". 

Про штам "Омікрон" в Україні

Станом на 30 грудня було виявлено всього 6 лабораторно підтверджених випадків. Ми це побачили переважно по зразках з Київської області, Львова та Дніпра. Більше половини цих випадків пов’язані з перебуванням за кордоном, а друга частина пов'язана із контактуванням із підтвердженою особою, тобто йдеться про домашні осередки. Серед країн, куди виїжджали люди, – Німеччина, Польща, ОАЕ. Найчастіше – це або робочі візити, або відпочинок. Й хоча при перетині кордону люди проходили тестування, по прибуттю в Україну в них починалися симптоми і при повторному тестуванні вони все ж таки отримували позитивний результат. Штам "Омікрон" швидше передається, більше людей може бути інфіковано, а інкубаційний період хвороби скорочений. 

За клінічними даними інфікування штамом "Омікрон" призводить до більш легкого перебігу хвороби, аніж при штамі "Дельта". Проте цей штам передається набагато швидше, ніж "Дельта": швидкість його передачі зростає майже в третину. Й звичайно, що люди із супутніми неінфекційними хворобами, імунокомпроментовані люди потрапляють в більшому відсотку випадків в лікарняні заклади, враховуючи важкий перебіг коронавірусної інфекції.

Ефективність повного курсу вакцинації при штамі "Омікрон" також дещо знижується: відсоток зниження зараз складає біля 30 %. Бустерна доза може бути застосована для того, щоб підняти цей відсоток, скоротити його до 50 %. 

Як влада готується до нової хвилі коронавірус

З 3 грудня ми обмежили перетин державного кордону з тих країн, де виник або був зареєстрований новий штам "Омікрон". Переважно йдеться про афиканські країни. По-друге, в нас продовжують діяти норми, які стосуються обов'язково тестування невакцинованих як до перетину кордону, так і після.  Вакциновані мають проходити тестування лише у випадку появи симптомів. 

Також зараз ми продовжуємо працювати з областями для того, щоб повноцінно виконати увесь обсяг медичної субвенції для дооснащення лікарень кисневими станціями. Скоріш за все, до кінця січня ці роботи будутьв иконані. 

Чи планується в Україні посилення карантину або повний локдаун?

Є певні ризиковані точки, такі як публічні масові заходи, пов'язані зі святкуванням як на відкритому повітрі, так і в закритих приміщеннях. Тому з боку МОЗ ми повністю оновили вимоги як до публічних і масових заходів, так і до функціонування гірськолижних курортів. За нашим переконанням, ці норми можуть мінімізувати кількість контактів і ризиків інфікування. 

На відкритому повітрі ризик інфікуватися набагато менший, тому що вентиляція повітря на достатньо хорошому рівні. Щодо святкування в закритих приміщеннях, до них дійсно мають застосовуватися доволі жорсткі обмеження щодо невакцинованих осіб.

Перед Новим роком були запущені додаткові раунди інспекційних перевірок і за тими звітами, які ми бачили від МВС та Продспоживслужби, велика частина публічних святкувань були скасовані або перенесені на інший час. 

Зараз в жодній області України немає такої ситуації, щоб був відкритий або прихований епідемічний процес. Проте ми бачимо, що навіть на фоні червоного рівня епідемічної небезпеки на рівні областей дуже багато залежить від місцевих органів влади. Зараз мова про локдаун не йде, але потенційно в залежності від розвитку ситуації можливо все. Адже ми розуміємо, що "Омікрон" може призводити до непередбачуваний наслідків. Спрогнозувати остаточно, яка кількість хворих буде фіксуватися, яке буде навантаження немає можливсті, але локдаунів поки що не очікуємо. 

Про бустерну та додаткову дозу вакцини

Люди, які має проблеми з імунітетом,  або люди, в яких є ризик того, що базовий курс подвійної імунізації не призведе до формування повноцінного імунітету, можуть отримати додаткову дозу вакцини. Така доза називається "додаткова" і мова йде про імуноскомпроментованих людей після трансплантації, з важкою імуносупресією, на фоні прийому гормональної терапії. Для таких людей третя доза є необхідною, щоб був повноцінно сформований імунітет.

Додаткова доза не призводить до продовження терміну дії сертифікату про вакцинацію, оскільки людина по факту отримала три дози, але в неї рівень імунного захисту такий, як в звичайної здорової людини після двох доз щеплення.

Аби отримати її, людина має звернутися до свого профільного лікуючого лікаря  онколога, інфекціоніста  отримати направлення в будь-якій формі, навіть поради, і після цього звернутися до пункту щеплення. Рекомендуються мНРК-вакцини, тобто або Pfizer або Moderna.

Бустерна ж доза допомагає поновити як захисний титр антитіл, так і забезпечити більш ефективний захист. Зараз вона рекомендована для введення медичним працівникам та працівникам будинків інтернатного типу після 6 місяців завершення базового курсу щеплення. Станом на сьогодні 3600 людей вже отримали бустерну дозу вакцини. Отримання такої дози щеплення призводить до продовження терміну дії сертифікату на 270 днів. 

Вже є рішення Національної технічної групи експертів про рекомендацію дозволити проводити бустерні дози для осіб, віком від 60 + років. Це рішення найближчим часом також буде введено в дію. Також ми очікуємо рішення НТГЕІ, яке буде проводитися 5 січня, де буде розглядатися питання про універсальний доступ до бустерної дози всіх охочих. 

Про продовження дії сертифікатів вакцинації

Зараз все опрацьовується технічно: скоріш за все, за 15 січня буде фінальна модель, як будуть продовжені сертифікати в "Дії". Технічна можливість є: термін дії буде продовжено шляхом перевипуску сертифікату.

Про пігулки від коронавірусної інфекції

Угода вже укладена, ми очікуємо на появу таких ліків впродовж першого кварталу 2022 року, якщо все буде нормально з постачанням. Вони будуть призначені відповідно до протоколу, тобто їх будуть призначати лікарі. 

Фото: Українське радіо

Головний санлікар про  те, чи буде в 2022 році новий локдаун, пігулки від коронавірусу та бустерну дозу вакцини

Новини по темі