Нові правила для ФОПів: що зміниться для підприємців з 1 січня 2022 року

Нові правила для ФОПів: що зміниться для підприємців з 1 січня 2022 року

Від 1 січня 2022 року в Україні набудуть чинності нові правила для фізичних осіб-підприємців, які працюють у сфері малого бізнесу. Вони будуть зобов'язані користуватися касовими апаратами. Підприємцям необхідно обрати та зареєструвати реєстратор розрахункових операцій (РРО) або програмний реєстратор розрахункових операцій (ПРРО). Нововведення стосуються фізособ-підприємців 2-4 групи, незалежно від виду їхньої діяльності та рівня доходу, зокрема це інтернет-магазини, ресторани, кафе, турагенції, готелі, крамниці, магазини ювелірних виробів тощо. Захищеними від користування касовими апаратами залишаються ФОПи 1-ї групи. Це ті підприємці, які не мають найманих працівників і здійснюють роздрібну торгівлю за готівку на ринках. Крім того, аби не встановлювати касовий апарат дохід ФОПів 1-ї групи не повинен перевищувати 1,002 млн гривень. Більше про нововведення для підприємців в ефірі Українського радіо розповіла експертка з економічних питань, голова підкомітету з питань митної справи та удосконалення Митного кодексу комітету Верховної Ради з питань податкової та митної політики у Верховній Раді 8-го скликання Тетяна Острікова.

0:00 0:00
10
1x

Проти яких нововведень протестують ФОПи 

Підприємці протестують проти збільшення адміністративного навантаження на себе, на найманих працівників, якщо вони є, і на збільшення відповідних витрат на адміністрування цього процесу. Закон передбачає, що ти або купуєш стаціонарний касовий апарат, або ж ти можеш на свій гаджет встановити спеціальне програмне забезпечення — так званий програмний РРО. В такому разі якщо споживач вимагає надрукувати чек, ти  маєш купити ще додатковий принтер, а якщо не вимагає надрукувати, то ти можеш відправити йому засобами електронного зв'язку фіскальний чек, який буде генеруватися програмним касовим апаратом.

Якщо ми говоримо про придбання стаціонарного апарату, то це гроші, адже  треба витратити певну суму коштів на його придбання та навчитися самому або навчити найманих працівників працювати з цим касовим апаратом. Крім того, це означає, що його треба запрограмувати, туди треба занести всі коди та всі види діяльності, щоб він правильно вибивав, тому що у разі якщо неправильно буде заведено товар чи послугу чи неправильно буде вибито чек, то за це передбачені штрафні санкції. Це ще один пункт, проти чого протестують підприємців, адже за неправильне введення касових розрахунків та недотримання касової дисципліни наше законодавство передбачає великі санкції, тому, на мою думку, підприємці здебільшого протестували не так проти самих апаратів, як проти того пов'язаного з ними адміністративного навантаження та штрафних санкцій.

Ще один такий важливий момент. Якщо в тебе немає касового апарата, то податковий орган не буде приходити до тебе на перевірки касової дисципліни. А якщо ти його встановив і зареєстрував у податковій, а вимагає закон, що касовий апарат має бути зареєстрований у податковому органі, тоді до тебе будуть приходити податкові інспектори та перевіряти, як ти ним користуєшся і чи дотримуєшся касової дисципліни. 

Слід зазначити, що поки триває карантин, встановлений Кабінетом Міністрів на території України, перевірки та штрафи можуть бути відкладені, але наші люди знають, як у нас поважається та виконується закон, тому прогнозують, що ці перевірки таки будуть. Саме через це вони і не дуже хотіли встановлювати касові апарати.

Також закон звільняє від обов'язку мати касовий апарат ФОПів-спрощенців першої групи, які здійснюють свою діяльність на ринках. Але проблема в тому, що в нас не всі ринки в країні зареєстровані саме як ринки, і це також ще одне поле для зловживань. Тобто насправді кіоски та міні-магазини можуть мати реєстрацію не як ринок і відповідно формально можуть підпадати під це звільнення, а неформально до них будуть приходити податківці. 

Тому нюансів багато. Програмні РРО з'явилися, але ти мав вручну забити туди всю номенклатуру товарів, запрограмувати їх, і якщо ти торгуєш дрібницями і в тебе тисяча найменувань в асортименті товарів, то ти мав закритися і просто сидіти та запрограмувати всі товари програмному РРО. Водночас програмний РРО від податкової безкоштовний.  

Яке покарання чекає на ФОПів за невиконання нових правил

За невстановлення касових апаратів є передбачені законом штрафи, які сягають розміру 100% від проданої продукції, якщо це перше порушення. Якщо це друге порушення, то це 150%. До завершення карантину є певні послаблення для підприємців. Але ж ми знаємо, що у нас податкова одним оком бачить карантин, а другим не бачить.  

Яким чином нововведення можуть ускладнити роботу постачальникам товарів

Якщо постачальник — юридична особа і розрахунок з ФОПом у нього безготівковий, а юридичні особи мають мати тільки безготівкові розрахунки між собою, то тут ніяких ускладнень не передбачається, тому що безготівкових розрахунках не виникає готівки, а отже, не виникає потреби в касовому апараті.  Тому ці нововведення не мали би якось ускладнити життя постачальникам, але ФОПам це створить додаткові витрати. 

Чи захищає фіскальний чек права споживачів краще, ніж товарний чек 

Я думаю, що це не сильно впливає на захист прав споживачів: товарний це чек чи фіскальний. Зараз велика конкуренція, і всі роздрібні магазини та інтернет-магазини в першу чергу конкурують сервісом і своїм ставленням до клієнтів. Мені в широкому взагалі невідомо, щоб відмовлялися виконати норми закону про захист прав споживачів і повернувся кошти за товар, який не підійшов з якихось причин або виявився неналежної якості. Я думаю, що зараз ці випадки сильно гостро не стоять на порядку денному. Касові апарати в першу чергу призначені для контролю за оборотом, чи підприємець не приховує оборот від податкових органів та від держави, а також вони дозволяють йому мати належний управлінський облік. 

Пропозиції бізнесу щодо змін 

Слід зазначити, що не одразу всі підприємці будуть вже з 1 січня використовувати касові апарати, тому що все ж таки закон встановлює певне верхнє обмеження, при настанні якого ти маєш вже встановити касовий апарат — це трохи більше мільйона гривень. Тому очікується, що зараз у грудні будуть великими темпами реєструвати чи програмні РРО чи звичайні РРО. Спілка українських підприємців в кінці року зверталася до влади, до уряду та до податкового органу з проханнями. По-перше, запровадити на початок року навчальний тестовий період впровадження касових апаратів, на час якого будуть відсутні якісь покарання для бізнесу. По-друге, звільнити бізнес від цієї обов'язкової щомісячної плати за обслуговування касових апаратів. По-третє, спростити істотним чином реєстрацію касового апарата в податковому органі, зокрема пропозиція бізнесу полягала в тому, щоб коли ви в банку отримуєте пос-термінал для карток, ви там також могли отримати касовий апарат та зареєструвати його. Крім того, варто скоротити також перелік обов'язкових реквізитів фіскального чека. Зараз там 31 поле, і якщо якогось поля немає зовсім, то це предмет для покарання. І я не думаю, що всі вони там потрібні. 

Фото: Pixabay