war

Ракети і ППО: чого бракує в арсеналі української армії?

8.12.2021 р., 21:03

Міністр оборони України Олексій Резніков під час зустрічі у середині листопада просив у голови Пентагону Остіна Ллойда надати Україні системи озброєння й зокрема частину американської військової техніки, що призначалася для Афганістану до падіння Кабула. Йдеться також і про радянські вертольоти Мі-17. Якої імпортної зброї потребує Україна прокоментували в ефірі Українського радіо військовий експерт Олег Жданов та фахівець Інституту євроатлантичного співробітництва Ігор Козій.

Програма:
Ведучі:

Про іноземну зброю для Збройних Сил України

За даними різних джерел, міністр оборони України представив керівнику Пентагону доволі широкий список озброєння, яке потребує Україна. Зброя там була різна за своїми можливостями. Окрім гелікоптерів, які призначалися для Афганістану, ще було запропоновано надати Україні тактичні і оперативні системи протиповітряної оборони. Йдеться про американський зенітний ракетний комплекс Patriot і переності ракетно-зенітні комплекси. Дивно, що були названі гелікоптери радянського виробництва Мі-17. Ймовірно, Сполученим Штатам ці гелікоптери не потрібні, а в Україні залишилася база для ремонту, обслуговування та експлуатації цих вертольотів.

Зенітний комплекс Patriot, фото: wikipedia.org

Україна потребує систем протиповітряної і протиракетної оборони. Це сфера, яка у нас найбільш слабка. У разі вторгнення Росії без підтримки авіації і ракетних військ цей напад відбити неможливо. В Україні застаріла протиповітряна оборона, навіть проти російських ракетних комплексів "Іскандер" або ракет тиру "Калібр".

Про підготовку військових фахівців

Україна має військові інститути, які випускають фахівців протиповітряної оборони. Підготувати спеціалістів для новітної іноземної зброї не є проблемою. Коли опановуються новітні зразки озброєння, то проводиться і навчання особового складу. Перевчити з одного комплексу на інший так само можна. На практиці це можна зробити у найкоротший час. Якщо така зброя буде надана, то її передають разом із інструкторами.

Про розвиток флоту  

Міністр оборони України Олексій Резніков серед пріоритетів назвав розвиток ракетної програми і флоту.

«Ми переходимо до практичної стадії будівництва двох військово-морських баз у Бердянську та Очакові та інших контрактів у межах домовленостей зі Сполученим Королівством», — сказав український міністр оборони.

Читайте також: З якими досягненнями Збройні Сили святкують 30-річний ювілей?

Ще у листопаді Великою Британією були вирішені всі технічні питання щодо будівництва баз і сума 1,7 мільярдів футів включена до бюджету Великої Британії на наступний рік. Велика Британія нам пропонує стратегію створення Військово-Морських Сил і виділяє кошти на це будівництво. Два катери побудують у Великій Британії, потім фахівці і технічна документація будуть передані Україні. Решту — приблизно шість  катерів — Україна будуватиме на своїх виробничих базах.

Про оборонний бюджет

Оборонний бюджет 2022 зросте на 20%. Однак цього замало. Це бюджет забезпечення і існування армії, це не бюджет розвитку і реформування Збройних Сил. На жаль, основним критерієм останні сім років є те, що він повинен бути більшим за попередній.

"10% заберіть з цього бюджету на інфляцію за поточний рік, коефіцієнт росту цін, і ви отримаєте той самий бюджет, який був в цьому році. І так всі сім років підряд", — сказав Олег Жданов.

Якщо Україна хоче розвивати і модернізувати Збройні сили, то потрібно збільшити бюджет щонайменше у два рази лише на Збройні Сили, тобто 5-7% ВВП повинні бути віддані армії.

Має бути державна програма оснащення Збройних сил, бо через відомчий бюджет і міністерство оборони довго і складно щось реформувати. Якщо створюється державна програма, її затверджує президент як головнокомандувач, а головним виконавцем є прем’єр-міністр України. Основне виконання державної програми покладається на уряд. Тоді буде і гарантоване фінансування, і гарантоване виконання у встановлені терміни.

Як розповів експерт Інституту євроатлантичного співробітництва Ігор Козій для України серйозним викликом є необлаштованість кордонів і це можуть використати Білорусь і Москва. Облаштування кілометра кордону за приблизними підрахунками коштував Україні мільйон гривень. Це шалені кошти.

Треба знаходити гроші на оборону не лише завдяки Міністерству закордонних справ, яке домовилося про майже 31 мільйон євро допомоги від ЄС на програми, пов’язані з медичним, радіоелектронним забезпеченням, а й іншим шляхом. 

Фото: facebook.com/ukroboronprom

Ракети і ППО: чого бракує в арсеналі української армії?

Новини по темі