З якими досягненнями Збройні Сили святкують 30-річний ювілей?

З якими досягненнями Збройні Сили святкують 30-річний ювілей?

6 грудня українській армії виповнюється 30 років. Свято відзначають щорічно в день ухвалення 1991 року закону України "Про Збройні сили України". Про балансування на межі війни з Росією та з чим Україна зустрічає ювілей своїх Збройних Сил розповів в ефірі Українського радіо керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.

0:00 0:00
10
1x

Про етапи розвитку української армії

У 1991-1992 роках чисельність української армії становила близько мільйона осіб. Артилерійських снарядів на території нашої держави зберігалося скільки, щоб вистачало для підтримки боєздатності всієї радянської армії у разі наступу на Захід проти НАТО. Згодом відбулося скорочення армії та відмова від ядерного потенціалу.

На другому етапі за президента Віктора Ющенка армія почала адаптацію до натовських стандартів. З’являлися нововведення, зокрема шкарпетки замість онуч, оновлення у формі, системі харчування, перехід на комплектування за бригадним принципом.

Один із найзагрозливіших етапів для української армії був за часів президента-втікача Януковича. Тоді зробили багато, щоб послабити наш бойовий арсенал і це робили свідомо. Якщо раніше скорочувалася армія і фінансування, що можна було пояснити економічною ситуацією в державі та умиротворенням, що ми ні з ким не збиралися воювати, то за Януковича всі плани щодо стримування Росії були зруйновані. Зокрема формування військових частин відбувалося у такий спосіб, щоб подалі від Сходу. Це були свідомі кроки на зниження нашої боєздатності. І коли Росія почала війну проти України, ми побачили до чого дійшло послаблення цього потенціалу, коли пального і набоїв не вистачало і вся система не була організована.

Читайте також: Ґендер у ЗСУ: чи стала армія доступнішою для жінок? Коментує експертка

Нині за допомогою політичного керівництва і волонтерів армія відродилася та загартовується у боях. Це важливо, бо армія, яка має бойовий досвід буде на порядок вище, аніж та, яка такого досвіду на має. Навіть скільки б вона не тренувалась, скільки б вона не проходила навчань, бій вносить корективи, який на навчаннях неможливо відпрацювати.

Громадянам і всім політикам — як опозиції, так і владі — варто усвідомити, що армія і захист держави, зміцнення обороноздатності — це те, довкола чого можна і потрібно гуртуватися.

Про забезпечення армії

Міністр оборони України Олексій Резніков виступав у парламенті і озвучив, що деякі українські військові можуть отримувати малу зарплату завбільшки 10-14 тис. грн. Він розповів, як його відомство має розподіляти гроші, виділені на наступний рік.

Читайте також: Як захищати країну без відриву від дому та роботи? Експерт про бригади територіальної оборони

"Дякую парламенту за врахування пропозицій Міноборони до другого читання державного бюджету. Обсяг видатків порівняно з першим читанням збільшено на 2,5 млрд грн і це дозволить гарантувати людям ритмічну виплату грошей і деякі підвищення. Разом із державними гарантіями обсяг ресурсів для Міноборони складатиме понад 148 млрд грн. Це найбільший бюджет Міністерства оборони за всю історію незалежної України. Водночас у бюджеті наступного року частка видатків загалом на оборону хоч і складає близько 3% ВВП, але це не вирішує важливих завдань. Понад 70% ресурсів Міноборони йде на утримання. Бойова підготовка і озброєння фінансується на 15-20% від потреби. І це тягнеться не один десяток років. Ми зробимо все, щоб підвищити ефективність використання коштів, зокрема, щоб знайти внутрішні резерви. Одразу після призначення я запросив державну аудиторську службу для здійснення комплексної перевірки. Так само в плані на найближчий період запуск енергоаудиту оборонного сектору. Але без збільшення бюджетних видатків і зміни їхньої структури ми нашу армію не переозброїмо. Тому протягом 2022 року хочем розпочати діалог з парламентом про структурні зміни в забезпеченні армії і щоб у бюджеті на 2023 рік це вже знайшло своє відображення", – сказав міністр оборони України Олексій Резніков.

Йдеться про правильні речі. 70% фінансування йде на утримання армії. За стандартами НАТО має бути 50 на 50. Половина йде на утримання армії 50% — на розвиток, тобто закупівля нової або модернізованої техніки, підготовка і тренування. Треба почати не просто діалог про забезпечення бюджету, а взагалі дискусію, яку модель Збройних Сил ми будуємо.

З одного боку, ми хочемо мати великі Збройні Сили. На сьогодні це 264 тисячі осіб з територіальною обороною. З іншого боку треба розуміти, що мало мати чисельність, цим людям треба дати зарплату, соціальні гарантії і нову зброю та засоби захисту: екіпірування, бронежилети, шоломи тощо.

Тут ми підходимо, що можливо нам не треба 264 тисячі армійців, можливо достатньо буде 210 тисяч діючих Збройних Сил, а решта буде у резерві і територіальній обороні, які залучаються у разі потреби. Тоді ми вивільняємо кошти задля закупівлі кращої зброї, підвищення зарплати, кращої підготовки. Ця дискусія дуже непопулярна серед політиків, які думають, що йдеться про скорочення потенціалу армії. Хоча це не так. Про це кажуть навіть радники НАТО. Тоді в нас буде більше коштів на забезпечення. Є й інша проблема, 60% армійців-контрактників після першого закінчення дії контракту не продовжують його далі і зникає тяглість у підготовці кадрів.

Міністр Резніков сказав, що за чотири банківські тижні, які залишилися намагатимуться в авральному режимі зробити те, чого не зробили за попередні місяці.

Про оборонні замовлення

Цьогоріч була ухвалена нова редакція закону про оборонні закупівлі, яким передбачено розробити низку підзаконних нормативних актів, тобто постанов Кабінету міністрів і постанов на рівні міністерств. За новим законом в системі має запрацювати електронний реєстр за аналогом системи Prozorro, щоб забезпечити менше корупційних ризиків. Цей реєстр довго ділили між собою міністерства, не могли визначити, хто його вестиме. Як наслідок – вчасно не ухвалили всі необхідні постанови на виконання цього закону. Це призвело до того, що Міноборони не хотіло укладати нові контракти, бо хвилювалися, що вони порушать закон про оборонні закупівлі і був втрачений важливий час. На рахунках Міністерства оборони сформувалися кошти – близько 8 мільярдів гривень станом на вересень 2021 року. І їх треба освоїти.

На наступний рік в бюджеті закладена сума на оборонні закупівлі близько 33 млрд грн, але не врахований фактор подорожчання енергоносіїв, що може призвести до зростання суми під час фінальної закупівлі певної продукції. Як варіант можна створити Фонд оборонних закупівель і кошти, які йдуть із продажу зброї закордон цільовим спрямовувати на закупівлю зброї української армії.

Про ймовірність вторгнення РФ

У РФ велика чисельність армії, але на сьогодні виграє той, у кого краща мобільніша зброя. Щоб протистояти Росії, треба мати якісну зброю. Також можемо наростити компонент, якого немає у Росії, зокрема у сфері кібербезпеки. Україна розвиває безпілотники, бо ми розуміємо, що літак-винищувач ми не зробимо. БПЛА можу бути ефективними і для цього не потрібен пілот, а лише оператор.

Читайте також: Зустріч очільників оборонних відомств США та України: про що говорили Резніков та Остін?

Британці свого часу скоротили армію, але не зменшили бюджет. Вони планують, що до 2030 року в них 30% армії будуть не люди, а роботи. Україна теж повинна йти в світових трендах щодо армії.

Аналітики прогнозують, що Україна у разі потреби може мобілізувати до мільйона осіб, більшість з яких проходили військову службу або мають військовий досвід.

Ймовірно, для Росії застосувати військову силу не є самоціллю. Вони хочуть досягти певної мети. Один із сценаріїв — змусити офіційний Київ підписати якусь угоду, можливо, замасковану капітуляцію. Другий сценарій — змусити виконати Мінські домовленості в тій редакції, як цього хоче Росія. Третій сценарій — Росія намагатиметься за допомогою військової сили забезпечити ту політичну владу, вигідну їм. Це три загрози і виклики для України.

Ключ до стримування Росії — це міцна і сильна Україна, це навіть не санкції проти Кремля. Йдеться про зброю, яку наші партнери можуть передати, або спільно з нами виробляти в рамках військово-технічного партнерства. Це підтримка Заходом наших економічних і фінансових реформ, зміцнення нас як держави, відкриття більшої частини ринків для України, щоб ми могли продавати. Коли Росія побачить, що тут є чудово оснащена мотивована сильна українська армія, — це буде найкращим засобом стримування.

Про святкування Дня Збройних Сил

У Харкові 6 грудня відбудуться урочистості з нагоди Дня Збройних Сил України за участі президента. Кореспондент Українського радіо Володимир Носков у прямому включенні повідомив, що у Харкові центральна площа Свободи наразі перекрита. Напередодні на площу привезли три танки Т-64БВ, 10 бронетранспортерів БТР-45 і 10 броньованих автомобілів "Козак-2М1". Передбачається, що під час урочистостей з нагоди 30-річчя Збройних Сил України президент Зеленський передасть бойовим бригадам нові військові машини. Площею військовим маршем пройдуть офіцери, курсанти і ліцеїсти Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба, курсанти Військового інституту танкових військ, військові 92-ї окремої механізованої бригади імені кошового отамана Івана Сірка, а також Оркестр почесної варти окремого президентського полку.

Президент Зеленський під час свята нагородить 10 військовослужбовців, а за допомогою телемосту зможе привітати воїнів в Одесі біля Морського вокзалу, у Краматорську на площі Миру, в селі Озерне на Житомирщині, у Львові біля Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного та у Києві на Михайлівській площі. На кожному з майданчиків військовим та гостям свята співатимуть популярні музичні гурти: Друга ріка, Pianoбой, Brutto, СКАЙ, Антитіла. Організатори свята анонсують усім, хто прийде до військових, неформальне спілкування з армійцями та кашу. 

Фото: Військове телебачення України