Кольорова та каламутна: чи можна українцям пити воду з крану? Коментує експерт з водопостачання

Кольорова та каламутна: чи можна українцям пити воду з крану? Коментує експерт з водопостачання

Держекоінспекція перевіряє деякі водоканали. Про те, яку воду п'ють українці, в ефірі Українського радіо говорить експерт з водопостачання програм DOBRE USAID і GIZ U-LEAD Сергій Карелін.

0:00 0:00
10
1x

Які порушення найчастіше фіксуються при перевірці води Держекоінспекцією?

 У великих містах достатньо серйозні технології очищення, які, більш-менш, контролюються лабораторіями. Міста, як правило, беруть більшу частини води з річок і готують її до споживання своїми системами очищення. Серед найбільших проблем — старі мережі, які погіршують контрольовану водоканалами якість: додають кольоровість, каламутність, присмак.

У сільських місцевостях джерелом води найчастіше є артезіанські свердловини, на якість води яких теж можуть негативно впливати старі мережі. 

Чи дають позитивні результати перевірки води?

Сама перевірка якості води не вирішує проблему. В Україні практично неконтрольовані викиди з багатьох очисних промислових і комунальних споруд. Якість води в містах залежатиме від вхідної якості річкової води. Якщо підприємства неконтрольовано скидають викиди до річок, то, відповідно, погіршують її якість. Ця вода потрапляє в очисні споруди міст, які проектувалися, коли вода була якісніша. Тому, чим більше забруднена вода, тим важче водоканалам її очищати. Також, навряд чи водоканали отримають додаткове фінансування, а для покращення мереж потрібні мільярди. Не достатньо перевірок водоканалів чи лабораторій. Будь-яка перевірка не додасть об’єктивності до вирішення проблеми, яка знаходиться на рівні держави. 


Читати далі: Яку воду п’ють кияни? Розповідає експертка

Як покращити якість питної води в Україні?

Знаю, що планується програма "Питна вода України", яка повинна буде вирішувати ці питання. Потрібно навести лад зі скидом, адже в більшості міст він не відповідає встановленим нормативам. Неможливо очистити деяку воду через застарілі технології, неконтрольовані викиди промислових підприємств. Наприклад, в місті Вознесенську, наскільки мені відомо, очисні споруди нібито належать місту, але контролюються шкірзаводом. Коли сам себе контролюєш, то проблеми є і вони — відомі. Питання якості води потрібно вирішувати комплексно. Наприклад, в Норвегії, Фінляндії жорстка екологічна політика в підтриманні якості води. Там фактично неможливо забруднити озера чи джерела, з яких береться питтєва вода. 

Чи можуть українці пити воду з-під крану?

Немає одного правила для всіх: кожна очисна система — унікальна та потребує досліджень. Через застарілість труб вода може подаватися будь-якого кольору та присмаку. Вода — різна. Я з Кропивницького і п’ю воду з крану, пропускаючи через вугільний фільтр, адже вугілля — чудовий сорбент. Такий фільтр — найпростіший спосіб отримати очищену воду. Він може прибрати кольори, присмак і залишки хлору. Я не купую бутильовану воду, адже часто вона не є корисною: проходить технологію зворотного осмосу і позбавлена кальцію, фтору, мінералів тощо. 

Чи будуються в Україні нові очисні системи?

Будуються, але набагато повільніше, ніж потрібно через неналежне фінансування таких проєктів. Водоканали самостійно не справляться з вирішенням цієї проблеми. 

Чи зможе перехід на очищення води гіпохлоритом натрію покращити якість води?

Перехід на гіпохлорит натрію може позитивно вплинути на здоров’я людей, адже у воді буде менше залишків вільного хлору. Відповідно менше шкідливих речовин потраплятиме в людський організм. Але якість такої води, звісно, погіршуватиметься через старі мережі та труби. 

Фото: www.pexels.com

Останні новини
Понад 200 тисяч українців вже перереєстрували свої авто онлайн – Павло Сорока про сервіси МВС
Понад 200 тисяч українців вже перереєстрували свої авто онлайн – Павло Сорока про сервіси МВС
Переорієнтація на дешевші харчі та покупка як ліки. Експерти про "Чорну п’ятницю"
Переорієнтація на дешевші харчі та покупка як ліки. Експерти про "Чорну п’ятницю"
Ніжність та іронія: Fiїnka видала сингл "Колискова"
Ніжність та іронія: Fiїnka видала сингл "Колискова"
Храпчинський: "Основний пріоритет ворога – енергетика і виробничі потужності"
Храпчинський: "Основний пріоритет ворога – енергетика і виробничі потужності"
Підтримати та обійняти кожного: Karooka випустила надихаючий трек "Сіяти світло"
Підтримати та обійняти кожного: Karooka випустила надихаючий трек "Сіяти світло"
Новини по темі
Довгостроково політика Трампа щодо Китаю дуже вигідна Україні — Харитонов
ТЦК та СП виконуватимуть свої функції до кінця війни — Веніславський
Покоління TikTok перемогло покоління гречки — Присяжнюк про 1-й тур президентських виборів у Румунії
Кочетков: "Кедр" за 50 млн $ завдає менше руйнувань, ніж "Калібри", "Кинджали" чи "Циркони"
"Рамштайн" без США та Євросоюз без Орбана – Дикий про допомогу західних партнерів у 2025 році