Обирай пісні. Визначай переможця

"Склянка наполовину повна": як і чому в часи коронакризи збільшується кількість багатіїв?

7.10.2021 р., 20:02

В часи коронакризи, яка для багатьох має складні чи навіть фатальні наслідки, кількість мільярдерів у світі все одно продовжує збільшуватися. 400 найбагатших американців стали на 40 % багатшими, ніж були минулоріч, збільшивши свої статки на 4,5 трлн доларів. Також в США до списку мільярдерів Forbes додав 44 нових учасники, що є найбільшою кількістю новачків з 2007 року. Чому в часи кризи частина людей багатіє та чи означає це, що світовий розвиток економіки буде продовжуватися? Українське радіо розпитало про це в економічного експерта Любомира Шавалюка.

Програма:
Ведучі:
    • Володимир Лукін

"Кризу можна розглядати як склянку, яка для когось є наполовину порожньою, а для когось – повною. Коронакриза відрізала певні галузі, які у формат цієї кризи не вписуються. А за законом збереження енергії святе місце не буває порожнім. Коли щось зникає, на його місці обов'язково з'являється щось нове і в цьому й полягають можливості. З'явилося дуже багато нових бізнесів та способів їх ведення. Й на цьому багато хто стрімко піднявся. З іншого боку, підприємці, які підійшли до коронакризи неготовими, втратили", – пояснив Любомир Шавалюк. 

Разом з тим, експерт зауважив, що після кожного стрімкого підйому і збагачення йде спад: "На боротьбу з коронакризою дуже багато центробанків почали активно друкувати гроші, уряди почали витрачати їх, в тому числі роздаючи їх своїм громадянам для підтримання попиту. Рано чи пізно ці кошти потрапляють на фондовий ринок і вони збільшуються ціни на активи. Тому сотні мільярдів доларів є ринковою вартістю активів, які має кожна конкретна особа-багатій. Доки гроші друкуються, доти ринки ростуть і статки мільйонерів і мільярдерів, які прив'язані до ринкової кон'юнктури, будуть зростати. Але після кожного зростання буде падіння".

Також за рік зросли й статки 25 найбагатших родин світу: вони збільшилися на 312 млрд доларів. Йдеться про власників мережі супермаркетів "Walmart" та виробників батончиків "Mars". На третьому місці опинилася сім’я Кох, яка займається нафтопереробкою та хімічною промисловістю. 

"Сім'ї концентруються на більш базових галузях економіки. Яскраві особистості на кшталт Безоса чи Маска досягають успіху якимись новітніми рішеннями чи технологічними проривами, завдяки яким отримують тактичну монополію, яку конвертують у вартість активів. Активи ж сімей більш традиційні, ближчі до базових галузей економіки. Але річ у тому, що коли друкуються гроші, які йдуть на боротьбу з коронакризою, то вони йдуть на фондовий ринок, де по великому рахунку росте все. Всі активи зростають, тому шукати людей чи сім'ї, в яких активи зменшилися, буде дуже важко", – зауважив Шавалюк. 

Наостанок експерт зазначив, що попри економічний підйом, спричинений "заливанням" коронакризи грошима, розвиток світової економіки не конче приречений на успіх:

"Зараз є багато цікавих напрямків, в яких може розвиватися світова економіка й це забезпечуватиме зростання. Але є й інша сторона медалі: друкування грошей, яке ми спостерігали півтора року, призвело не лише до зростання фондових ринків, а й зростання цін на сировину. Дуже багато позицій за останній рік виросли ледь не в два рази. На прилавках магазинів ми бачимо, як подорожчали олія, цукор та багато іншого. Це негативно впливає на економічне зростання, тому що виробники кінцевої переробленої продукції змушені купувати сировину за високими цінами, але їм не так легко підвищити свої власні ціни. В цьому контексті, я думаю, тиск на економічне зростання доволі високий". 

"Якщо ціни на сировину будуть зберігатися протягом кількох кварталів, рано чи пізно економічне зростання захлинеться", – констатував Любомир Шавалюк. 

Фото: pixabay

"Склянка наполовину повна": як і чому в часи коронакризи збільшується кількість багатіїв?

Новини по темі