Мобільний додаток

"Переосмислено й сучасно": керівник Національної оперети про творчі експерименти, які чекають на глядачів в новому сезоні

23.09.2021 р., 15:54

15 вересня в Київському національному академічному театрі опереті України відбувся гала-концерт, присвячений відкриттю 87-го театрального сезону. Радіо Культура вирішило поспілкуватись із генеральним директором та художнім керівником Національної оперети України, головою Національної спілки театральних діячів, народним артистом України Богданом Струтинським про деталі відкриття та плани на новий сезон, майбутні гастролі та нових режисерів, залучених до колективу.

Програма:

Про реконструкцію глядацької зали

Реконструкція великої глядацької зали відкрила нові технічні можливості для постановки вистав. У театрі паралельно оновлювалась і машинерія сцени, також у залі тепер новий звук, світло – все це надзвичайно хороші умови, щоб молоді режисери і актори могли творити. Після реконструкції працює і обертове коло на сцені, різноманітні ліфти і підйомники. І це – чудова можливість втілити нові ідеї.

Плани на новий театральний сезон

У новому сезоні 25 жовтня спільно з Бірмінгемською Оперою плануємо запустити новий проєкт "Старовинна англійська музика". На цей проєкт у співпраці з британцями ми виграли грант. Фактично це лібрето, що ставлять в Англії. Ми йдемо за їхньою режисурою, розповімо про старовинні англійські пісні в сучасній інтерпретації.

3 грудня відбудеться прем’єра вистави "Амадей" за Моцартом режисера Максима Голенка. Прем’єра вистави переносилася з травня. Сюжетну лінію ми адаптували і зробили інший модерновий погляд. На фінішній стадії новий мюзикл "Мамамія" від болгарського режисера. Наразі працюємо щодо ліцензії на мюзикл.

Окрім того, ми взяли у розроблення новий проєкт – комедію "Тітка Чарлі" англійського драматурга Уолтера Томаса. За цим твором, до речі, готувався відомий фільм Віктора Титова "Здрастуйте, я ваша тітка!". Також готуємо нову виставу за мотивами музикального фільму "Бал" італійського режисера Этторе Скола. Домовилися з Олександром Білозубом щодо сценографічного рішення і костюмів. Він запускатиме цей проєкт у нас.

І вже анонсували виставу "Сільва", вона наразі на стадії розучування. Така доволі активна афіша виходить. До речі, ми ще не віддали глядачеві 12 вистав з минулого сезону. Зробимо це в новому.

Про запит глядача і творчі експерименти

Ми враховуємо смаки глядача, оскільки він – головний інвестор і "голосує" квитком. З іншого боку, ми розвиваємо трупу і не боїмося робити експерименти. Ми – театр широкого профілю. Можна порівняти з бутиком, куди людина приходить і на свій смак купує той чи інший предмет. Головна сцена в нас відповідає за оперу, оперету, мюзикл. Ще дві сцени працюють паралельно з Головною і там молоді режисери готують спектаклі і експериментують у драматичному жанрі.

Я ставив собі надзавдання позбутися стереотипу, що в опереті можна дивитися лише оперету. Ні, можна пробувати всі театральні жанри. Зокрема таким експериментом була "Маруся Чурай". Хоча це музично-драматична вистава, ми успішно її поставили у нашому театрі. Взагалі ми міркуємо над глобальними світовими проєктами. Намагаємося не робити кальку із твору. Ми переосмислюємо твір у сучасних умовах і додаємо нових смислів. Можна готувати виставу як музейний експонат, а можна ставити спектакль як відповідь на сучасні проблеми, які торкають кожного сьогодні. Немає змісту робити, просто перекладаючи з полиці на полицю.

Про запрошення нових режисерів і акторів до театру

Актори мають працювати з різними режисерськими школами. Раніше ми не могли дозволити собі запрошувати режисера лише на конкретний проект, це було дороге задоволення. Тепер можемо. Цікаво дивитися на те, як режисер-іноземець працює в українському театрі, як взаємодіє з нашими акторами. Для акторів також це перевага, вони досліджують інших людей, їхнє око не затирається.

Щодо запрошення нових акторів і кастингу – то це теж нові свіжі обличчя, нові талановиті люди. В театрі це завжди безперервний процес. Якщо б ми не оновлювали трупу, то були б приреченими на зупинку. Також це зміна поколінь, бо зокрема минулого сезону у нас відійшло у засвіти декілька акторів.

Про гастролі театру

5-8 травня плануємо виїхати на фестиваль CARPATHIAN SPACE. Там будуть 19 різних локацій. На одній із них ми виступимо. Нещодавно з Польщі повернулася частина трупи у межах нашого спільного проєкту з польською агенцією. Ведемо перемовини з міністерством закордонних справ України щодо участі театру у Днях України в Португалії. Працюємо над створенням Днів України у Стамбулі.

Про залучення дітей до театру

Із 2017 року у нас працює досить успішно дитячий проєкт "Вихідний з оперетою". Там для юних глядачів створені тематичні квести, майстер-класи, діти знайомляться з нашими персонажами. Після дитячої вистави можна піти на квест цієї ж тематики. Діти знайомляться одне з одним, ходять театром, малюють, пишуть якісь побажання тощо. Після такого квесту дитина сприймає театр як місце гри і потім приходить знову. Працює і дитяча студія при театрі "Лелеченьки".  

Фото: Національна оперета України

"Переосмислено й сучасно": керівник Національної оперети про творчі експерименти, які чекають на глядачів в новому сезоні

Новини по темі