Мобільний додаток

"Сон як в немовляти": як правильно вибрати матрац, подушку та ковдру?

26.02.2021 р., 15:59

Від чого залежить гарне самопочуття? Чому одні прокидаються зранку спустошеними і втомленими, а інші – сповненими сил та енергії? Причин може бути багато і одна з них полягає в тому, що більшість з нас не висипається або має погану якість сну. Це відбувається, тому що культура сну в українців на дуже низькому рівні, зокрема, й через якість предметів для сну. Як підібрати подушку, ковдру і матрац у відповідності до своїх фізіологічних потреб Українському радіо розповіли докторка технічних наук, доцентка Київського національного торговельно-економічного університету Галина Михайлова та засновниця Центру ортопедичних матраців Ольга Кручко.

Як обрати матрац?

"Матраци поділяються на основні та додаткові. Основні матраци ми ставимо на ліжко, а додаткові використовуються або на диван, або на основний матрац. Основні матраци бувають пружинні і безпружинні. Пружинні, в свою чергу, також бувають двох пружинних блоків, які мають різні ортопедичні ефекти.  Класичний пружинний блок, де пружинки з'єднані між собою – це перевірений часом класичний блок, який, проте, має дещо менший ортопедичний ефект. Інший блок – коли пружинки працюють незалежно одна від одної – має кращий анатомічний ортопедичний ефект", – розповіла Ольга Кручко

При виборі матрацу, за словами експертки, насамперед треба знати його розмір та висоту: "Також на вибір матрацу впливає вік клієнта, адже залежно від вікової категорії клієнта існують певні рекомендації". 

"Окремо при виборі важлива вага клієнта,який буде спати на цьому матраці. Кожен матрац має своє граничне навантаження. Третім важливим критерієм при виборі є стан здоров'я клієнта. Якщо  є певні особливості здоров'я, рекомендації лікаря, їх необхідно врахувати", – наголосила Кручко.

Принагідно, засновниця Центру ортопедичних матраців зазначила, що вибір має дві сторони – зимову та літню – з різними наповнювачами: "З однієї сторони чохол матрацу прошитий міліметром бавовни, а з іншої – вовни". 

"Рекомендується змінювати матрац кожні 10 років, в крайньому випадку – 15. Адже змінюється наше здоров'я, вподобання і, відповідно, має змінюватися наше спальне місце. Плюс протягом часу в матраці накопичується бруд, пил, волога і ми цим під час сну дихаємо", – пояснила Ольга Кручко. 

Також, як вона зауважила, для дітей рекомендується обирати жорсткіші моделі матраців, тому що до 25 років формується наш хребет.

Якими бувають подушки та яку обрати?

"Подушки можуть бути прямокутні, квадратні, навіть круглі чи у вигляді валика. Кожна з них має своє цільове призначення. В науці є таке поняття, як ергономічні властивості, які в перекладі означають зручність у користуванні. Споживач, в свою чергу, знає поняття комфортності, коли він спить. Якщо ми гарно себе почуваємо, то нам підходить подушка, на якій саме нам комфортно", – розповіла Галина Михайлова

За словами експертки, сьогодні на ринку України в основному реалізуються подушки розміром 50 на 70 см, але є й подушки, які мають квадратну форму, в основному 70 на 70 см: "Бувають й 50 на 50, 40 на 40, але це швидше декоративні подушки. Також є дорожні подушки у вигляді валика. А окремою галуззю є ортопедичні подушки". 

Михайлова в ефірі Українського радіо пояснила також, які наповнювачі бувають в подушках і які варто обирати: "Всі наповнювачі, які використовуються у подушках, умовно можна поділити на класичні та волокняні. Класичні – це пух та перо.  А волокняні бувають натуральні, до яких використовуються наповнювачі рослинного та тваринного походження, та хімічні, які діляться на штучні та синтетичні. Штучні – це волокна, вироблені із природної сировини, але в заводських умовах, наприклад, відносяться бамбук та евкаліпт. Вони не гірші за натуральні, тому що їхня здатність поглинати вологу висока: у волокна евкаліпта, наприклад, близько 22 %, а в бавовни лише 9 %. Синтетичне наповнення –поліестер, який має й свої недоліки, й свої переваги. З недоліків – гігроскопічність, яка станосить до 0,2 %, тому людина буде відчувати піт на своєму тілі. В той же час люди, які страждають алергічними реакціями можуть їх використовувати і – через дешеву ціну – частіше міняти та прати у себе вдома". 

"Крім того використовують і лушпиння гречки, подушки з яким не викликають жодних алергічних реакцій, та морські водорості або латекс, з яким виготовляють подушки з ефектом пам'яті", – пояснила експертка. 

Окремо Галина Михайлова наголосила на тому, що важливим аспектом вибору подушки є й її чохол: "На маркуванні обов'язково пишуть сировинний склад напірника. Безумовно, це повинна бути натуральна тканина. Також важлива й гігроскопічність, аби людина, пітніючи, передавала свою вологу навколишньому середовищу, тобто подушці. Бажано не використовувати синтетичні напірники". 

Хороша ковдра: яка вона?

"Перш за все, треба знати, якого розміру ковдру ми хочемо. Сьогодні користуються великим попитом ковдри, які мають європейський двоспальний розмір – 2 м на 2,2 м. Наповнювачі аналогічні до тих, що в подушках", – розповіла Галина Михайлова.

Разом з тим, експертка наголосила, що при купівлі ковдри варто звертати увагу на так звані точки тепла: "Чим ковдра товща, тим теплові властивості будуть вищими. Але сьогодні, вибираючи ковдру, слід зважати на міркування, де вказані точки тепла.  Одна точка – це легкі, дві точки – полегшені, три –стандартні, чотири – утеплені і п’ять – дуже теплі. Так споживач, знаючи свої фізіологічні властивості, може вибрати ковдру для себе".

Фото: pixabay

"Сон як в немовляти": як правильно вибрати матрац, подушку та ковдру?

Новини по темі