Мобільний додаток

Спецпроєкт "Знову вибори". Земельне питання за гроші

31.10.2020 р., 16:42

Вимагання хабарів за процедуру виділення землі є одним із найпоширеніших видів чиновницького здирництва в Україні. Спецпроєкт Знову вибори розповідає як діяти, аби посадовця, що вимагає гроші за землю, притягнули до відповідальності.

Програма:
Ведучі:

Якщо ввести у пошуковик словосполучення "хабар за землю", то можна побачити десятки, якщо не сотні свіжих випадків подібних незаконних діянь в Україні. "Голова сільради вимагав хабар за землю", "чиновниця Держгеокадастру погоріла на хабарі", "депутати сільради взяли хабар за виготовлення документації на оренду землі" – ось лише кілька із заголовків новин, які видає пошуковик. Пояснення цьому дуже просте: оскільки місцеві й центральні органи влади уповноважені врегульовувати користування або передання у володіння землі громадянам, то виникає спокуса зловживати своїм становищем та використовувати його як спосіб незаконного прибутку.

Зазвичай схеми працюють однаково: чи то депутати сільради, чи то голова, чи то працівники Держгеокадастру – а подеколи всі разом – створюють перепони для швидкого й законного отримання права на користування або володіння землею й вимагають за усунення цих перепон грошові кошти. Задля уникнення покарання діють, як правило, через посередників; не говорять про хабар прямо, а лише натякають; можуть використовувати евфемізми.

Розмір хабаря, звичайно, залежить від розміру ділянки, місцевості, інших умов. Так, нещодавно на хабарі у $32 тис. затримали керівника відділу ОТГ на Дніпропетровщині. Кошти посадовець вимагав за розв'язання земельних питань: за кожен виділений гектар для ведення селянського господарства йому мали сплатити $1 тис. Про це повідомив Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України. «За результатами проведених слідчо-оперативних заходів правоохоронці встановили, що громадянин звернувся до сільради по землю. Керівник профільного відділу пообіцяв задовольнити його звернення, але пояснив, що для безперешкодного вирішення питання громадянинові необхідно заплатити певний "внесок" – одну тисячу доларів США за кожен гектар землі.

Юристи наголошують, що будь-які такі внески є незаконними, адже органи місцевого самоврядування повинні діяти відповідно до законодавства. Відтак, у разі, якщо з вас вимагають хабар, то маєте два варіанти розвитку подій. Можна просто відмовитися й шукати інші варіанти. Але можна притягнути хабарника до відповідальності. В такому разі його треба спіймати "на гарячому". Себто, удати, що ви погоджуєтеся на запропоновані ним умови, й домовитися про подальші контакти чи зустрічі. Після цього піти до правоохоронців й надалі контактувати з хабарником з їхнього відома. Зрештою, правоохоронці добре знайомі з подібними ситуаціями й знають, що робити.

Варіантів тут теж може бути кілька. Найпростіший – під час зустрічі із хабарником записати процес на відеокамеру. Іще краще – здійснити процес передачі хабаря, але використати при цьому мічені поліцією кошти. В разі, якщо це вдається зробити, то для поліції залишається лише справою техніки взяти хабарника на місці події.

Далі, як правило, після такого затримання відкривається певне "вікно" для законної реалізації своїх прав, адже чиновники не ризикують повторювати долю затриманого колеги.

Фото: УНІАН

Спецпроєкт "Знову вибори". Земельне питання за гроші

Новини по темі