Мобільний додаток

Податкова амністія. Про досвід інших країн і навіщо вона Україні розповідає експерт

20.11.2020 р., 12:00

Яким чином податкова амністія допоможе вивести капітал із тіні та кого вона стосуватиметься в ефірі Українського радіо розповідає директор Інституту соціально-економічної трансформації Ілля Несходовський.

Українська влада все частіше говорить про податкову амністію для бізнесу. Ще у травні президент Володимир Зеленський заявив, що законопроєкт про амністію капіталів готовий і буде внесений до ВР. А у вересні голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев зазначив, що концепт амністії повністю узгоджений і тепер усе залежить тільки від Офісу президента.

Податкова амністія – це легалізація статків шляхом офіційного оприлюднення реального розміру доходу. Тобто підприємець сплачує певну суму податків і держава його звільняє від будь-яких видів відповідальності. Така практика у світових економіках є досить поширеною. Чи підходить цей досвід Україні пояснює Ілля Несходовський: "В Україні була проведена податкова амністія. Це було одразу після Майдану. Під час правління Януковича була створена злочинна система податкових майданчиків, коли бізнес заганяли безпосередньо до користування цими податковими майданчиками. Вони фактично використовували їх, щоб зменшувати свої податки, особливо це стосується сплати ПДВ. Відповідна та податкова амністія, яка тоді була проведена, була спрямована на те, щоб зняти з гачка бізнес, який потрапив у ту ситуацію. І це спряцювало. Питання було не в наповненні державного бюджету в першу чергу, а в тому, щоб фактично амністувати бізнес, для того, щоб він міг далі спокійно працювати, заробляти гроші, давати робочі місця тощо. Це був позитивний ефект. Зараз податкова амністія передбачає трішки інші моменти. Судова система в Україні є недосконала, тому деякі бізнеси для того, щоб зберегти свій капітал виводили його закордон. Хтось каже, що їх слід вишукувати і карати, але ефект від цього буде мінімальний. Іншими словами, судова система України і судова система в світі в принципі не дасть можливості залучити багато коштів. Тому тут питання в тому, щоб дати амністію некримінальному капіталу. Це стосується підприємців, які виводили свій капітал закордон, щоб захиститися від судового свавілля, для того, щоб їхній бізнес не захопили рейдери. Сама ця ідея покладена в цей законопроєкт – дати можливість бізнесу легалізувати капітал, вивести його з тіні і завести в Україну для того, щоб він працював в Україні, створював робочі місця тощо. Міжнародний досвід проведення такої амністії показує, що ефект від цього є.  Легалізується капітал, створюються робочі місця, збільшуються інвестиції. Проте є одне "але" – це не можна проводити постійно. Це має бути одномоментно, один раз. Капітали мають бути виведені і заведені в Україну, почати працювати і уже тоді буде зрозуміло, що далі ми працюємо виключно за тими правилами і законодавчими вимогами, які є в Україні".

На питання, кого стосуватиметься податкова амністія, а хто не зможе на неї розраховувати експерт зазначає: "Є дуже жорсткі обмеження щодо тих коштів, які заробили чиновники. Тобто якщо це пов’язано з корупцією, хабарництвом та іншими такими речами, коли людина зловживала владою, то звісно вона не отримає жодної податкової амністії.  Це стосується виключно бізнесу.  Бізнесу тих, хто протягом 90-их, 2000-их років працював як в Україні так, і за кордоном. Відповідно підприємець отримував певний капітал і тепер у нього є невідповідність тих задекларованих доходів, які він показував податковій протягом попередніх періодів і тих активів, які він зараз має (Це або майно, або це кошти). Підприємець показує ці кошти в декларації, сплачує податок у розмірі 5% і таким чином далі вже держава знімає  з нього всю відповідальність за те, що він колись ухилявся від сплати податків. Це дуже важливо для того, щоб бізнес почав нормально працювати".

Ілля Несходовський наголошує, що запорукою ефективності податкової амністії є довіра бізнесу до влади: "Довіра – це ключовий момент. Якщо немає довіри до податкових органів, то бізнес не вийде з тіні. Податкова амністія не спрацьовує в тих країнах, які очікують, що вона спрацює в значних обсягах. Там, де держава фактично гарантує, що надалі жодних залучень до відповідальності не буде, бізнес декларує свій капітал. В Україні є серйозна проблема із судовою системою. Але тут є ще інший момент. Судова система була не краща в 2014-2015 роках, але тодішня проведена податкова амністія дала свій результат в тому, щоб зняти напругу з бізнесу.  Те ж саме очікується зараз. Податкова амністія дасть можливість легалізувати бізнес і далі працювати нормально. Зараз країни світу починають все більше контролювати міжнародні фінансові потоки, відкривається інформація, відкривається банківська таємниця, починає працювати фінансовий моніторинг. Люди мають пояснювати походження коштів. Для бізнесу є ризик втратити все, внаслідок тих змін, які відбуваються у світі".

Фото: Ілля Несходовський Укрінформ

Податкова амністія. Про досвід інших країн і навіщо вона Україні розповідає експерт

Новини по темі