Мобільний додаток

Ризики виборчої кампанії: маніпуляції в ЗМІ, підкуп виборців та новий бюлетень

23.09.2020 р., 15:00

Про відповідальність за підкуп виборців, чорний піар та маніпуляції зі списками виборців в ефірі Українського радіо розповідає юрист, адвокат, член вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Валентин Лучковський та політтехнолог, фахівчиня з піару Євгенія Федорова.

Програма:
Ведучі:

Верховна Рада внесла зміни до виборчого кодексу. Цьому передувала адміністративна реформа. Внаслідок укрупнення районів кількість депутатів скоротиться, конкуренція зросте, а з нею зростуть і ризики.

Валентин Лучковський пояснює, чи є шанси у людей розібратися з бюлетенем до 25 жовтня: "Багато що відбуватиметься з новими правилами. Буде абсолютно новий бюлетень, проте я не думаю, що є велика складність у його застосуванні. Особа, яка голосує, ставить галочку навпроти партії, яку вона бажає підтримати і вписує номер кандидата в депутати від цієї партії, якого вона хоче підтримати. Підтримка певного кандидата дасть йому можливість пройти у відповідну раду, незалежно від того, який він є у списку цієї партії за умови, якщо він набере понад 25% по відповідному округу від кількості, яку набрала партія і якщо партія подолає 5% бар’єр".

Кожна виборча кампанія не минає без прямого си не прямого підкупу виборців. Євгенія Федорова пояснює, де закінчується турбота про людей і починається прямий підкуп виборців: "Межа починається з юридичної частини. У нас є юридичні обмеження у сумах. Але якщо говорити про доступні і банальні речі, то звісно сам виборець може зрозуміти. Тобто, якщо ти проголосував за людину і протягом 5 років у тебе на окрузі нічого не здійснювалося, була зачинена приймальня, усі звернення від містян, які обрали цю людину не бралися до уваги, а напередодні виборів починається марафон щедрості, тоді очевидно, з якою метою ці кроки робляться". А Валентин Лучковський коментує, яка відповідальність чекає на тих, хто здійснює підкуп виборців: "Під час виборчого процесу благодійність заборонена. За підкуп виборців передбачена адміністративна і кримінальна відповідальність. Якщо надається алкоголь, тютюн незалежно від суми – це вже кримінальна відповідальність. Якщо вартість  "допомоги" перевищує 63 гривні це також кримінальна відповідальність. Якщо сума складає менше 6% неоподаткованого мінімуму – це є адміністративна відповідальність. При цьому не враховується вартість партійної продукції, наприклад кашкети, флешки, парасольки та інша сувенірна продукція. При цьому відповідальність для того, хто взяв передвиборчий хабар така ж сама. Проте довести факт його отримання дуже складно. Крім того, кримінальним кодексом передбачено, що громадянин звільняється від відповідальності за прийняття пропозиції в отриманні неправомірної вигоди, якщо він сам про це заявить і буде сприяти розкриттю злочину".

Валентин Лучковський пояснює, як уникнути маніпуляцій зі списами виборців, коли там з’являються люди, які насправді не проживають у даному окрузі: "Кожен громадянин, який є учасником виборчого процесу може звернутися з відповідною скаргою до відповідної комісії чи суду щодо уточнення і перевірки списків виборців саме того округу, де він проживає. Строки розгляду таких скарг доволі короткі і вони мають бути вирішені до дня голосування".

На місцевих виборах тепер запроваджені застави, яких на попередніх виборах не було. На кожну тисячу виборців потрібно внести заставу – 209 гривень. Як відстежити законність фінансування пояснює експерт: "Механізми встановлені. Контроль за виборчим фондом у будь-якому випадку здійснюється", а Євгенія Федорова додає: "Коли кандидат у депутати заявляє, що він голий і босий, це має насторожити. До влади ідуть люди, які мають певний досвід. Необов’язково ці гроші вкрадені. Треба розуміти, що ця людина наступні 5 років вирішуватиме певні питання. А отже, хотілося б, щоб ця людина була матеріально незалежною".

Маніпуляції в засобах масової інформації стали звичним явищем в ході виборчої кампанії. Євгенія Федорова пояснює, як виборцю відрізнити піар здорової людини від брудних інформаційних технологій: "Якщо говорити технологічно, питання чорного піару не існує. Зараз у мережі інтернет є мільйони доступних роликів. Ви знаєте прізвища цих людей? – Знаєте. Мету досягнуто. Технологія брудного піару рідко використовується в Україні. Це перехід на якісь особистості, наприклад якісь інтимні особливості, вади зі здоров’ям. Це перехід моральної межі. Для даних місцевих виборів характерний високий рівень діджиталізації. Активно апробується штучний інтелект, тому варіанти агітації перенеслись в діджитал. Але доки ви не вподобаєте, не подивитися, не зробите репост ніхто з вами нічого не зробить. У піарників є такий жарт: Якщо ви на сто відсотків упевнені в своєму кандидаті, тоді можете розслабитися – ви в руках професіоналів".

Фото: Народна думка

Ризики виборчої кампанії: маніпуляції в ЗМІ, підкуп виборців та новий бюлетень

Новини по темі