Мобільний додаток

Гречкосії на старті: як не обрати корупціонера мером чи депутатом?

14.08.2020 р., 19:00

Про те, як не потрапити на гачок технологій підкупу виборців та на що звертати увагу під час виборів мерів та місцевих депутатів в ефірі Українського радіо розповідає координаторка руху "Чесно" Віта Думанська та аналітик руху Віталій Світлик.

Віта Думанська розповідає про особливості політичної реклами напередодні старту передвиборчої кампанії-2020: "Реклами чинних мерів насправді найбільше. Ті, хто визначилися, стартували з рекламою набагато раніше. Реклама дуже цікава. Це комунікація результатів того, що вдалося досягнути місту за податки громадян. Це дуже популярні борди. Так було завжди. Ті люди, які були обрані раніше мають велику кількість конкурентних переваг перед тими, хто балотується зараз. Ті хто при владі зараз мають набагато більше можливостей. У них є адмінресурс. Вони можуть використовувати бюджети в якості премій ближче до виборів. Можуть використовувати комунальників. Плюс вони мають можливість вільно ходити по підприємствах та інших установах, тоді як інші кандидати ні через карантинні обмеження. Крім того, цікава тенденція на цих виборах полягає у тому, що кожен мер має або хоче мати свою партію.  Щодо передвиборчих обіцянок, то це навіть не обіцянки, а гасла, виконання яких не зрозуміло як моніторити після виборів. Це пов’язано з тим, що партії такі наприклад як "Слуга народу", "Голос" не мали регіональних осередків, не були при владі, тому їм складно щось предметне комунікувати. Вони не можуть похвалитися ні тим, що зроблено, ні тими проблемами, які напрацьовані. Партіям, які з’явилися нещодавно  дуже складно комунікувати на місцеву тему. Немає місцевих меседжів. Іде національна хвиля з однаковими назвами".

Про те чому кандидатам невигідно вести кампанію зі своїм іменем і до яких види підкупу вдаються політики експертка пояснює: "У громадах, де більше 10 тисяч виборців вибори проходитимуть за партійною системою. Тому конкурувати мали би партії. Зараз запровадили 25% квоту і фактично кандидату, який набере багато голосів складно переміститися в тому списку, який подала партія. За таких умов кандидату немає сенсу вести активну кампанію зі своїм іменем. Від партій вже багато проявів підкупу виборців. Перше – це "джинса" на телебаченні. В регіонах це особливо помітно, де кожен "феодал" має свій канал, який дуже детально висвітлює його роботу. Також спекулюють на темі коронавірусу, коли брендовані пакети гречки під камери телеканалів кандидати відносять в лікарню, або видають захисні костюми лікарям з брендом партії. Благодійництво має вступати в той момент, коли не справляється влада. Це дуже точкові рішення, воно дуже короткострокове. Таким чином нівелюється суть благодійництва, тому що наростити свої рейтинги – це не благодійна мета".

На питання, на що звертати увагу громадянам під час виборів міської влади Віта Думанська зазначає: "Слід включати політичну пам'ять. Є чудовий інструмент – каталог фігурантів антикорупційних розслідувань. Це журналістські розслідування авторитетних видань. 9 чинних мерів обласних центрів є фігурантами цієї бази.  Лідером є мер Одеси – 10 корупційних фактів, Кличко, Кернес – по 8 справ. Обираючи корупціонерів, ми знову ж таки допускаємо їх до наших грошей. Мери роблять те, що помітить кожен, але не те, що найкраще для міста. Наприклад, зробити велику кількість парків, при цьому не вирішити проблему із закладами освіти, медицини чи комунальними комунікаціями", а Віталій Світлик додає: "Виборець має поставити собі питання, скільки коштує агітація кандидатів і аналізувати, на що йдуть кошти. Крім того, слід уважно читати передвиборчі програми кандидатів, аналізувати їхню реалістичність, адже є повноваження, які має лише президент чи Кабінет Міністрів або депутат Верховної Ради. Більшість місцевих депутатів і мерів прописують такі повноваження, які не можуть виконати, наприклад знизити вартість електроенергії чи газу. Крім того, виборець має поцікавитися тим, що політик зробив за минулі роки, окрім роздавання гречки".

На фото: Віта Думанська, Укрінформ

Гречкосії на старті: як не обрати корупціонера мером чи депутатом?

Новини по темі