Мобільний додаток

Чому облікова ставка знижується, а іпотеки в Україні бути не може – експерт Сергій Фурса

23.07.2020 р., 13:11

Правління Національного банку України може знизити облікову ставку до 5% річних 23 липня, а іпотеку зробити за ставкою 10% річних. Принаймні, про це говорять політики. Чи можливо це та які є нюанси, розповідає інвестиційний банкір Сергій Фурса.

Про зниження облікової ставки Денис Шмигаль заявив під час спілкування з журналістами: "Наш наступний крок – з осені Національний банк знижує облікову ставку. Це також сигнал для банків. Сьогодні вже є можливість говорити про іпотеку під 10%. Наша мета – продовжувати зниження вартості кредитного ресурсу ще більше для бізнесу, для населення. Це дасть пожвавлення кредитування в Україні і розвитку, зокрема, малого та середнього бізнесу".

Заяву Шмигаля роз’яснює Сергій Фурса: "По-перше, облікова ставка знижується вже останні півтора роки. І вона знижується найбільшими темпами в світі. У нас, здається, була 20% початкова ставка, а зараз добігла до 6%. Це є кардинальне зниження. Я не знаю, що там говорить прем’єр-міністр, тому що він не має права щось говорити, але йому говориться, то нехай говорить.

Ставка може бути сьогодні знижена до 5,75%-5,5%. Зараз це не буде мати суттєвого впливу, бо ставка і так досить низька. Рівень зниження буде сприйматися лише як індикатор, чи є Національний банк незалежним. Якщо буде суттєве пониження, то це буде сприйнято як ознака того, що Національний банк почав дуже слухняно поводитись, дослухаючись до всіх вказівок Офіса Президента.

Повертаючись до іпотеки, то вона сьогодні в Україні неможлива, що б там не казали прем’єр-міністр та інші люди. Іпотечних кредитів не може бути в Україні. Коли ставка знижується, то, дійсно, це впливає на вартість кредитів, але так само і на рівень депозитів. Ми бачимо, що останній рік, коли Національний банк досить жваво понижував ставки, у нас суттєво падали ставки і по кредитам, і по депозитам.

Зараз зниження з 5% до 6% суттєвого значення не матиме, бо банки ще не наздогнали останні пониження. Вони ще в процесі".

Експерт заявляє, що де-факто в Україні іпотеки зараз немає. Все, що є, – це хитрі окремі програми окремих банків з окремими забудовниками. Втім, це не є іпотека.

"Чому в нас на ринкових засадах не може бути нормальної іпотеки, а не штучною? По-перше, депутати нещодавно прийняли законопроєкт, яким заборонили банкам забирати квартири за іпотечними кредитами, які були видані раніше. Після цього жоден комерційний банк не видасть іпотеку. Це якесь безглуздя, видавати кредити під квартири, якщо ви не можете потім забрати їх у разі несплати по кредитам. Це значить просто віддавати гроші, тому банки не будуть кредитувати під іпотеку. Єдина можливість зараз запустити іпотечне кредитування – це змусити державні банки. Але якщо це буде зроблено, то це порушить всі правила корпоративного управління та призведе до того, що банки будуть видавати кредити направо і наліво, їх не будуть повертати, в державних банках буде дірка, яку ми заповнимо як платники податків. Останні 10 років діяльність державних банків нам обійшлася в 10 млрд доларів".

Серед інших причин неможливості іпотеки в Україні: в України немає довгих грошей, її ніде взяти і для банків це проблема. А також, для банків ставка 10%, якщо ми прогнозуємо зростання інфляції, – це просто неможливо.

Пожвавлення кредитування – це одна з тих рекомендацій, які дає нам Міжнародний валютний фонд, заявляють депутати. Голова Нацбанку провів першу зустріч з представниками МВФ та пообіцяв, що НБУ виконає всі зобов’язання відповідно до меморандуму.

"Насправді, в меморандумі з МВФ немає нічого про пожвавлення кредитування. Пожвавлення кредитування – це мрія українських депутатів, олігархів та президента. Чому банки зараз жваво не кредитують? Вони наповнені ліквідністю, вони кредитують, вони постійно збільшують працюючі кредитні портфелі та списують старі кредити, але не роблять це так активно, як нам бажається. По-перше, тому що ми порівнюємо з часом, коли банки були кишеньковими у олігархів. Вони брали депозити і роздавали кредити на свої контори, і це називалося жвавим кредитуванням. По-друге, коли в нас є банки, які працюють на ринкових засадах, вони стикаються з тим, що судова система не працює. В них зараз половина портфелів банків – непрацюючі кредити. Не тому що бізнеси в Україні збанкрутували. Ні. А тому що для бізнесу в Україні часто працює правило кинь першим, поки тебе не кинули. Бізнес йде до суду, платить судді умовно 10% того кредиту і суддя каже, що ніхто нікому нічого не винен".

ФотоУНІАН

Чому облікова ставка знижується, а іпотеки в Україні бути не може – експерт Сергій Фурса

Новини по темі