Обирай пісні. Визначай переможця

Керувати Укренерго буде людина з цієї сфери – експерт Корольчук про відставку в.о. голови компанії

26.02.2020 р., 20:39

Виконуючий обов’язки голови національної енергетичної компанії Укренерго Всеволод Ковальчук йде у відставку. Чим зумовлена відставка тимчасово виконуючого обов’язки, як Укренерго дає раду з відкритим ринком електроенергії та хто керуватиме компанією в подальшому Українському радіо розповів експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.

"Укренерго – це серце управління всіма електроенергетичними потоками, які відбуваються та проходять в Україні. Йдеться про тих, хто виробляє електроенергію, потім вона постачається споживачеві, бюджетним організаціям, промисловим підприємствам. Все це регулює Укренерго як оператор системи електроенергії в Україні", – розповів Юрій Корольчук.

За його словами, з реформою ринку електроенергії, яка відбулася минулого року, відповідної до якої з 1 липня працює ринок електроенергії, на Укренерго було покладено відповідальне завдання організувати плавний перехід від регуляторної частини, коли створювались тарифи для виробників та споживачів електроенергії, до ринкових умов: "З’явилося чотири ринки: ринок двосторонніх контрактів, коли підприємство, яке виробляє енергію, і промисловий споживач укладають договір напряму, ринок продажу доби наперед, внутрішньодобовий ринок і балансуючий ринок".

"Саме в цій частині Укренерго мало продемонструвати свою ефективність і плавність. Проте вони виявились не зовсім готовими до цього процесу, тому що вони до певної міри навіть перед запуском ринку електроенергії, я б сказав, почали саботувати цей процес. Але це радше виглядало не саботажем, а пропозицією, що, мовляв, ми не готові, давайте відкладемо введення в дію ринку електроенергії. Нові правила все одно вступили в дію, а Укренерго виявилось не готовим, тому що невчасно було замінено програмне забезпечення, яке мало б допомагати регулювати величезний ринок України. Адже в нас більше 30 мільйонів споживачів і це один з найбільших ринків Європи", – пояснив експерт.

Менше критики, на його думку, лунало в адресу Укренерго, бо всі учасники ринку: АЕС, ТЕС, Енергоатом,  ДТЕК, Центренерго, Донбасенего – розуміли, що критикувати їх немає за що, бо вони також в складній ситуації.

"Щодо того, що в.о. голови Укренерго Всеволод Ковальчук йде з посади,то я думаю тут присутній емоційний фактор, тому що він не просто перестав виконувати обов’язки голови, а перестав виконувати обов’язки тимчасового в.о. голови. Він, на жаль, так і не був призначений і для нього до певної міри складно в такій ситуації перебувати. Він був між усіма учасниками ринку, які також до певної міри намагаються знаходити компроміси, та владою. А в нас помінявся президент, Верховна Рада, а отже до певної міри помінялись й попередні домовленості. Але його заяви про кумівство, корупцію, викликають питання, чому ми не бачимо заяв Ковальчука у правоохоронні органи, якщо ці факти є", – висловив свою думку Юрій Корольчук.

На його думку, спадковість у призначенні нового керівника відбудеться: "Не можна сказати, що ми побачимо якісь тектонічні зміни. Зараз сказати, хто буде наступником, я не беруся. [...] Але думаю, що на цій посаді буде людина, яка у цій сфері працювала вже тривалий час. Хоча є дуже багато викликів, наприклад, яким чином буде відбуватись баланс ринку електроенергії, коли в нас зросла потужність відновлювальної енергетики, в нас проблема з тепловою генерацією, тому що ми запустили імпорт електроенергії з Білорусі та Росії, а наші власні виробники недозавантажені. Це питання фактично залишилося поза впливом Укренерго, хоча саме вони й могли це здійснювати".

ФОТО: Еспресо.TV

Керувати Укренерго буде людина з цієї сфери – експерт Корольчук про відставку в.о. голови компанії

Новини по темі