“Україна і підприємці, які робили тут гроші, — це аж ніяк не “садок вишневий коло хати” — авторка книги про бізнес ХІХ ст.

“Україна і підприємці, які робили тут гроші, — це аж ніяк не “садок вишневий коло хати” — авторка книги про бізнес ХІХ ст.

Книга про людей, які творили історію України позаминулого століття, які інвестували в культуру, інфраструктуру, економіку. “Історії успіху. Видатні українські бізнесмени ХІХ століття” — книга, яка незабаром вийде під авторством кандидатки історичних наук, співробітниці Інституту історії України НАНУ Тетяни Водотики. В ефірі Радіо Культура дослідниця розповіла як працювала над створенням книги та поділилася історіями окремих діячів.

0:00 0:00
10
1x

Ідея подавати історію ХІХ століття не як історію “зради-перемоги”, покори чи чергового зсуву на ниві національного відродження у авторки виникла давно. Тут просто поєдналися бажання видавця й автора, говорить Тетяна Водотика. “Україна, і підприємці, які робили там гроші, це аж ніяк не “садок вишневий коло хати”, це — урбанізація, залізниці, великі гроші, великі інвестиції, корисні копалини, які досі визначають економічну структуру України — той самий Донбас чи Криворізький залізорудний басейн. І треба також не соромитися говорити про те, що великі гроші і великий успіх уможливили національне відродження. Адже відомо, що саме родина Симиренків спонсорувала видання “Кобзаря”, — говорить Тетяна Водотика.

“Про деяких із підприємців можна сказати дуже багато. Ось, наприклад, родина Терещенків, або родина Кульженків. А про деяких відомо надзвичайно мало, і це сором і сум. Наприклад, Дегтярьов або Микола Попов — це купці, які пожертвували Києву немалі кошти”, — розповідає Тетяна. Авторка наголошує, що історія бізнесменів тогочасної доби та історія доброчинності і меценатства — це, в першу чергу, історія про гроші. “Спершу — про успіх, а вже потім про бажання, аж ніяк не обов’язок, давати й жертвувати”, — вважає дослідниця.

фото - folio.com.ua

Під час роботи над книгою, Тетяна зустрічала багато історій, які її зворушували. “Коли ти описуєш якусь персональну історію і уявляєш, через що довелося пройти людині, щоб цього успіху досягти. Наприклад, той самий Стефан Кульженко, який виховувався в не рідній сім’ї, але потім у нього була прекрасна родина, hi-tekh поліграфічний комбінат, як на ті часи. Що мене особисто дуже вразило, так це — гендерний дисбаланс, тому що суто жіночих історій успіху практично немає. Якщо жінці вдавалося побудувати бізнес-імперію, вона була успадкована. Є такий кейс, наприклад, родина Фальц-Фейнів, це ті, які заснували заповідник “Асканія Нова” — Софія Богданівна, дружина одного з братів Фальц-Фейнів, побудувала імперію, яка базувалася на експорті вовни, зернових та переробки фруктів і овочів на консерви. Вона заснувала порт для експорту, який працює досі. Вона прийняла на себе керівництво, коли попит на вовну падав, і їй вдалося знайти нові ніші. У 1919-му році її вбили більшовики”, — розповідає дослідниця.

Це не всі видання Тетяни Водотики на києвознавчу тематику. Цьогоріч авторка вже видала книгу “Історія почесних громадян Києва 1872-1917”. Це звання, яке існувало в дореволюційній Росії. Його давали чиновникам або успішним підприємцям, які зробили дуже багато для міста.

Авторка поділилася ще одним напрацюванням, яке втілене у рамках історичного фестивалю LEGIO Historica у колаборації з авторкою та ведучою Радіо Культура Оленою Брайченко та її проектом “Їжакультура”. “У мене є онлайн журнал урбаністичних студій, він науковий, але я намагаюся його поширювати в публічному просторі, і я постійно в пошуку цікавих тем. І пані Олена чудово впоралася з задачею запрошеної гостьової редакторки, тобто, вона взяла на себе підбір контенту. У нас підібралися цікаві тексти, і я дивлюся на статистику переглядів і скачувань, наприклад, студія автора Ігоря Лельо про меню князів Любомирських за пару тижнів набрала 500 переглядів”, — розповіла Тетяна Водотика.

  фото - Facebook

Останні новини
Росія випустила за час війни по Україні понад 5 тисяч ракет ― Риженко
Росія випустила за час війни по Україні понад 5 тисяч ракет ― Риженко
Це останній президентський термін Ердогана — Ілія Куса
Це останній президентський термін Ердогана — Ілія Куса
''Усі крадуть!'' Як Росія формувала імідж "корупційної" України
''Усі крадуть!'' Як Росія формувала імідж "корупційної" України
Терор проти мирних українців. Грабський про мету російських ракетних ударів
Терор проти мирних українців. Грабський про мету російських ракетних ударів
"Батя ― найвища похвала, яка могла для мене бути". Пам’яті генерала Кульчицького
"Батя ― найвища похвала, яка могла для мене бути". Пам’яті генерала Кульчицького
Новини по темі
Мирослава Гонгадзе: самоцензура для журналіста небезпечна
Московська церква освячує зброю, якою вбивають українців — Вадим Карп'як
Упродовж нинішнього року потрібно завершити процес, який стосується цьогорічних лауреатів Шевченківської премії — Нищук
Люди, які виявилися зрадниками України, мають бути позбавлені всіх державних нагород — міністр Немчінов
Коли Червона армія звільняла Україну від гітлерівців, кожен третій її боєць був українцем — історик