Мобільний додаток

Політичні маніпуляції, які впливають на вибір ветеранів — аналізують експерти

4.07.2019 р., 20:04

Ветеран-психотерапевт Тарас Ковалик та ветеран АТО Віталій Овчаренко в ефірі Українського радіо в рамках спецпроєкту "Еволюція виборця" проаналізували, як маніпуляції та дії політиків впливають на вибір військовослужбовців.

"Однозначно, що маніпуляції, які застосовують до ветеранів чи військовослужбовців загалом, є. Особливо до ветеранів політики люблять апелювати фразами "Прийдіть і зробіть", "Захистимо" і так далі. Хоча, як на мене, ветерани не сильно відрізняються від інших категорій громадян, але, оскільки держава перебуває в стані війни, їх будуть окреслювати окремо. Ветерани дуже чутливі до почуття внутрішньої гідності і побоювання, що ця жертва буде знецінена, змушує їх голосувати проти когось чи чогось", — розповів Тарас Ковалик.

— Чим керуються ветерани на виборах?

"Не думаю, що сьогодні обіцянки політиків на щось впливають, адже в суспільстві відсутня довіра до них. На парламентських виборах, які відбудуться 21 липня, вже немає багато обіцянок. Тепер партії намагаються знаходити авторитетних ветеранів і затягувати їх до себе в політичну силу, бо за них голосуватимуть інші ветерани", — вважає Тарас Ковалик.

Віталій Овчаренко в свою чергу додає, що також керується наявністю у списку ветеранів: "Але я керуюсь наявністю тих ветеранів, яким можна довіряти, які мають воєнний досвід. Проте важливим є й напрямок партії, її вектор: якщо в нас війна, а партія закликає до миру з Росією, я за неї не голосуватиму. Також слідкую, щоб в прохідній частині списку були люди з багатьох регіонів. Але основне — це мова, зовнішньополітичний вектор партії, тобто ті фактори, які відводять нас від Росії".

Експерти заявляють й про важливість присутності людини, яка обіймає пост президента, разом з військовими на Сході: "Попередній президент часто приїжджав у прифронтову зону й привозив туди європейських та американських політиків. Він не має бути в зоні, де відбуваються активні бойові дії, але й не має маніпулювати виборцями. Його завдання — чітко сказати, що Росія є ворог і окупувала Донбас".

— Чим купують військових?

"Мені тяжко сказати про якісь матеріальні речі. Швидше, ветеранів можливо спокусити обіцянкою реформи збройних сил зсередини. Хоча й зараз можуть бути випадки обіцянок забезпечити солдата житлом", — каже Тарас Ковалик.

Він також звертає увагу, що в Україні є значна проблема з культурою самих виборців: "В мене є колеги-ветерани, які балотуються зараз до парламенту, і люди на округах кажуть їм: "А що ти нам запропонуєш, щоб ми за тебе проголосували?" Це проблема".

Психотерапевт розповідає про маніпуляції в соціологічних дослідженнях: "Було багато досліджень того, як голосували військові, куди зараховувалися всі, хто працює в тій зоні. Але далі від лінії фронту працюють і нацгвардійці, і поліція. Також останнім часом прийшло багато людей, які не воювали в 2014-15 роках і не бачили, як було раніше, що багато змінилось. Тепер є забезпечення, їжа, є оклад і багато іншого. Але їм мало і вони хочуть "всіх зробити".

Віталій Овчаренко додає, що протягом років війни Україна подолала дистанцію величезного розміру але ми воюємо і маємо швидше здобувати результати, якщо хочемо зберегти незалежність: "Багато в чому ми бачимо повернення старих кадрів, які були на фронті. Тому можливо багато голосували проти колишнього президента, бо боялись, що повернуться старі порядки".

Тарас Ковалик акцентує, що скандали з оборонкою також повпливали на політичний вибір багатьох ветеранів.

— Перестороги військових?

"Болючим є відчуття, що все зроблено намарно. Ми бачили кілька критичних моментів, коли нова влада робить заяви, а багато де в областях спілки ветеранів збираються і думають, що будемо робити з реваншем", — говорить Тарас Ковалик.

За його словами, його як ветерана тривожить, що люди, які зараз в команді президента, є розумними і знають про наслідки своїх дій: "Вони будуть перевіряти межі дозволеного. Всі думають, що наш ворог Росія з танками, а не говорять, що ворог — це ми самі. Це може призвести до того, що ми втратимо інституційність і розвалимо все зсередини".

Напередодні Тарас Ковалик та Віталій Овчаренко взяли участь в дискусії "Ветерани АТО/ООС реагують на політичні маніпуляції", організованій Українським радіо.

Читайте попередні матеріали: Як партії маніпулюють різними групами громадян — аналізують експерти

Спецпроект Українського радіо "Еволюція виборця" — це 20 аналітичних ефірів та 3 публічні заходи. Його основні завдання — аналізувати сучасні політтехнології та методи впливу, робити факт-чекінг заяв представників різних політичних сил, розвінчувати маніпуляції, міфи та фейки. Його мета — сприяти розвитку критичного мислення громадян, аби вони об'єктивно оцінювали те, що відбувається, та могли робити вільний, усвідомлений вибір.

Слухати всі ток-шоу.

Слухайте спецпроект у вівторок та четвер, початок о 18:10.

Проект реалізується за підтримки Міжнародного фонду "Відродження".

Політичні маніпуляції, які впливають на вибір ветеранів — аналізують експерти

Новини по темі