Мобільний додаток

Віктор Таран: "Санкції проти Росії мають її не знищити, а ослабити і змусити до діалогу"

27.08.2018 р., 15:43

27 серпня США запроваджують нові санкції проти Росії у зв'язку з отруєнням родини Скрипалів у Великій Британії. Вони мають на меті обмежити доступ Росії до "чутливих товарів та технологій", пов'язаних із національною безпекою США.

Чи можливі такі санкції, які можуть остаточно зупинити країну-агресора, спрогнозував в ефірі Українського радіо в програмі "Сьогодні. Вдень" голова Центру "Ейдос" Віктор Таран.Теоретично це можна було б зробити. Для цього достатньо було б відключити Росію від системи SWIFT, або накласти повне ембарго на торгівлю з Росією. Теоретично це можливо, але фактично цим ніхто не буде займатися, бо мета цих санкцій не знищити Росію, а ослабити її і змусити на діалог з цивілізованим світом. У зв’язку з цим санкції йдуть секторально, системно і передбачають постійне посилення. Це називають "тактикою анаконди".

Але я чув і чимало скептиків щодо цієї тактики.

Ми можемо вірити чи не вірити, але ми бачимо, як вони постійно здійснюють. Ми бачимо черговий пакет санкцій. Якщо ми візьмемо конкретно цей пакет санкцій, він стосовно Скрипалів, але його також неформально називають ударом по Північному потоку-2. Цей пакет санкцій фактично перешкоджає Газпрому у будівництві Північного потоку-2. Його обмеження виводить під удар покупців акцій енергетичного ринку і б’є по всім потенційним учасникам Північного потоку-2. Тобто якщо не вдалося домовитися з європейцями, щоб вони припинили це будівництво, то американці пішли саме таким шляхом. Зараз будь-яка компанія розуміє, якщо вона буде брати участь у роботі над проектом Північний потік-2, вона втратить потенційно американський ринок і цілком очевидно, що ніхто на це не піде.

Другий етап санкцій анонсують за шість місяців, якщо Росія не виконає вимоги. Взагалі існує теоретична ймовірність, що Росія якісь вимоги виконає? Чи ми можемо вважати, що через шість місяців "Анаконда" почне затягуватися ще тугіше?

На жаль, ми тут маємо констатувати, що ці санкції не передбачають знищення економічного і фінансового Росії. Вони будуть чинити певні обмеження, це таке послаблення на перспективу, послаблення на 3-5 років. І Росія має ще достатній запас міцності, щоб ці 3-4 роки потерпіти, бо їхня зараз головна стратегія - це ставка на вибори, на проросійські сили, які будуть висуватися в парламент або на проросійських кандидатів у президенти України. І вони будуть підтримувати цих кандидатів максимально. І якщо відбудеться перемога проросійських кандидатів, це дасть можливість гібридно вийти з-під санкцій, бо проросійський кандидат буде робити меседжі в унісон із Кремлем. Чи виграє від цього Україна? Звісно, ні. Формально ми отримуємо від цього умовно мир, але це буде програш. А Росія позбудеться всіх своїх санкцій. Україна залишається для Росії ціллю номер один. Вона хоче повернути її в свою орбіту. Нічого хорошого нам від цього чекати не доведеться.

Прослухати повну версію розмови

Віктор Таран: "Санкції проти Росії мають її не знищити, а ослабити і змусити до діалогу"

Новини по темі