Нові американські санкції вестимуть до поступового системного колапсу нинішньої російської економічної моделі, оскільки завдадуть удару насамперед по енергетичному сектору.
Про це у статті для тижневика "Дзеркало тижня" пише радник Президента, директор Національного інституту стратегічних досліджень академік НАН України Володимир Горбулін.
"Попри браваду російського керівництва, нові американські санкції для Росії досить серйозні й вестимуть до поступового системного колапсу російської економічної моделі", - вважає радник Президента.
Він акцентував: санкції насамперед завдадуть удару по російському енергетичному сектору, адже вони передбачають заборону на участь американських компаній і фізичних осіб у великих нафтогазових проектах із участю російського бізнесу, обмеження п'ятьма мільйонами доларів на інвестиції в російські трубопроводи й удар по російських проектах із видобування нафти на глибоководному шельфі, сланцевої нафти, нафти у водах Арктики.
У цьому контексті Горбулін нагадав, що до топ-10 найбільших російських платників податків належать "Роснефть", "Газпром", "Лукойл", "Сургутнефтегаз", "Сбербанк России", "Татнефть", "Российские железные дороги" (РЖД), "Росатом", "Башнефть", "Славнефть", з яких лише дві компанії - "Сбербанк России" і РЖД - не мають прямого стосунку до нафти й газу.
Як зауважив Горбулін, об'єктивно нинішня Росія не має чого симетрично протиставити США, тому максимум, на який виявився здатним Кремль, заборонити США користуватися дачами на території Росії й скоротити персонал американського посольства.
"Однак Росія шукатиме інші форми відповіді. Насамперед - у сфері кібератак, нарощування пропаганди, провокування політичних і воєнних криз, у тому числі - в Україні. Щоправда, ресурсів на подібне залишається не так уже й багато, але набагато більше, ніж здається найоптимістичніше налаштованим супротивникам Росії", - вважає директор НІСД.