Надаючи Україні Mirage, Франція рішучіша, ніж США з F-16 — генерал Романенко

Надаючи Україні Mirage, Франція рішучіша, ніж США з F-16 — генерал Романенко

Надаючи Україні свої винищувачі Mirage, Франція діє рішучіше, ніж США, які раніше надали F-16. Це зазначає в ефірі Українського Радіо генерал-лейтенант у відставці, заступник начальника Генерального штабу ЗСУ (2006-2010 роки) Ігор Романенко. "Американці фактично загальмували на рік постачання нам F-16", – каже Романенко. Також, за його словами, із авіаційного озброєння американці надали тільки засоби ППО. Хоча Україні потрібні були передусім засоби боротьби з російськими керованими авіаційними бомбами та їх носіями. Натомість Франція модернізує винищувачі Mirage і не виключено, що в українському небі вони будуть оснащені ракетами Storm Shadow, зауважує генерал.

 

0:00 0:00
10
1x

Два винищувачі Mirage 2000-5F ВПС Франції у повітряному просторі Польщі в рамках повітряної місії НАТО, 29 березня 2022 року. Фото: REUTERS/Benoit Tessier

"Американці фактично загальмували на рік постачання нам F-16"

Коли винищувачі Mirage можуть з’явитися в нашому небі? Скільки штук Україна може отримати? І чим вони відрізняються від F-16?

За інформацією деяких експертів, вони вже зайшли на територію і продовжують підготовку. Проте це дуже оптимістична версія. Ми бачимо рішучі дії президента Франції Макрона. Коли обговорювалося це питання у червні, невдовзі вже почалося навчання пілотів та інженерно-технічного складу, а також модернізація винищувачів. Це відрізняється від підходів американців, які фактично загальмували на рік постачання нам F-16. Їх поставили наприкінці минулого року, але із авіаційного озброєння надали тільки засоби ППО. Нам потрібні були передусім засоби боротьби з керованими авіаційними бомбами та їх носіями. Американці не дали нам таких засобів. Нам дуже потрібні ракети земля-повітря, щоб здійснювати удари по авіації, яка є носіями КАбів. Боротьба з керованими авіаційними бомбами для нас принципова.

Запуск Storm Shadow із Mirage

Винищувачі Mirage модернізують. Зараз ракети Storm Shadow запускають із Су-24. Адаптоване обладнання цього радянського літака неінтегроване з цими ракетами і тому пуск здійснюється як із пускової установки. Якщо пуски будуть здійснюватися з Mirage, то ці ракети будуть з ним інтегровані й матимуть ефективніше застосування – більша дальність, ворог не одразу буде їх визначати тощо. Крім того, німецькі ракети TAURUS також можуть використовуватися винищувачами Mirage. Це буде підштовхувати лідерів Німеччини до надання нам цих ракет.

Авіабомби AASM HAMMER

Французи дають 50-100 керованих авіабомб AASM HAMMER. Вони не такі потужні, як російські КАБи, проте у них точніше, ніж у російських пілотів, наведення на цілі з літаків Mirage. Звісно 50-100 бомб на місяць це замало, але хоча б так. Треба боротися за те, щоб збільшувалися ці можливості. Американці тиснули, аби все озброєння було американське, навіть якщо воно старе. Це неправильний підхід. Ракети для ППО вони збільшили зі 110 до 160. Gripen ефективніший як більш сучасний літак і пристосований до важких умов наших пошкоджених  аеродромів і вони можуть нести ракету Meteor дальністю 200 км. Це дуже важливо, оскільки у росіян є ракети на МіГ-31 дальністю 300 км, які вони застосовують по наших літаках.

Зараз французи передають 3-6 винищувачів. Мають передати до 10.  Щодо дат, французи обіцяли передати літаки на весну, але потім, зважаючи на обставини, вирішили надати на початок року. Вони подивилися, як Трамп розуміє Путіна, і вирішили надати їх до 20-21 січня, оскільки надалі Трамп може зупинити будь-яку допомогу і тиснути на союзників. Трамп виходить на мир за рахунок України, а не за рахунок тиску на РФ. Поки що не було жодної заяви, яким чином Трамп бачить вирішення цієї ситуації. Але його оточення говорить про зупинку постачання  зброї. Франція зрозуміла, що потрібно формувати свої війська, незважаючи на існування НАТО.

Позиція Трампа з розумінням ставитися до Путіна – не найкращий початок для тиску на нього

Чому не відбувся візит до Києва Кіта Келлога – спецпредставника обраного президента США Дональда Трампа?

По-перше, не готова американська команда. Американці досі не мають програми, яким чином все це будувати. Поки що Путін зробив їм холодний душ, відкинувши всі пропозиції щодо миру. Американці надали пропозиції, які росіяни відкинули. Тобто, все швидко вирішити не вдалося, а потім не все склалося з тим, з ким тут потрібно зустрічатися. Келлог бачив одне, наші пропонували щось інше. Зараз іде напрацювання пропозицій з боку України, США і Росії. Путін поки що показує світу, який він міцний і його пропозиції вже відомі й вони жорсткі. А всі інші думають, як їх задовільнити. Потрібно зламати цей підхід і це передусім можуть зробити американці. Позиція американського лідера з розумінням ставитися до Путіна – не найкращий початок для тиску на нього.

Ігор Романенко. Фото: УНІАН

КОНТЕКСТ

У січні 2025 року Повітряні сили Збройних сил України мають отримати перші три французькі винищувачі Mirage 2000-5F. Про це повідомляв 3 січня 2025 року інтернет-ресурс про військову авіацію avionslegendaires.net.

Зазначається, що ці літаки були зняті з озброєння французьких Повітряно-космічних сил та модифіковані для виконання складніших завдань. За цими даними, загалом Україна отримає близько десяти таких винищувачів.

За попередніми даними, перші три літаки можуть бути доставлені вже до 20 січня 2025 року. Деякі джерела навіть припускають, що вони вже перебувають в Україні, але поки що використовуються для тренувань. 

Повітряні сили Збройних сил України наразі не підтверджували цю інформацію про отримання перших французьких винищувачів Mirage. 

Літаки Mirage 2000 – це багатоцільові одномоторні реактивні винищувачі. До 2030 року Франція має намір замінити свій флот "міражів" на нові винищувачі Rafale. За даними Reuters, Париж також намагається переконати інші країни, які мають літаки "Міраж", постачати їх Україні.

У червні 2024 року президент Франції Емманюель Макрон заявив, що його країна передасть Києву Mirage і підготує перших українських пілотів до кінця року. За два роки Париж зобов’язався сертифікувати навчання 26 українців. 

8 жовтня 2024 року французький міністр оборони Себастьян Лекорню заявив, що Франція поставить Україні винищувачі Mirage 2000 у першому кварталі 2025 року (січень-березень).