"Люди збережуть своє майно". Адвокат про наслідки кібератаки проти держреєстрів України

"Люди збережуть своє майно". Адвокат про наслідки кібератаки проти держреєстрів України

Усі операції, пов'язані з майном, наразі недоступні, констатує керуючий партнер адвокатського об'єднання "EvrikaLaw" Андрій Шабельніков, аналізуючи наслідки безпрецедентної кібератаки, вчиненої проти України 20 грудня. Задіяно запобіжник держави для убезпечення вашого майна, каже адвокат. Адже в цій ситуації активізуються шахраї, також Росія може чинити шкоду через своїх агентів. Тому треба трішки почекати, поки, як каже держава, із резервних копій відновиться вся інформація. До того ж у паперовому вигляді надання деяких послуг в Україні триває. І у людини після будь-якої угоди залишився паперовий документ. І вона все одно залишається власником, попри те, що тимчасово не працює реєстр. "Технічний паспорт, угода, інші документи у вас є. Ви власник", – заспокоює адвокат.

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне зображення із сайту Pixabay

 

"Позитивний момент у тому, що в паперовому вигляді надання деяких послуг триває"

Через ворожу кібератаку для українців стали недоступними низка державних послуг онлайн. Яка нині ситуація? Що працює, що відновлюється?

Потроху відновлюється. Але це справді безпрецедентна атака. Її порівнюють з атакою проти Київстар. Крім зв'язку, ми втратили можливість одним кліком вирішити багато поточних питань. Позитивний момент у тому, що в паперовому вигляді надання деяких послуг триває. Це стосується посвідчення заповіту чи довіреності, видачі дублікатів нотаріальних документів, засвідчення вірності копій, засвідчення справжності підпису, засвідчення вірності перекладу, вчинення виконавчих написів. Це нотаріуси продовжують робити.

Але дійсно є проблема з реєстрами нерухомого майна. Ці всі дії заблоковані. І зроблено це заради безпеки. Бо на цьому тлі активізуються шахраї, які можуть за допомогою цих самих реєстрів залишити людину без майна. Тому що можна підробити той же договір купівлі-продажу, можна підробити свідоцтва, і таким чином зареєструвати в паперовому вигляді у будь-якого нотаріуса. Адже нотаріус не бачить в реєстрі, хто власник, чи обтяжене дане майно. Ці дані перевірити не можна.

Влада повідомляє про те, що всі дані зарезервовані. Є резервні копії всіх даних, які існували до кібератаки. Після того, як всі ці реєстри почнуть відновлюватися, а на це підуть тижні й місяці, дані, які були в паперовому вигляді, будуть наповнюватися, будуть туди поступово вноситися. Швидкого відновлення цих реєстрів не відбудеться.

"Головне, щоб люди зберегли своє майно. А вони збережуть його"

Хочеться уточнити механіку процесу. Як усе працювало, коли реєстри ще працювали? Чи існували паралельно електронна форма і паперова? Чи виводилися дані на папір, як дублікат того, що у нас є в електронній формі? І якщо ні, чи не будуть втрачені деякі дані? І чи не буде це катастрофою?

Якщо ми й дізнаємося правду, це буде набагато пізніше. Пройдуть роки, перш, ніж ми дізнаємося, які дані зникли, які потрапили до нашого ворога. Головне, щоб люди зберегли своє майно. А вони збережуть його. Якби все було настільки критично, і жодної інформації не збереглося б, уже у державі почався би хаос і колапс. Усі дії, які вчиняють нотаріуси, дублюються в паперовому вигляді. Всі угоди, які вчиняються у нотаріуса, зберігаються в паперовому вигляді. А от щодо тих довідок, що ми отримуємо в "Дії", звичайно, держава не буде це зберігати в паперовому вигляді. Але це й не потрібно. Це абсолютно нівелює ті процеси, які здійснює "Дія", "Держава в смартфоні". Ці сервіси спрямовані на те, щоб, навпаки, прибрати папір із нашого життя, не переповнювати папером всі архіви і не підключати до цього чиновників.

Але навіть якщо все зберігається в електронному вигляді, логічно, щоб існувала копія.

Нас із вами заспокоюють, нам повідомляють, що всі резервні копії зроблені. Нам треба почекати, поки фахівці все відновлять. Дані є, але доступ до даних могла отримати країна-агресорка або шахраї. Будь-які треті особи. Такий ризик є.

"Дії з цим майном бачить нотаріус за багато-багато років"

А який ризик існує в питанні майнових прав? Як шахраї можуть ними скористатися, якщо людина не вдається до якихось дій? Умовно кажучи, чи можуть продати квартиру буз присутності власника?

На жаль, такі випадки і зараз є. І були навіть до цієї кібератаки. Наведу приклад зі своєї практики: шахрай підшуковує схожу на власника людину, викрадає паспорт і вклеюється туди фотографія схожої людини. Такі випадки є, і від цього ніхто не вбережеться. Але з огляду на те, що все існує в електронному вигляді, і з огляду на те, що дії з цим майном бачить нотаріус за багато-багато років, це зробити важче.

Чи достатньо паперових документів власника, щоб відновити свої дані?

У будь-якого власника нерухомого майна на руках є витяги з реєстру. Або видані до 2013 року паперові документи: або договори купівлі-продажу, або дарування, або спадщина.

Вони й зараз видаються в друкованому вигляді?

Звичайно. У вас після будь-якої угоди залишається паперовий документ. І ви все одно залишаєтеся власником, попри те, що кілька тижнів не працює реєстр. Технічний паспорт, угода, інші документи у вас є. Ви власник. Ще одна шахрайська схема – це підробка довіреностей. Нібито власник дає нотаріальну довіреність. Для цього у нотаріуса викрадаються бланки, і на них робиться "довіреність". А вже на її підставі здійснюється переоформлення прав власності на майно. Але зараз держава зробила цій схемі запобіжники. І всі ці угоди вона поставила на стоп. Тому ми чекаємо. Все це зроблено і для нашої з вами безпеки.

Усі операції, пов'язані з майном, на даний час є недоступними

Які послуги недоступні зараз, і з якими можуть бути проблеми?

На даний час недоступні будь-які реєстраційні дії в сфері нерухомості та бізнесу, зокрема, державна реєстрація юридичних осіб, операції з продажу нерухомого майна, дарування нерухомого майна, ліквідації підприємства, закриття ФОП, подання заяв на отримання соціальних виплат, отримання послуг ЦНАП, отримання відомостей з реєстру боржників і багато інших послуг. Усі операції, пов'язані з майном, на даний час є недоступними. Це запобіжник держави для убезпечення вашого майна. Тому що в цій ситуації активізуються шахраї, також держава-агресорка може це робити через своїх агентів та ДРГ. Це, на мою думку, правильне рішення. Так, воно завдає дискомфорту, але треба трішки почекати, поки, як каже держава, із резервних копій відновиться вся інформація.

Андрій Шабельніков. Фото з відкритих джерел

Черги на кордоні пов'язані не з кібератакою

Як ситуація із реєстрами впливає нині на перетин кордону? Адже зараз в пунктах перетину кордону спостерігаються великі черги.

Я думаю, що вони навряд чи пов'язані з цією кібератакою. Інформації про те, що є проблеми з прикордонною базою, немає. Швидше за все, у прикордонників є окрема база. На даний час немає інформації про те, що прикордонник на кордоні не може вас перевірити і отримати ваші дані щодо перетину. По реєстру "Оберіг" також не було інформації, що прикордонники не можуть перевірити ваші військово-облікові документи. Це якщо ми говоримо про чоловіків.

Черги, найімовірніше, пов'язані з тим що, як завжди, перевантажений польський напрямок. І довго триває оформлення саме з нашої сторони. Бо якщо ми говоримо про польського прикордонника, у нього на оформлення йде значно менше часу. Там одна людина здійснює і контроль, і огляд, і повернення вам паспортів. У нас уже черга доїхати до прикордонника починається десь в лісі. Люди можуть стояти цілу добу, залежно від навантаження кордону. Всім раджу користуватися Telegram-каналами, де на кожен пункт пропуску є дані щодо черги. Також є сайт Державної прикордонної служби, на якому можна обрати менш завантажений пункт перетину. У нас набагато більше людей задіяні в процесі перетину кордону, відповідно, часу на це йде набагато більше. Тож, думаю, черги на кордоні пов'язані саме з цим. А не з кібератакою.

Якщо людина вирішила закрити ФОП, приміром, через підвищення податків. Чи продовжать їй автоматично нараховувати податки?

У нас кожен місяць після "феноменального" закону про підвищення податків, а я виступав категорично проти нього, в перший місяць після набуття чинності 2000 ФОПів закрилися, а кожен наступний місяць 1000 ФОПів припиняє роботу. Йдеться про тисячі людей, які бажають їх закрити. У цьому зв'язку, дійсно, податкова формально має підстави ФОП не закрити і нараховувати далі податки. І особа, згідно з законом, має їх сплачувати. Закрити зараз вона його не зможе.

Коли реєстри запрацюють, можна буде або дистанційно зробити витяг, або піти до нотаріуса

Як перевірити, чи не відбулося з майном вже якихось маніпуляцій?

Реєстри не працюють. Але коли вони відновляться, ця інформація одразу з'явиться в засобах масової інформації. І ми з вами дізнаємося, що дія реєстру відновлена. Вже тоді можна буде або дистанційно зробити витяг і подивитися інформацію по своєму майну за допомогою електронно-цифрового підпису і державних сервісів, або піти до нотаріуса і подати запит на інформацію щодо майна. Ви отримаєте письмовий витяг, де все буде добре.

А якщо буде не все добре, і будуть проблеми?

Є механізми, створені державою: звертатися до поліції, звертатися до суду для того, щоб відновити права власності.

Як можна перевірити, чи не переоформлена квартира на тимчасово окупованій території?

Якщо ми говоримо про наші реєстри, то жодні дії з нерухомістю на ТОТ неможливі з часів окупації. Допоки ця територія не буде звільнена, за нашими реєстрами ніхто не може провести будь-яку дію щодо купівлі-продажу майна. Тільки після звільнення території будуть розблоковані ці операції. Але якщо ви говорите про переоформлення майна окупаційною владою, то вона ніякого стосунку до нас немає. І до наших реєстрів також не має. Відповідно, на неї кібератака не впливала. Якщо ці дії вчинялися в реєстрі окупаційної влади, ви, на жаль, на території України ніяк про це не дізнаєтеся.

А оформлення пенсії?

Якщо людина йде вперше оформляти пенсію, її також цікавить, чи вплинула ця хакерська атака на Пенсійний фонд?

Людині, яка йде оформляти пенсію, в будь-якому випадку потрібно подати письмову заяву. В будь-якому випадку чиновники Пенсійного фонду почнуть її опрацьовувати. Вона підтвердить свій стаж, і на це є відповідні документи. А вже з часом, коли відновиться реєстр, працівник Пенсійного фонду за цими реєстрами зможе звірити ці дані з трудовою книжкою.

"Навряд чи хтось зможе переоформити майно без вас, тому що нотаріус все одно перевіряє паспорт, дивиться на вас"

Що буде, якщо персональні дані українців потраплять до Росії? Чим це загрожує?

Ризик може бути від банальної смс-ки або листа, надісланого на вашу електронну пошту. Можуть надсилатися фейкові запрошення або судові рішення. Також це можуть бути спроби оформлення якихось кредитів. Фантазія злочинців може бути необмежена. Але все це відбуватиметься поза рамками закону, то ж на все це буде відповідна реакція поліції і правоохоронних органів. Ці дії підпадають під кримінальні правопорушення. Такі ризики є, але у великій кількості вони неможливі. Навряд чи хтось зможе переоформити майно без вас, тому що нотаріус все одно перевіряє людину: перевіряє паспорт, дивиться на вас. Навіть якщо у злочинця будуть ваші дані, йому буде важко їх використати, щоб вас позбавити права власності.