2024 року Фонд держмайна перевиконав у 2,5 раза план надходжень до держбюджету

2024 року Фонд держмайна перевиконав у 2,5 раза план надходжень до держбюджету

2024 року Фонд державного майна України перевиконав план надходжень до держбюджету в 2,5 раза. Про це повідомив в ексклюзивному інтерв'ю Українському Радіо заступник голови ФДМУ Ігор Тимошенко. За його словами, на сьогодні цифра надходжень з обʼєктів малої та великої приватизації складає 9 млрд 900 млн гривень. Саме року, що минає, приватизовані два великих об'єкти — готель “Україна” у Києві та Об'єднана гірничо-хімічна компанія. А кошти від продажу ТОВ “Аерок”, найімовірніше, зайдуть вже наступного року. Саме 2025 року, розповідає заступник голови ФДМУ,  планується реалізувати ще декілька вагомих обʼєктів приватизації. Зокрема, йдеться про “Мотордеталь-Конотоп” та “Укрбуд”.

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото УНІАН

9,9 млрд грн надходжень у держбюджет від приватизації 2024 року

Давайте поговоримо про підсумки 2024 року в контексті приватизації — і великої,  і малої. Що можна назвати із ключових об'єкти, які було реалізовано?

Одразу можу сказати, що Фонд державного майна України 2024 року перевиконав у 2,5 раза той план надходжень до державного бюджету, який був поставлений. Йшлося про 4 млрд, а на сьогодні цифра з обʼєктів малої та великої приватизації складає 9 млрд 900 млн гривень. Тут є два великих об'єкти — готель “Україна” у Києві та Об'єднана гірничо-хімічна компанія. Кошти від ТОВ “Аерок”, найімовірніше, зайдуть вже у 2025 році, але це теж безперечно хороший результат, який тішить нас, бо інвестори не бояться вкладати в об'єкти, Україна є привабливою інвестиційно.

По Об'єднаній гірничо-хімічній компанії вже всі процедури завершені?

Залишився один елемент — дозвіл Антимонопольного комітету, ми його очікуємо днями.

Під час нашої попередньої зустрічі ми згадували, що готель "Україна" продали, здається, в 2,5 рази дорожче від стартової ціни. Те, що обʼєкти продаються мінімум вдвічі дорожче, це такий собі сталий показник останніх аукціонів? 

Так, така тенденція непогана, але, наприклад, по малій приватизації бувають і в кілька десятків разів перевищення стартової ціни. Наприклад, ми продаємо адмінприміщення, стартова вартість якого 3 мільйони,  а ми його продаємо за 30 мільйонів. Це не поодинокі приклади, їх багато. І державні підприємства, і звичайні будівлі. Це вже практика. 

“Мотордеталь-Конотоп” та “Укрбуд” — плани на 2025-й

Поговорімо тоді ще й про плани на 2025 рік. Один із обʼєктів — це “Мотордеталь-Конотоп”. Уже відома дата аукціону – 12 березня 2025 року. Розкажіть про це підприємство.

“Мотордеталь-Конотоп” – це теж об'єкт великої приватизації, підсанкційний об'єкт, вилучений в одного з російських олігархів. Це непогане виробництво, діюче, яке займається виробництвом гільз для двигунів внутрішнього згоряння. Причому це експортна позиція, багато виробників автомобілів в Європі споживають продукцію нашого підприємства. Тож ми розраховуємо, що буде попит. 278 млн грн – це стартова ціна. 12 березня очікуємо на участь, в тому числі, можливо, й іноземних інвесторів. 

Не тільки українські компанії, інвестори можуть брати участь в аукціонах?

Жодних обмежень немає.

Ігор Тимошенко. Фото: new.spfu.gov.ua

“Укрбуд” готуємо до великої приватизації

Знаю, що в планах ще один обʼєкт — будівельна компанія “Укрбуд”. Ви плануєте виставити її зі стартовою ціною понад 262 млн грн. Розкажіть деталі, будь ласка.

“Укрбуд” готуємо до великої приватизації. На сьогодні подані всі документи до центральних органів виконавчої влади, тобто в міністерствах проходить погодження нашого проєкту розпорядження, де ми зафіксували стартову ціну і умови проведення аукціону. Про дату аукціону ще ми сказати не можемо, це буде відомо після того, як вийде розпорядження уряду.  Обʼєкт, напевно, буде цікавий покупцям, які хочуть придбати активи, нерухомість по всій Україні. Тут немає прямої виробничої складової, хоча є саме проєктна діяльність та навчальна, яку вів “Укрбуд”. Останніми роками цей напрямок був одним із важливих. Тобто, самих обʼєктів будівельної складової вже не було останніми роками, а проєктна складова і досвід проєктної роботи залишається. Основне тут — це нерухомість по всій Україні. Від Львова, Одеси до Києва, Дніпра, Харкова, Запоріжжя. Наприклад, у Києві є три позиції, які можуть знайти зацікавленого покупця. 

Якісна підготовка до приватизації

А які виклики можуть бути під час процедури підготовки до аукціону, його проведення і наступних етапів? Бо на перший погляд складається все дуже позитивно і райдужно: ось є об'єкт, підготували його, провели аукціон, виручили вдвічі більше за стартову ціну.  Які все-таки виклики є? 

Підготовка будь-якого обʼєкта приватизації — це доволі складний процес. Ми маємо врахувати всі моменти — починаючи від того, чи є обʼєкти державного майна, які не підлягають приватизації, які ми маємо вилучити з балансу. Наприклад, сховища, якщо вони є на підприємстві, вони не мають бути приватизовані. Ми маємо сформувати якісно баланс, відпрацювати, щоб це була цифра підтверджена, достовірна. Ми маємо подивитись кредиторську заборгованість. Об'єкт може бути хороший, але в нього велика кредиторська заборгованість, то його, звичайно, за 100 мільйонів ніхто не купить, тому що йому доведеться гасити цю “кредиторку”. І так із кожним об'єктом. Кожен об'єкт перед тим, як потрапити вже на табло в “Прозорро”, має пройти процедуру виготовлення технічної документації. Перед тим, як він потрапляє вже на аукціон, він має стати повністю очищеним об'єктом від можливих зловживань чи проблем, які не вирішувалися роками. Тобто це все якісна підготовка до приватизації.

Читайте також: Сума боргів проданого "Аероку" становить 110 млн грн — Фонд держмайна