У ніч на 11 грудня 2024 року вибухи лунали в Таганрозі (РФ) / Колаж: УНІАН, скриншот
Удар по заводу в Таганрозі – це "СВО" на території Росії
Що відомо про сьогоднішню (11 грудня 2024 року) ракетну атаку по російському Таганрогу?
До словника росіян, окрім слів "хлопок", "бах" додалося ще одне слово – "свисток". Таганрог – це важлива ціль, оскільки там розташований завод імені Берієва, де можуть ремонтувати і обслуговувати літаки стратегічної авіації Ту-95, які є носіями крилатих ракет Х-101 і Х-55. Удари по таких заводах можуть спричинити втрату можливостей обслуговування літаків. Потрібно, щоб росіяни бачили, що таке "СВО", але вже на їхній території.
Росіяни активно шукають протидію нашим морським дронам, ми знаходимо відповідь на таку протидію
Поговоримо про виробництво і застосування дронів Україною. Удосконалений дрон Sea Baby може нести до 1000 кг корисного навантаження на 1000 км і вже використовується у ролі морського РСЗВ. Які ще можливості мають дрони Sea Baby?
Засоби ураження встановлювалися на ці дрони і раніше. Ми бачили системи залпового вогню. Ті турелі, які в нас є можна встановлювати і вони будуть якісно націлюватися навіть на хвилях. Крім турелі на цих дронах з’явилися ще й FPV-дрони, які додатково можуть завдавати ураження. Українські інженери роблять усе можливе, щоб створювати максимум якісної і високоточної зброї з урахуванням того, щоб задіяти якомога менше особового складу. Це зброя, яка працює на відстані за допомогою операторів і може суттєво скоротити втрати серед живої сили наших військових. Росіяни активно шукають протидію нашим морським дронам і вибудовують відповідну систему захисту. Більшість їхніх гелікоптерів докучали нам, оскільки намагалися вишукувати наші дрони, які працювали по морських цілях. Тому потрібно було шукати рішення. Ми його знайшли і воно дієве. Безумовно, потрібно буде шукати ще нові рішення, тому що ворог активно змінює свою тактику.
Морські дрони зможуть або мінувати, або самі бути у вигляді плавучої міни
Як працює технологія мінного загородження в морських дронах?
Тут штучний інтелект буде невід’ємною складовою. Тоді можна казати про створення таких мінних загороджень. Морські дрони зможуть або мінувати, або самі бути у вигляді плавучої міни. Тому можливості тут великі відштовхуватися потрібно від тактики бойових дій і потреб, які у нас є. Зараз більшість інженерних рішень це закриття потреб Сил Оборони. Поки що ми закриваємо дірки. Але потрібно рухатися вперед. Деякі компанії об’єднуються задля прийняття стратегічних рішень, які можна було би комплексно використовувати на лінії бойового зіткнення.
Від "ми повинні виробити мільйон дронів" до "держава здатна купити мільйон дронів"
США передають Україні 20 млрд доларів із заморожених російських активів. Що потрібно зробити, аби значна частина цих коштів пішла на те, щоб завантажити українських виробників дронів та іншої новітньої зброї?
Досі невідомо, на які статті витрат підуть ці гроші. Завантаженість українських підприємств на наступний рік складає лише 20%. Фінансовий рік у держави починається з 1 лютого, а війна іде надалі і в грудні, і в січні. Потрібно створювати довготривалі контракти і мати прогнозованість закупівель. Потрібно переходити від фраз, що ми повинні виробити мільйон дронів до фраз, що держава здатна купити мільйон дронів. Зброя, яку зараз розробляють українські інженери після перемоги зможе забезпечити економічний підйом України. Ті рішення, які зараз розробляються є перспективними і ними зацікавлена низка західних країн. Наші технології не повинні виходити за межі кордонів України, а навпаки масштабуватися тут, аби після перемоги України підтримувати економіку.
"Ми вже є лідерами у світі, і за нашими технологіями насправді стежать"
Хто у світі зараз є чільним виробником дронів?
У двадцятці світових лідерів виробників БПЛА вже є українські компанії. Це показує рівень нашої спроможності. За активної підтримки держави ми зможемо зайняти більшість цих позицій. Звісно, у закордонних компаній значно більше можливостей і ресурсу, але в них немає того, що є у нас. Це лінія бойового зіткнення, де відбувається активна перевірка і модифікація. Деяким засобам достатньо тижня, щоб їх удосконалити до того рівня, який вимагає лінія бойового зіткнення. Ми вже є лідерами у світі, і за нашими технологіями насправді стежать. Тому свої технології потрібно тримати у себе. А якщо вже робити трансфер технологій, то він має закінчитися появою виробу на кшталт Storm Shadow або Taurus. Storm Shadow – це ракета, яка була вироблена завдяки французьким і англійським інженерам, а Taurus – німецьким, швецьким і частково італійським. У нас є потужний фундамент, але для цього потрібно докласти ще багато зусиль.
Анатолій Храпчинський. Фото: Укрінформ
Виробництво дронів, безумовно, в Україні на підйомі
Як ви загалом оцінюєте нинішній рівень виробництва дронів в Україні?
Галузь, безумовно, на підйомі. Нещодавно з’явилися новини щодо обмеження Китаєм постачання до країн Європи і США двигунів і польотних контролерів. Ми виробляємо двигуни і польотні контролери. Звісно, виробництво слід масштабувати, щоб забезпечити всі потреби. Окрім галузі, яка випускає кінцевий продукт, також є галузь, яка займається безпосередньо комплектуючими. Є компанії цілком повного циклу. Крім того, багато компаній об’єднуються, щоб створювати спільний продукт. Зараз потрібно виходити на рівень створення тактичних рішень, коли кілька компаній пропонують військовим загальну стратегію щодо підтримки і захисту. Все це об’єднане єдиним програмним забезпеченням. Це допоможе динамічніше вирішувати питання на лінії бойового зіткнення.
КОНТЕКСТ
Російська влада визнала, що в ніч на сьогодні (11 грудня 2024 року) відбулася ракетна атака по місту Таганрог Ростовської області РФ. Мешканці Таганрога повідомляли про численні вибухи. Про ракетну атаку повідомив і виконувач обов’язків губернатора Ростовської області РФ Юрій Слюсар.
"Сьогодні вночі ракетної атаки зазнав Таганрог. Пошкоджень зазнало промислове підприємство, згоріло 14 автомобілів на парковці. За попередніми даними, ніхто з людей не постраждав. Обсяг отриманих ушкоджень уточнюється", – написав посадовець.
У мережі масово поширювалися кадри, як стверджується, з місця ракетної атаки і пожежі в Таганрозі. Місцеві жителі стверджують, що атаковано ПАТ "Таганрозький авіаційний науково-технічний комплекс імені Г. М. Берієва" (ТАНТК ім. Г. М. Берієва).