Парасолька НАТО над Україною підніме ціну війни для Путіна — Леонов

Парасолька НАТО над Україною підніме ціну війни для Путіна — Леонов

Якщо Україну невдовзі (як варіант – на засіданні “Рамштайну” 12 жовтня) конкретно запросять до НАТО, це буде чіткий для Росії, що Україна стане членом альянсу, незважаючи на те, чи окупована тимчасово частина її території. Таку думку в ефірі Українського Радіо висловлює виконавчий директор центру прикладних політичних досліджень "Пента" Олександр Леонов. На його погляд, запрошення знімає спокусу для Путіна перетворити на фортецю частину території України, щоб заблокувати вступ у НАТО. Буде багато брязкання Росією зброєю, але коли над Україною розкриється ядерна парасолька НАТО, ціна війни для Росії зросте. 

 

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото: Міноборони України


Зокрема, формат із парасолькою НАТО над вільною Україною, а питання тимчасово окупованих територій - на майбутнє

Яка мета візиту президента США Джо Байдена до Європи?

Поки що інформації дуже мало. Із заяв самого Джо Байдена ми знаємо, що це буде "Рамштайн" на найвищому рівні – на рівні лідерів країн. І вочевидь Джо Байден буде використовувати цей майданчик, щоб, по-перше, прозвітувати про підтримку України і зібрати лідерів держав, які допомагають Україні, щоб оголосити про черговий транш допомоги. США вже оголосили про великий транш на декілька мільярдів доларів. Присутність лідерів країн має бути спрямована на те, щоб ухвалити якісь стратегічні рішення, обговорити і затвердити якийсь фінальний варіант. У західній пресі ідуть розмови про можливість запрошення України до НАТО. Обговорюються різні формати, зокрема той, коли парасолька НАТО розкривається над вільною Україною, а вирішення питання окупованих територій переноситься на майбутнє. Багато йде суперечок  і маніпуляцій на тему, що це відмова від територій, про те це не так. Це формати, щоб знайти можливості припинити вогонь. Це питання обов’язково обговорюватиметься, оскільки сам Єнс Столтенберг (колишній вже глава НАТО - ред.) про це говорив. Тому вочевидь мають бути ухвалені якісь стратегічні рішення. Можливо  ми почуємо, коли можна буде бити вглиб по території РФ далекобійною зброєю. Можливо. ми почуємо якісь розмови про розвиток українського ВПК. Це дуже важливий момент. Якщо Україна випускатиме відповідні аналоги зброї, то ми не повинні будемо ні в кого запитувати дозволу. Тобто не потрібно буде очікувати допомоги, щоб бити по ворогу.

Читайте також: Рютте може бути главою НАТО не формально, а за духом — Левусь

Болгарія та Румунія були прийняті в НАТО авансом

Що попросять від України взамін на запрошення до НАТО?

Запрошення і рішення про прийняття тієї чи іншої країни в НАТО – це політичний крок. Ми бачили на прикладі таких країн, як Румунія і Болгарія, що далеко не завжди можуть надати повноцінне членство саме країні, яка не повністю відповідає всім критеріям. Ми маємо розуміти, що членство в НАТО – це на 75% збігається з реформами, які країна має виконати, щоб вступити ЄС. Вступ до НАТО пришвидшував вступ тих країн до ЄС. В Україні ситуація достатньо цікава, тому що НАТО ухвалило рішення про спрощення цієї процедури і нам зараховують ті маячки, які схвалює ЄС, щоб вести перемовини з Україною про вступ. Тобто нам не треба буде звітувати на дві сторони. І тут підвищується відповідальність української влади щодо того, щоб активно йти шляхом проєвропейських реформ, імплементації європейського законодавства  Україні тощо. Болгарія та Румунія були прийняті авансом, але вони при цьому демонстрували активну позитивну динаміку в реформах. Тому Україні доведеться демонструвати позитивну динаміку щодо тих чи інших змін. Вони можуть бути не реалізовані до кінця при прийнятті рішень, але Україна не може заперечувати або говорити, що це не на часі. Вочевидь доведеться прислуховуватися до певних зауважень щодо верховенства права, свободи слова тощо. Про це говорили і писали в європейських ЗМІ, про це говорили в Європарламенті та в Державному департаменті США. Вочевидь буде певний список того, що має бути зроблено першочергово. І спираючись на це, будуть рішення щодо наступних кроків. Думаю, зараз не буде прийняття України до НАТО, але було б чудово, якби нам надали дорожню карту з чіткими термінами і взаємними зобов’язаннями.

Олександр Леонов. Фото: Вільгельм Смоляк

Коли над Україною розкриється ядерна парасолька НАТО, вочевидь ціна питання для Росії зросте

Якщо Україну запросять до НАТО, який це ефект справить на Кремль?

Це буде чіткий сигнал і Путіну, і Росії в цілому, що Україна буде членом НАТО, незважаючи на те, чи окупована частина її території чи ні. Це знімає спокусу для Кремля перетворити на фортецю частину території України для того, щоб не давати вступити в НАТО. Це буде чіткий сигнал, що такий сценарій не пройде і Україна буде членом НАТО. Буде багато погроз, буде багато брязкання зброєю, але це вже демонструватиме для Росії тупик у війні. Коли над Україною розкриється ядерна парасолька НАТО, вочевидь ціна питання для Росії зросте. Крім того, ціна питання зросте і для Китаю, який підтримує Росію. І тоді вже Китай почне тиснути на Росію для того, щоб закінчувати війну, в якомусь прийнятному форматі.

Рішення про запрошення України в НАТО дасть змогу Путіну сказати, що Росія змушена припинити вогонь

У російських пабліках почала з’являтися риторика, що війну потрібно закінчувати.  З якою метою з’являються такі повідомлення і чи санкціоновані вони?

Вочевидь, що це не може бути не санкціоновано. Ще минулого року була низка заходів щодо приборкання Z-воєнкорів і блогерів для того, щоб вони не критикували владу, а писали те, що їм потрібно. Критика стосувалася того, що Путні і Росія занадто м’яко поводяться щодо України, що потрібно застосовувати ядерну зброю тощо.  Після виховної роботи вони всі почали писати в одному напрямку. Тому це сигнал. Російська економіка демонструє дуже погані тенденції. "Газпром" став найзбитковішою компанією  в Росії і скорочує видобуток газу. І багато інших маркерів економіки в Росії свідчать про те, що в них не все добре. Санкції діють і їм потрібно якось виходити з цієї ситуації, поки економічна криза не перетворилася в економічну катастрофу. Тому рішення про запрошення України до НАТО дасть можливість Путіну сказати, що Росія змушена припинити вогонь. Тому це (така риторика деяких російських блогерів – ред) може бути певним пасом для росіян і підготовкою громадської думки до того, що будуть певні рішення для припинення бойових дій. Але передбачати, що в голові у Путіна дуже складно, оскільки він користується не логікою, а своїми міркуваннями з паралельного світу, в якому живе.

Франція підтримує вступ України до НАТО, то Німеччина поки вагається

Чи є зміни в настроях щодо членства України в НАТО з боку Угорщини і Словаччини?  

Поки ні. Роберт Фіцо нещодавно заявив, що допоки він прем’єр-міністр Словаччини, його країна не підтримуватиме вступ України до НАТО. Проте, слід розуміти, що, по-перше, на Заході уряди змінюються, а по-друге, якщо буде принципове рішення про вступ України до НАТО, то там будуть говорити з Угорщиною і Словаччиною іншою мовою, ніж зараз. Угорщина опиралася вступу Фінляндії і Швеції  до НАТО, проте її змусили прийняти відповідне рішення. В рамках НАТО вплинути на Орбана чи Фіцо буде дуже складно. Немає механізму позбавлення права голосу такого, як в ЄС. Проте після того, як приймається рішення на саміті ЄС про запрошення тієї чи іншої країни до НАТО ще має бути рішення парламентів про ратифікацію. Туреччина і Угорщина якраз і затягували ратифікацію запрошення Швеції до НАТО.  Якщо Фіцо чи Орбан втратять більшість у парламентах, то тоді все. Остаточне рішення щодо вступу певної країни до НАТО приймають США, Німеччина і Франція. Якщо Німеччина і Франція говорять "ні", тоді ні. Франція вже точно говорить про те, що Україну потрібно приймати в НАТО. Німеччина поки що вагається, але це не те “ні”, що було раніше.