"Недивні гіпотези щодо можливого російського сліду". Фарапонов про "замах" на Трампа

"Недивні гіпотези щодо можливого російського сліду". Фарапонов про "замах" на Трампа

Дональд Трамп специфічно висловлюється стосовно України і тут же знаходять у соцмережах підозрюваного в ймовірній спробі замаху на Трампа проукраїнський контент, звертає увагу голова "Інституту Американістики", аналітик "Інтерньюз-Україна" Владислав Фарапонов. На думку аналітика, такий збіг викликає як мінімум запитання. "І в цьому контексті недивними є гіпотези щодо можливого російського сліду", – зазначає Фарапонов. Водночас експерт зауважує, що на Трампа цього разу "фактично як такого безпосереднього замаху і не відбулося". Тобто, оперативно спрацювала Секретна служба США. Фарапонов відзначає швидку і адекватну офіційну реакцію України на інцидент біля гольф-клубу, де перебував Трамп. 

0:00 0:00
10
1x

Дональд Трамп. Фото: AP Photo/Alex Brandon 

 "Безпосереднього замаху і не відбулося"

У США набуває розголосу інцидент біля гольф-клубу у Вест-Палм-Біч, який може виявитися другим замахом на кандидата в президенти Дональда Трампа. Що вже відомо про розслідування цієї стрілянини, які додаткові деталі з'явилися?

Загалом відомо ім'я стрільця і, в принципі, трохи відомо про його біографію, трохи відомо про його, не те щоб зв'язки з Україною, а погляди і певні власні переконання щодо російсько-української війни. Затриманого звуть Раян Раут. Йому майже 60 років. Він житель Гаваїв. Його досить швидко затримали, тому що фактично як такого безпосереднього замаху і не відбулося. Тобто спрацювала якраз Секретна служба – організація, яка займається охороною як чинних, так і колишніх президентів. І, власне, деякі розслідувачі знайшли в профілях у соцмережах пана Раута заклики про те, що він нібито закликав іноземних бійців приїхати в Україну, щоб воювати проти російських військ. Тобто долучитися до Іноземного легіону фактично. І він навіть приїжджав до України, щоб начебто допомогти залучити новобранців серед груп Афганських солдатів, які втекли з Афганістану після виходу військ Сполучених Штатів в 2021 році. 

"Недивними є гіпотези щодо можливого російського сліду"

 Яка репутація у цих розслідувачів? Хто вони? 

Першими це повідомили якраз BBC. І, в принципі, поки спростувань цього американські медіа теж не повідомляють. Так, багато хто акцентує на тому, що він писав на своїх сторінках про Україну. Але я дуже хочу, щоб ми це правильно розуміли. Це не означає, що він, грубо кажучи, запам'ятався лише цим. Тобто я хочу сказати, що якби він писав щось про внутрішню політику, або про колишнього президента Трампа, чи про Камалу Гарріс, то це б так само обговорювали. Тут просто цікавий кейс тим, що, насправді, Трамп достатньо багато висловлюється щодо України у своїй передвиборчій кампанії. Зокрема, він намагається певною мірою просувати бачення завершення війни Росії проти України через, фактично, перемовини. І він хоче бути посередником. І ось на цьому контрасті повідомлення про те, що людина, яка у соцмережах принаймні підтримує Україну, фактично закликаючи іноземців долучитися до боротьби, звісно, викликає певне здивування і багато питань. І в цьому контексті я скажу, що недивними є гіпотези щодо можливого російського сліду. Тому що, при всій повазі до цього медіа, це не може бути випадковістю. Тобто не може бути випадковістю, що людина так довго, а деякі американські телеканали повідомляють, що він 12 годин вичікував фактично нагоди зі зброєю і іншими речами, щоб начебто спробувати вчинити замах. Звісно, можливо так воно і є. Але такий збіг, що президент Трамп специфічно висловлюється щодо України і тут же знаходять в соціальних мережах людини такий контент, викликає запитання, як мінімум.

Тут головне рейтинги

Що говорять у штабі Дональда Трампа, як на це реагують?

Безпосередньо таких заяв, якщо чесно, я бачив небагато. Але, при всій повазі, те, як буде реагувати штаб Трампа, не головне. До виборів залишилося менше ніж 2 місяці й тут головне рейтинги. Тобто, звісно, що команда Трампа буде говорити про серйозність замаху, що проти Трампа намагаються тепер буцімто ще один замах організувати, що проти нього нібито вся політична, судова система. Але "він тримається, залишається лідером, достойно себе поводить" тощо. Тобто це такий імідж, який команда Трампа буде просувати і намагатися втримати.

Чи була реакція штабу Камали Гарріс на цю стрілянину?

Була, але вона була дуже опосередкованою. І Камала Гарріс, і Джо Байден висловилися, що вони видихнули з полегшенням, коли дізналося, що з Трампом все нормально. Тобто, якоїсь особливої реакції, щоб Камала Гарріс про це багато говорила, принаймні, я не бачив.

       Владислав Фарапонов. Фото: Укрінформ 

Маск, як і Трамп, мислить короткими меседжами

Також була цікава історія з реакцією на цю подію з боку американського мільярдера Ілона Маска. Я нагадаю, він спочатку звернув увагу на те, що ніхто не намагався чинити замах на Байдена або Гарріс. Але потім він цей свій допис видалив і переконував, що це був такий жарт.  Що ви думаєте з цього приводу?

Білий Дім майже одразу розкритикував цю публікацію, яку Маск видалив. Тут треба зважати на те, що Маск відносно близький з Трампом. Він намагається дещо скористатися політичною популярністю Трампа, щоби розширити свою аудиторію в соціальних мережах. Вони фактично двічі намагалися опублікувати своє інтерв'ю через соціальну мережу "Х" (колишній Twitter) і обидва рази це було з величезними технічними проблемами. Але такі заклики, фактично до насильства, про які написав Маск, звісно, є неприйнятими в американському суспільстві. І особливо напередодні цьогорічних виборів, зважаючи на те, що саме президент Трамп закликав до штурму Капітолію після підбиття підсумків попередніх президентських виборів. Тому тут, я думаю, нічого нового. Маск, як і Трамп, також мислить короткими меседжами. Так само, як і думає більшість аудиторії Трампа. Тому ця публікація Маска робилася лише для підбурювання нових емоцій.

Була реакція з українського боку і це головне

Як відреагувала міжнародна спільнота на можливий замах на Трампа?

Велика кількість лідерів висловилася позитивно з точки зору того, що Трамп живий і неушкоджений. Зокрема, дуже добре, що була реакція з українського боку. Мені здається це головне, тому що не всі країни в Європі та світі перебувають у режимі повномасштабної війни. А від позиції навіть кандидатів у президенти багато що залежить для України як держави, для нашого народу. Тому що Сполучені Штати – це стратегічний партнер №1, безпековий партнер №1. І звісно від бачення, від лідерства США буде залежати, насправді, багато чого.

Це типовий хід росіян – говорити одне, а робити інше

У Росії на інцидент із Трампом відреагували по-своєму. Там зробили акцент не на тому, що він залишився живим, а на тому, що у США загострюється боротьба між політичними конкурентами і задіяні різні методи. Речник Кремля Дмитро Пєсков написав: "Ми уважно спостерігаємо, але жодним чином у це ніколи не втручалися і не втручаємося". Як вам така реакція? 

Звісно, це дуже цікаве повідомлення. Тому що особа, яка вважає себе президентом Росії, нещодавно озвучила, що Камала Гарріс нібито є бажанішим президентом США для Росії. Так само, як раніше були висловлювання, що Байден нібито є більш вигідним, оскільки він є більш передбачуваним. Я хочу акцентувати, важливо розуміти, що це якраз типовий хід росіян – говорити одне, а робити інше. Але це знаємо ми. Американці цього не знають, і американці не розуміють цих зв'язків і таких деталей. Тобто, для них зараз більшою мірою буде така картина, що якийсь фанатик, незрозуміло звідки, який підтримує Україну, хотів фактично вбити колишнього президента і кандидата в президента. Вони не проведуть ці паралелі між тим, що говорив Путін, або як тут замішані російські спецслужби тощо. Тобто це треба робити публічно і не публічно нам самим. Якщо ми, як держава, наш дипломатичний корпус це пропустить повз, то інші меседжі в консервативну республіканську аудиторію занести буде дуже важко. 

Драматичних змін після дебатів між Трампом і Гарріс не відбулося

Як теледебати вплинули на рейтинги кандидатів у президенти США? Що зараз показують офіційні заміри? 

Нові опитування починають з'являтися лише зараз і в деяких штатах, зокрема, в Пенсильванії, де проходили ці дебати, Камала Гарріс дещо зменшила, за деякими опитуваннями, різницю з Трампом. Тобто зараз Гарріс там переважає на 3%. Але в основному якихось драматичних змін після останніх дебатів між Трампом і Гарріс не відбулося. Тобто сказати, що якимось чином це кардинально вплинуло на рейтинги, не можна. 

КОНТЕКСТ

15 вересня 2024 року кандидат у президенти США від Республіканської партії Дональд Трамп грав у гольф у Вест-Палм-Біч, штат Флорида. Секретна служба помітила ствол автомата АК-47, що визирав крізь дротяну огорожу на одну лунку попереду тієї лунки, де грав Трамп. Агенти служби відкрили вогонь по людині з автоматом, але та втекла на позашляховику.

Раяна Веслі Роута затримали незабаром після інциденту в гольф-клубі. За словами джерела CNN у правоохоронних органах, Роут був за кермом машини своєї доньки, коли його затримали. Під час арешту він мовчав, як повідомив CNN місцевий державний прокурор Девід Аронберг. Поїздка Трампа в гольф-клуб не була зазначена в публічному розкладі політика, тому поки не зрозуміло, яким чином Роут міг би дізнатися, де перебуватиме Трамп 15 вересня. Прокурор Аронберг додав, що Роуту висунуть федеральні звинувачення, а не на рівні штату.

У коментарях ЗМІ правоохоронці розповіли, що 16 вересня в суді Роуту висунули два звинувачення:

► в тому, що він володів вогнепальною зброєю в період, коли був засудженим злочинцем;

► в тому, що фігурант володів зброєю, в якої був стертий серійний номер.

Кампанія Трампа швидко випустила заяву про те, що 45-й президент США у безпеці.

Президент України Володимир Зеленський відреагував на імовірний замах у Флориді на Дональда Трампа. Відповідний пост Зеленський оприлюднив у соцмережі Х 16 вересня. Президент України наголосив, що радий дізнатися, що Дональд Трамп у безпеці та не постраждав. Він також передав "найкращі побажання Трампу та його родині".

У Міністерстві закордонних справ України закликали світову спільноту не пов'язувати Україну із підозрюваним у ймовірному замаху на Трампа. Про це на брифінгу 17 вересня заявив речник українського МЗС Георгій Тихий, передає кореспондентка Суспільного.

"Так, ми бачимо з новин, що підозрюваний раніше публічно підтримував Україну. Але, подивіться, є сотні мільйонів людей у Сполучених Штатах, які підтримують Україну. І очевидно, що це різноманітна група людей. Ми закликаємо всіх утриматися від штучної прив'язки дій підозрюваного до України", — сказав Георгій Тихий. Крім цього він підкреслив, що Україна рішуче засуджує цей "злочинний акт і всі форми політичного насильства".

"Ми раді, що підозрюваного було затримано так швидко, і хочемо підкреслити, що він не має жодних зв'язків з українськими державними установами та ніколи не воював за Україну у складі Інтернаціонального легіону або інших підрозділів ЗСУ", – сказав речник МЗС України.

13 липня 2024 року, коли Дональд Трамп виступав перед своїми прихильниками в місті Батлер, штат Пенсильванія, невідомий відкрив вогонь. Трамп майже відразу схопився за праве вухо і пригнувся під трибуну. Його закрили собою співробітники Секретної служби, які потім вивели політика зі сцени. Пізніше Трамп повідомив, що куля пробила верхню частину його правого вуха. Унаслідок стрілянини загинув один із глядачів, ще двоє зазнали тяжких поранень, повідомила Секретна служба. 20-тирічного стрільця убили, наразі мотиви замаху невідомі. За даними Секретної служби, він кілька разів вистрілив у бік сцени з даху за межами місця проведення мітингу. До розслідування того, що сталося, залучили ФБР, стрілянину розцінюють як замах на Трампа.