Від схем на митниці держава щороку втрачає до 150 млрд гривень – економіст про перезавантаження митниці

Від схем на митниці держава щороку втрачає до 150 млрд гривень – економіст про перезавантаження митниці

Це безпрецедентне рішення і революційний законопроєкт, ухвалення якого сприятиме створенню незалежного фахового органу, за зразком НАБУ чи НАЗК. Так прокоментував підтриманий парламентським Комітетом з питань фінансів, податкової та митної політики законопроєкт №6490-д про перезавантаження митниці координатор експертних груп Економічної експертної платформи Олег Гетман. За його словами, від схем на митниці держава щороку втрачає від 120 до 150 млрд гривень. Частина цих коштів йде чиновникам. Тож "супротив цій реформі шалений", – констатував експерт в ефірі Українського Радіо. Втім, якщо законопроєкт проголосують, то керівника і керівний склад митниці, а це близько тисячі людей, обиратимуть комісії з переважним голосом міжнародних експертів. Це перезавантаження триватиме орієнтовно пів року. І "вже після цього можна очікувати більш-менш якісну роботу митниці", –  додав Гетман. 

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото: ukranews.com

Це революційний проєкт і повне перезавантаження митниці

Парламентський Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики підтримав законопроєкт №6490-д про про внесення змін до Митного кодексу. Що це за рішення, чим воно важливе і чи дає воно старт реальному перезавантаженню митниці?

Законопроект №6490-д був напрацьований майже рік тому. І це, насправді, безпрецедентне рішення, це революційний проєкт, нічого схожого раніше ще не робилось. Це повне перезавантаження цього органу за вирішального голосу міжнародників. Якщо раніше ми намагалися різними змінами керівництва, виконувачів обов'язків, змінити щось на митниці і нічого не виходило, то зараз керівника обере комісія з переважним голосом міжнародних експертів, яких дуже складно обдурити. І далі так само з половиною міжнародників буде перезавантажено, переатестовано всі кадри митниці, всі 10 тисяч співробітників. Плюс, цим законопроектом передбачено гідні заробітні плати тим митникам, які пройдуть перезавантаження. І інша новація – незалежність митниці і можливість звільнення тільки через аудит Верховної Радою. Тож, митниця стане таким органом, як НАБУ і НАЗК, які на даний час є кращими, що є в нашій країні.

Більшу вагу матимуть голоси міжнародних експертів 

Чи правильно я розумію, що процедура призначення очільника митниці буде відбуватися фактично як в цих антикорупційних органах?

Саме так. Якщо раніше вони призначались через конкурс Держслужби, через Кабмін, то тепер керівника буде призначати комісія. Там буде 3 людини від Кабінету міністрів і 3 від міжнародних експертів. Тобто від наших найбільших донорів –  МВФ, Світового банку, Єврокомісії. І якщо голоси розділились щодо якогось питання, то більшу вагу мають 3 голоси міжнародників. Тобто наші шановні корупціонери і інші аферисти не зможуть зробити більше нічого. Вирішувати будуть найбільш фахові експерти, яких порадять міжнародні грантові організації. І це найкраще, що можна зробити. Це дає найбільшу ймовірність того, що фахова людина буде обрана на керівника, а потім такими самими комісіями з міжнародників буде переатестовано всі інші кадри.

Це сприятиме створенню незалежного фахового органу

У пояснювальній записці до законопроєкту йдеться про те, що призначеному голові Держмитслужби можуть бути надані права призначати своїх заступників без погодження з міністром фінансів. А зараз очільник митниці погоджує своїх заступників із Мінфіном? 

Саме так. Тому митниця абсолютно немає ніякої незалежності. Вона залежна не лише від Мінфіну, а й від різних правоохоронних органів. Тому про жоден якісний орган зараз не йдеться. Все це планується змінити цим революційним проєктом. Ми сподіваємося, що його буде проголосовано в вересні чи в жовтні, бо це є вимогою Меморандуму з МВФ. 

Була інформація, що в Мінфіні висловили занепокоєння тим, що законопроєкт фактично робить голову перезавантаженої митниці незалежним від Кабінету міністрів. 

Це чудово. На думку аналітичних центрів, це дуже важлива зміна, яка сприятиме створенню якісного незалежного фахового органу – Державної митної служби.

Кабмін зберігає всі повноваження щодо контролю

Як тоді в майбутньому вирішуватиметься питання контролю? Хто буде ключовою структурою чи ключовими людьми, хто зможе перевірити або в разі чого усунути цього голову?

Кабмін зберігає всі повноваження щодо контролю. Він може ініціювати аудит, може постійно контролювати діяльність Служби. Просто він не зможе так безпосередньо вливати в неї, як зараз. Також за висновками незалежного аудиту передбачені механізми щодо звільнення голови. Процедури повністю скопійовані з вдалих процедур НАБУ і НАЗК. 

Сподіваємось на якісний конкурс

З кого потенційно будуть формуватися групи міжнародних експертів і які повноваження вони матимуть, зважаючи, що їхні рішення будуть фактично вирішальними? 

Так, вирішальним голосом буде рішення міжнародних експертів щодо керівника Державної митної служби. Це можуть бути і українці, і іноземні спеціалісти, яких порадять великі міжнародні організації, наші партнери, і які будуть подані Кабміном за рекомендацією міжнародних експертів. Наприклад, коли було перезавантаження НАЗК, ВАКС – це були з багаторічним стажем британці, канадці. Були дуже високого рівня фахівці, яких неможливо обдурити і розповідати якісь байки про те, що це сестра працювала кимось і заробила на ці будинки, десятки квартир, і тощо. Тобто це просто неможливо, тому сподіваємось на якісний конкурс.

А хто ухвалюватиме фінальне рішення про призначення?

Цю функцію чисто формально залишили за прем'єром. Комісія з вирішальним голосом міжнародників обирає одну або дві людини (це на вибір комісії) і кладе на стіл прем'єру одне або два прізвища. І прем'єр чисто формально підписує тих, кого обрали міжнародники.

Олег Гетман. Фото: facebook/Ukr.business.council

Все може бути зламано на рівні самої роботи митниці 

Зараз якось так все добре складається, що аж підозри виникають, чи дійсно все так буде?

Все може піти не так на будь-якому етапі. Навіть обравши найбільш незалежну і фахову людину, це з великою ймовірністю може статися. Далі все може бути зламано на рівні самої роботи митниці. Бо коли, наприклад, різні правоохоронні структури можуть потрапляти на митну територію, впливати на митників, нав'язувати їм ті чи інші рішення, то жоден фахівець не зможе цьому протистояти. Або коли сканери, які коштують мільйони доларів і якими мають користуватися "поважні" митники, ламаються через годину після потрапляння на митні пости, то цьому теж дуже складно протистояти. Тому роботи буде просто безліч, після того, як це все запуститься і буде призначено керівника.

10 тисяч митників будуть перезавантажені протягом 1,5 року 

Ви сказали, що відбудеться переатестація всіх митників. Але ж це тисячі людей, на це потрібен час. Як тут все працюватиме?

Це 10 тисяч людей, які будуть перезавантажені протягом півтора року. Але головне – це керівний склад в митниці, їх менше тисячі. Ці люди будуть перезавантажені в перші пів року. І вже після цього можна очікувати більш-менш якісну роботу митниці.

Від схем на митниці держава втрачає від 120 до 150 млрд гривень на рік

За останні роки було, напевно, десятки спроб реформувати митницю, але вони всі завершувалися невдало. Якими були причини невдач попередніх реформ? І чи можуть вони вплинути на чергове перезавантаження, про яким ми говоримо нині?

Від схем на митниці (перерваний транзит, заміна товарів, заниження ціни, чисто контрабанда, тощо) наша держава втрачає за нашими розрахунками від 120 до 150 млрд гривень на рік. Це чисті втрати. А обороти цих схем у кілька разів більші. Частина цих коштів йде до організаторів цих схем, умовно, "чорного" бізнесу, а частина йде чиновникам. І далі рухається по ланцюжку вгору. Тож питання на 3-4 млрд доларів, з яких чиновники отримують близько 1 млрд доларів на рік. І я думаю, що відповідь тут очевидна – це шалена сума, на якій збагачуються сотні чиновників, починаючи від тих, хто працює безпосередньо на митниці і закінчуючи тими, хто їх "кришує" в різних правоохоронних органах та в міністерствах і відомствах. Тому ніхто особливо не був зацікавлений в справжній реформі. Переставлялись керівники, щось змінювалось, але жодного разу справжньої реформи ніхто навіть не уявляв. І коли з'явився цей законопроект, то дуже багато людей суттєво перелякалися, що ці значні потоки можуть завершитись. Супротив цій реформі був шалений. І тільки завдяки тому, що це потрапило в Меморандум МВФ, завдяки зусиллям низки прогресивних депутатів і МВФ, ми очікуємо на запуск цієї реформи. 

"Сірий імпорт" і контрабанда вбивають "білих" виробників і імпортерів

Тут важливо зазначити, що представники бізнесу теж в цьому зацікавлені. Наприкінці липня члени Української Ради Бізнесу, до складу якої входять 116 бізнес-асоціацій і різних галузей економіки, наголошували на необхідності повного перезавантаження Держмитслужби і мінімізації "сірих" схем на митниці. Тобто легальний український бізнес, очевидно, має бути в плюсі від такого перезавантаження?

Безумовно. В першу чергу тому, що "чорні товари", "сірий імпорт", контрабанда, по суті, вбивають "білих" виробників і імпортерів. Бо вони викривляють конкуренцію. Дуже складно конкурувати, коли ви завезли товар, заплатили 20% ПДВ і 10% мита, а поряд "чорна" фірма заплатила тільки 5% хабарів, завезла такий самий товар і реалізує його тут. Тож це дійсно велика допомога "білому" бізнесу, як виробникам, так і імпортерам. 

Останні новини
Буря емоцій всередині: Паліндром презентував сингл "Я маю крила"
Буря емоцій всередині: Паліндром презентував сингл "Я маю крила"
Українські премʼєри 15-22 листопада: Zwyntar, Паліндром, Діти Інженерів, The Unsleeping, Sasha Boole
Українські премʼєри 15-22 листопада: Zwyntar, Паліндром, Діти Інженерів, The Unsleeping, Sasha Boole
Тримати в серці місце для любові: Positiff  представив сингл "Діаманти"
Тримати в серці місце для любові: Positiff представив сингл "Діаманти"
У нинішній редакції бюджету-2025 соціальні виплати та зарплати військовослужбовців заморожені ― Гончаренко
У нинішній редакції бюджету-2025 соціальні виплати та зарплати військовослужбовців заморожені ― Гончаренко
"Найважливішими є ті зміни, які відбувалися тоді в свідомості українців", – історик Зінченко про Помаранчеву революцію
"Найважливішими є ті зміни, які відбувалися тоді в свідомості українців", – історик Зінченко про Помаранчеву революцію
Новини по темі
"Ми робимо соціальну підтримку доступнішою" – Кошеленко про цифровізацію соцсфери
Втрати росіян зростуть: Попович про застосування протипіхотних мін
2,23 рекордних трильйона гривень на оборону. Підласа про держбюджет–2025
Флешмоб у Верховній Раді до 100-річчя Українського Радіо
Арсенали, бази пального, логістика — експерт про цілі для ATACMS у тилу РФ