Герой України Литвин про 10-річний досвід воїна, козирі Нацгвардії та щирість на війні

Герой України Литвин про 10-річний досвід воїна, козирі Нацгвардії та щирість на війні

Ведення сучасної війни постійно змінюється, і Національна гвардія України підтримує цю тенденцію, уміло використовує набутий за 10 років досвід. Це констатує Герой України, капітан, військовослужбовець Нацгвардії 4-ї бригади оперативного призначення "Рубіж" Віталій Литвин. За час повномасштабного вторгнення підрозділи, якими командує Віталій Литвин, здійснили чимало успішних операцій на Луганщині. "Я познайомився з великими й достойними людьми завдяки війні", ― зауважує Віталій Литвин. У День Національної гвардії України він розповів Українському Радіо про підготовку нацгвардійців, про сильні та слабкі сторони російських окупантів, про нинішні виклики на фронті.

0:00 0:00
10
1x

 

Віталій Литвин. Фото: ФБ-сторінка "Vitaliy Lytvyn"

 

 З 2014 року

― Ваш шлях у Національній гвардії розпочався 2014 року, але він був визначений завчасно, адже ваш батько і дідусь були військовими.

Я не мріяв стати військовослужбовцем будь-яких військових формувань, тим паче, що зростав у військовому містечку 169-го навчального центру Сухопутних військ "Десна". Я обрав не Збройні сили, не Міноборони, а саме Національну гвардію України. На момент 2014 року здебільшого із добровольчих батальйонів у структурі МВС формувалися підрозділи, приміром, "Азов", які потім були підпорядковані Нацгвардії. Саме тоді я і вирішив стати до її лав.

― Чи відбулися зміни у Національній гвардії за ці десять років?

Зміни відбуваються, як із кожною живою людиною, коли вона набирається досвіду. Національна гвардія наділена багатьма функціями. Разом зі Збройними силами боронити державу, відстоювати її територіальну цілісність та суверенітет, а також багато правоохоронних функцій. Ведення сучасної війни постійно змінюється і Нацгвардія підтримує цю тенденцію та змінює організаційно-штатні структури, вводить нові посади й підрозділи. Приміром, "Гвардія наступу" була сформована під час повномасштабного вторгнення РФ, до неї увійшли оперативні частини з різних регіонів України.

Це та сама окупаційна армія, але вона набирається досвіду

― Перші сутички з регулярними російськими частинами, здається, відбулися у вас на Луганщині? Якщо порівняти сьогоднішніх росіян і тодішніх ― це дві різні армії?

Це було в районі населеного пункту Попасна. Можна сказати, що це та сама окупаційна армія, але вона набирається досвіду. Наш ворог, на превеликий жаль, не простий, він навчається. Було багато локальних конфліктів ― Чечня, Грузія, Сирія, росіяни постійно вдосконалюють свої професійні навички і матеріально-технічну базу. Упродовж 2014 року вони застосовували свої регулярні війська, і були такі підрозділи, коли курсанти приїжджали просто складати іспити в умовах, максимально наближених до бойових дій. Вони проходили навчання, практику і повертались у війська. Відбувалося ознайомлення з територією Донецької та Луганської областей для подальшої ескалації у цих напрямках. Тобто російське військо вдосконалювалось і готувалося до повномасштабного вторгнення на нашу територію.

― Національна гвардія входить до структури Сил оборони. Як відбувається визначення напрямку, де будуть підрозділи ЗСУ, а де Нацгвардії?

Національна гвардія під час воєнного стану підпорядковується Головнокомандувачу ЗСУ, на даний момент Сирському, Верховному Головнокомандувачу Зеленському. Є певні угруповання, куди заводять якусь частину Нацгвардії,  і вже начальник того угруповання приймає рішення, де цих воїнів застосовувати. Це може бути у складі батальйонно-тактичних груп та в повному складі безпосередньо бригад. Підрозділи Нацгвардії саме так застосовувалися з 2014 року під час АТО та ООС безпосередньо на лінії бойового зіткнення. Після повномасштабного вторгнення РФ Нацгвардія продовжує застосовуватися на Запорізькому,  Херсонському, Бахмутському, Лиманському, Куп’янському напрямках ― як цілісними бригадами, так і батальйонно-тактичними групами. Бригади оперативного призначення Національної гвардії такі ж самі, як і в Сухопутних військах. Це батальйони на БТР або БМП, там присутні бронеавтомобілі, системи залпового вогню "Гради", артилерійські системи, міномети тощо. Але водночас Нацгвардія не полишає функцій з охорони важливих об’єктів, дипломатичних представництв, патрулювання та охорони масових заходів. Національні гвардія різнопланова і виконує багато функцій.

Лиманський напрямок ― обстановка контрольована

― Якщо говорити про вашу бригаду "Рубіж", про які основні завдання можна розповісти?

Зараз бригада застосовується на Лиманському напрямку. Він доволі складний, адже противник зосередив велику кількість озброєнь, військової техніки та особового складу, щоб розвивати наступальні дії. Там дуже важлива стратегічна точка, вони намагаються створити плацдарм і просуватися далі. Але на даний момент обстановка контрольована. Нацгвардія, десантно-штурмові війська, які задіяні на тому напрямку, сухопутні бригади дають відсіч ворогу. Там перебувають "Азов", "Буревій", "Хартія", застосовуються також підрозділи "Омега", це спецпідрозділ Національної гвардії України.

Військовослужбовець НГУ, Житомир, 20.03.2024. Фото: Суспільне Житомир

Підготовка нацгвардійців

― Як відбувається підготовка бійців Національної гвардії?

Якщо людина не має базових навичок з медицини, тактики ведення загальновійськового бою, стрільби, її мобілізують й одразу відправляють на БЗВП ― Базу загальної військової підготовки. Там людина отримує ази розуміння, які діяти зі зброєю та все решта. Потім на полігонах відбуваються бойові злагодження з безпосереднім командиром. Там іде індивідуальна підготовка гранатометників, кулеметників, водіїв БТР, медиків тощо. Тобто спочатку всі отримують навчання стрільби зі стрілецької зброї, тактичну підготовку, щоб військовослужбовець взагалі розумів, які відбуваються бойові дії. Якщо ти БПЛАшник, то ти "літаєш" із безпілотниками. У структурі Нацгвардії є навчальні центри, які проводять індивідуальну підготовку спеціалістів за напрямками, а потім люди об’єднуються у підрозділи і проводяться тактичні навчання, бойові стрільби. Якщо людина є офіцером запасу, її ніколи одразу не кидають у горнило бою, як це описують деякі ЗМІ. Це російські ІПСО, які працюють на наших громадян, щоб вони не долучались до війська. Офіцери проходять курси молодших командирів, поновлюють стрільби. Зараз багато волонтерських організацій проводять курси навчання з усіх напрямків, можна постріляти з усього навіть цивільним людям. А вже на фронті у кожному підрозділі існують свої інструктори за напрямками, які постійно займаються з військовими, проводиться підготовка. Це зачистка окопів або ж є закинуті будівлі, де можна постріляти, все залежить від місцевості. Спецпідрозділи проводять свою підготовку, а снайпери, наприклад, їздять на снайперські курси у Норвегію. Наші підрозділи відвідували Німеччину та Польщу, де також проводилося навчання. Треба розуміти, що коли ти потрапляєш у військо, ти будеш готуватися. І переживати лише в тому випадку, коли ти лінивий, а тобі треба набратися завзяття, прийти у військо і готуватися. Ми не маємо права воювати людьми, на відміну від росіян, а повинні застосовувати здебільшого технічні засоби, високоточне озброєння і мати професійний особовий склад, який командир має підготувати до виходу на лінію бойового зіткнення.

Сьогодні дрони різного штибу вийшли на досить важливі позиції. Наскільки активно ворог використовує безпілотники і що є в нашому арсеналі?

Противник дуже активно застосовує дрони ― і FPV, і "Ланцети", і "Орлани", і також артилерію. У них працюють цілі цехи зі збирання цих дронів, а також "Герані-2", це БПЛА типу "Шахед-136", який вони використовують по цивільній інфраструктурі. Тобто ворог нарощує темпи виробництва безпілотників, які він використовує на всій лінії бойового зіткнення. А на початку повномасштабного вторгнення "Орлани" літали на Києвом і фіксували пересування наших колон. Ще є засоби радіоелектронної боротьби та розвідки, і вони представлені дуже широко на полі бою як з нашого боку, так і з боку ворога. Камери та системи зі штучним інтелектом, системи радіоелектронного моніторингу, системи, які вираховують, звідки стріляє артилерія. Тобто це повна система засобів розвідки та протидії розвідці, вона повністю працює і постійно вдосконалюється.

Військовослужбовці НГУ, Житомир, 20.03.2024. Фото: Суспільне Житомир

― Які зараз головні виклики на фронті? Чого ми потребуємо найбільше?

На даний момент нам, у першу чергу, потрібне єднання. Розуміння, що це боротьба за існування нашої державності, культури, цілої країни та кожного її громадянина і громадянки. І звісно, нам потрібні боєприпаси, озброєння, власні виробництва дронів та систем РЕБ, щоб протидіяти системам ураження та розвідки ворога. І ми повинні розуміти, що кожен громадянин, який ще не призвався до лав ЗСУ, має зобов’язання пройти якісь курси домедичної підготовки, стрілецькі й тактичні курси, щоб просто розуміти, як ведеться війна. І якщо його мобілізують, щоб він розумів, як це відбувається. Також нам потрібні літаки F-16, які підсилять нашу ППО, і новітні зразки крилатих ракет для враження скупчень стратегічних об’єктів ворога ― як TAURUS, ATACMS, американські гаубиці тощо. У нас це озброєння є, але невелика кількість, і ми розраховуємо на підтримку західних партнерів. А також на виробництво FPV-дронів та сумлінність наших громадян, які будуть іти до лав Збройних сил України й надалі відстоювати нашу територіальну цілісність.

Співвідношення один до восьми військовослужбовців на позиціях

― У чому сильні і слабкі сторони нашого ворога?

Сильні сторони ― це велика кількість боєприпасів і систем розвідки на зразок "Орлан-10", а також "Ланцети" та інші БПЛА. Ворог не рахується і може застосовувати свій особовий склад, як витратний матеріал. У нас на деяких напрямках співвідношення один до восьми військовослужбовців на позиціях. Тому ми маємо розуміти, що треба професійно готувати наших воїнів. І вчитися на помилках та успіхах противника.

"Я познайомився з великими й достойними людьми завдяки війні"

― Не про відчуття, а про чітке розуміння ― ця війна ще надовго?

Не хочу казати таке вголос, але війна ще триватиме, і до цього треба готуватися. Хочеться якось вмотивувати громадян України. Десь у цивільному житті можна відчути себе самотнім, у війську ти такого ніколи не відчуєш. Тому що це побратими, посестри, які поряд із тобою виконують бойові завдання. Я познайомився з великими й достойними людьми завдяки війні. Була така історія, коли я виїжджав у Бахмут і треба було дістатися до певного підрозділу, бо між підрозділами була важка комунікація. І всюди у підрозділах всі були такі привітні, щирі, бо розуміли, що завтра можемо когось не побачити. Цінність цього часу та людських емоцій дуже висока.

Гасло Національної гвардії України ― "Честь. Мужність. Закон". Не забуваймо про честь, будьмо мужніми, дотримуймось закону. Нам треба розуміти, що ми будемо боротися за своє існування. І найкраще, що може статися з нами на нашій планеті ― це бути в лавах Сил оборони України та відчувати цю емоцію боротьби з тотальним агресором, який скоює злочини проти людства.

Останні новини
Кочетков: "Кедр" за 50 млн $ завдає менше руйнувань, ніж "Калібри", "Кинджали" чи "Циркони"
Кочетков: "Кедр" за 50 млн $ завдає менше руйнувань, ніж "Калібри", "Кинджали" чи "Циркони"
Замість Китаю - ЄС. Хто стає головним споживачем української агропродукції?
Замість Китаю - ЄС. Хто стає головним споживачем української агропродукції?
Достукатися до байдужих: Інна Іщенко та Moisei випустили трек "Колискова"
Достукатися до байдужих: Інна Іщенко та Moisei випустили трек "Колискова"
"МСЕК існують": куди звертатися для отримання статусу особи з інвалідністю в час реформи? Коментує експертка
"МСЕК існують": куди звертатися для отримання статусу особи з інвалідністю в час реформи? Коментує експертка
Відчуття повсюдної смерті: Renie Cares презентували сингл "Дамоклів меч"
Відчуття повсюдної смерті: Renie Cares презентували сингл "Дамоклів меч"
Новини по темі
"МСЕК існують": куди звертатися для отримання статусу особи з інвалідністю в час реформи? Коментує експертка
У нинішній редакції бюджету-2025 соціальні виплати та зарплати військовослужбовців заморожені ― Гончаренко
"Носив вишиванку та розмовляв українською": історія засновника музею дисидентів у Донецьку "Смолоскип"
"За два тижні до обміну я знепритомнів на перевірці". Повне інтерв'ю Максима Буткевича
"Досі не зовсім усвідомлюю, скільки людей тішаться, що я повернувся" — Максим Буткевич