Ворогу не вдасться цієї зими заморозити Україну — Солонтай

Ворогу не вдасться цієї зими заморозити Україну — Солонтай

Погода і зусилля з підготовки допомагають Україні почати опалювальний сезон трохи легше, ніж торік, хоча російські агресори готуються до нових ракетних обстрілів. Це зауважив в ефірі Українського Радіо директор програми практичної політики Інституту політичної освіти Олександр Солонтай. За його спостереженням, "докладається дуже багато зусиль різними людьми на різних рівнях, щоб ми цю зиму могли спокійно пройти" і ворогу не вдасться й цього року заморозити Україну. Водночас лишається чимало проблем, передусім на прифронтових територіях. Зокрема, йдеться про обриви електрики.

 

 

0:00 0:00
10
1x

Ілюстративне фото: УНІАН

Погода допомагає проходити опалювальний сезон краще, ніж торік

"Погода дуже сильно рятує всіх в Україні: як південь, так і північ, як схід, так і захід. І завдяки цьому була можливість пізніше почати опалювати. Але все одно вже настав той час, коли в цьому є необхідність. Перше питання — регулярність і постійність подання води. Велика кількість систем була розбалансована, знищена, порушена. Крім того, в результаті підриву Каховського водосховища взагалі є дефіцит води. Тому перед тим, як взагалі говорити про підігріту воду або про опалення, де використовується вода, легше говорити про те, де не було води як основного ресурсу. Тому треба поділяти ситуацію, що загалом є проблема з водозабезпеченням і водопостачанням як таким", — зазначає Олександр Солонтай.

Другий момент, на якому наголошує експерт, полягає в тому, що у значній кількості населених пунктів відбуваються обриви електрики. "Якщо люди в центрі країни, в тилу розуміють поняття "відсутність електрики", коли ворог завдав ракетних ударів і на певний час немає електрики, поки не налагодять, або її просто не вистачає, то у прифронтових зонах дуже часто є довготривалі обриви електрики. Адже поруч відбуваються бої, а тому інколи набагато важче відновити електропостачання. Разом з тим, у всіх великих населених пунктах є регулярне електропостачання. Попри те, що фронтова зона близько, у всіх великих містах регулярно відновлюють електропостачання, чого не скажеш про постійне відновлення водопостачання, чи опалення, чи тепла. На жаль, у нас є деякі великі міста на сході України, які сидять іще з минулого періоду без опалення, і фактично рятуються тільки ті люди, які мають власне індивідуальне опалення. Тобто за цей час дуже багато людей, котрі перебувають ближче до лінії фронту, рятуються електрообігрівачами, які включають дуже часто до генераторів, коли обривається центральна електрика, або використовують пічки і все, що під рукою. Зокрема, приготування їжі на вулиці для великої кількості маленьких населених пунктів тепер знову стало способом порятунку людей. Тому дуже різна ситуація. У великих містах на кшталт Харкова, Херсона та Запоріжжя – стабільна електрика, хоч і є періоди її браку. Періоди, для решти України відсутні. Одне із питань, яке постійно ставлять на півдні та на сході — а чи правда, що у нас постійно відключення електрики, а на заході та в Києві немає? Я в цьому плані лише посміхаюся, адже в деяких мікрорайонах Києва навіть зараз при теплій осені були проблеми. Вся країна постійно в цій проблемі, хоча ми бачимо, що станом на зараз ми проходимо трошки легше цей період, ніж торік. Тримаємо пальці, щоб так і було, але розуміємо, що нам у цьому плані погода допомогла", — пояснює він.


Олександр Солонтай. Фото: agropolit.com

Ворогу не вдасться заморозити Україну

"Це правда, що цього року докладається величезна кількість зусиль, щоб захищати енергосистему України. Я на власні очі бачив у кількох випадках, як будується захист або робляться дії по тому, щоб захищати електромережу. Але треба розуміти, що в нас така велика мережа, така велика країна і так мало на це ресурсів, що захистити енергосистему за один рік неможливо", — каже Солонтай. Водночас експерт зауважує, що ворогу цієї зими не вдасться заморозити українців. "Чи є в мене відчуття, що ворогу вдасться цього року заморозити Україну? На мою думку, ні. І на це впливає два фактори. З одного боку — фактор теплої зими. З іншого боку — докладається дуже багато зусиль різними людьми на різних рівнях, щоб ми цю зиму могли спокійно пройти. Найпопулярніша точка, яку можна бачити всім відкрито на місцях, приїжджаючи в будь-яку громаду (чи вона прифронтова, чи тилова), це пункт незламності. І навіть на цих прикладах пунктів незламності можу сказати, що торік більшість пунктів залишилися без використання. Тобто попри складнощі, з якими ми приходили минулу зиму, в більшості пунктів незламності були відсутні люди, тому що не було суперкритичних ситуацій, щоб сидіти там добу чи дві-три й виживати в екстремальні морози. Я впевнений, що і цього року у великій кількості громад така ситуація повториться", — вважає експерт. Але, з іншого боку, Солонтай закликає всіх на місцях (по мікрорайонах, по школах, по садочках, по ЖЕКах) продовжувати працювати над зміцненням пунктів незламності. Тобто робити так, щоб сама інфраструктура цього об'єкту (поліклініка, лікарня, ЦНАП, Будинок культури, комунальне підприємство чи просто якесь приміщення) працювали цілодобово.

 

Останні новини
Відсутність "незворотних наслідків" для КНДР за балістику РФ могло дати "зелене світло" для  Ірану – Катков
Відсутність "незворотних наслідків" для КНДР за балістику РФ могло дати "зелене світло" для Ірану – Катков
Писати – це не так страшно, як взяти скальпель до рук і піти, не навчаючись, різати людей – Ірена Карпа
Писати – це не так страшно, як взяти скальпель до рук і піти, не навчаючись, різати людей – Ірена Карпа
Пісні війни: 24 треки до другої річниці
Пісні війни: 24 треки до другої річниці
Довготривале блокування кордону — "це втрати для обох країн" — Мінагрополітики України
Довготривале блокування кордону — "це втрати для обох країн" — Мінагрополітики України
100 тисяч мобілізованих за пів року, відкриті реєстри для ТЦК і резерв 50+ ― Нарожний про законопроєкт №10449
100 тисяч мобілізованих за пів року, відкриті реєстри для ТЦК і резерв 50+ ― Нарожний про законопроєкт №10449
Новини по темі
Тарифи на газ та електрику до квітня не зростуть — Пендзин
Котли, дизель-генерація, пічки в укриттях 1500 будинків. Садовий про готовність Львова до ракетних обстрілів
Росіяни накопичують ракети, аби завдати масованих атак під час опалювального сезону — Грабський
Як підготувати оселю до опалювального сезону
Енергосистема України буде готова повністю до опалювального сезону — міністр Галущенко