Якщо є можливість і потреба купувати житло – не бійтесь, купуйте!

Якщо є можливість і потреба купувати житло – не бійтесь, купуйте!

Розв'язана Росією війна обвалила ринок нерухомості не по всій Україні. Зокрема, ціни на житло знизилися у великих містах – Києві, Одесі. А на заході України вони зараз є на рівні довоєнних. Водночас із весни 2022 року попит на оренду житла зменшився та досі залишається низьким. Своїми порадами зі слухачами Українського радіо поділився президент Асоціації фахівців з нерухомості України Юрій Піта.

0:00 0:00
10
1x

"Обвал ринку нерухомості на сході, захмарні ціни – на заході"

"Зараз неможливо говорити про ринок оренди в Україні однозначно в усіх областях: різні регіони переживають цю війну по-різному. Хоча Україна в цілому воює, ринок нерухомості по регіонах неоднозначний. Якщо говорити про регіони, де найактивніші бойові дії та наближені до них, там оренда та інші ринки нерухомості зазнали суттєвих втрат. Якщо говорити про центральну Україну, то з початку війни ця частина держави також отримала негативний баланс: і попит, і ціни суттєво впали. Якщо ж говорити про західну Україну, то там навпаки ринок оренди за рахунок вимушених переселенців не витримав навантаження: не вистачало об’єктів і ціни були захмарні", – розповів Юрій Піта. Проте, додав експерт, ціни в західних областях із часом збалансувалися. "Хоча я не думаю, що громадяни, які намагались на крові, на горі заробити, понесли відповідальність за законом. Це буде моральна відповідальність. Закон вони начебто не порушували, але норми моралі, етики, життя – так", – вважає президент Асоціації фахівців з нерухомості України. "Водночас були громадяни, які надавали своє житло безкоштовно або лише за комунальні платежі".

"Світло, тепло, газ та невисокі поверхи"

"Якщо говорити про останні півроку, то ціни на оренду дійсно стабілізувалися і ми вже можемо відстежувати певні тенденції. На більшості території України ціни не змінюються останні 2-3 місяці. Західні регіони повернулися до довоєнний цін – можливо дещо вище, але не так, як було в березні-квітні. Люди почали мігрувати по Україні: повертатися до своїх домівок на місцевості, яка вже звільнена, переїжджати туди, де ціни не настільки завищені, зокрема, в той же Київ, Одесу. Тут досить спокійно і ціни знизилися, якщо відштовхуватися від довоєнних. Люди почали розподілятися по Україні і це вплинуло на цінник на заході", – пояснив Піта. Він додав, що найбільшим попитом зараз користуються об’єкти, які мають стабільне водо- та газопостачання: "Пріоритети віддаються невисоким поверхам, бо коли немає світла, важкувато ходити пішки. Наявність укриттів була плюсом для орендарів ще до масових обстрілів, на початку війни. Задля безпеки в будинку або дуже близько від нього має бути укриття. На це і звертали раніше, і звертають увагу зараз". 

Фото: ФБ-сторінка Юрія Піти

"Також виграла й заміська нерухомість: там де можна встановити генератор, де є альтернативні засоби опалення. Тому приватні будинки почали користуватися більшим попитом, тому цей ринок оренди виграв", – констатував Юрій Піта. Тому, продовжив експерт, ціни на оренду будинків дещо піднялися: "Така нерухомість має кілька переваг, зокрема й те, що можна встановити генератор і забезпечити дім світлом, коли немає електрики від загальної мережі".

Що краще: оренда чи купівля нерухомості?

Наостанок Юрій Піта порушив питання того, що є вигіднішим для мешканців України зараз – орендувати житло чи купувати свою власну нерухомість? "На ринку нерухомості немає сталої думки, що краще? Якщо є можливість і потреба в придбанні нерухомості, її треба купувати. Зараз непогані тенденції і ціни знизилися на нерухомість в популярних великих містах – Києві, Одесі. На заході України ціни на ринку залишилися на рівні довоєнних. Чим можна користуватися, адже ми розуміємо, що буде перемога і придбана нерухомість буде на все життя", – резюмував Юрій Піта.

Фото: Українське радіо