В 1994 році українські спецслужби зірвали спробу анексії Криму Росією

В 1994 році українські спецслужби зірвали спробу анексії Криму Росією

Завдяки професійним, своєчасним діям українських спецслужб у 1994 році вдалося зірвати спробу анексії Криму Росією. Про це розповів в ексклюзивному інтерв'ю Українському радіо голова Служби зовнішньої розвідки у 2005-2010 роках, генерал армії Микола Маломуж. За його словами, 1994 року проросійська агентура на півострові на чолі з "президентом" Криму Мєшковим готувала "референдуми" про "повернення" у РФ. Але ці плани провалилися.

0:00 0:00
10
1x

1 грудня 1991 року на Всеукраїнському референдумі 54% виборців Криму та 57% виборців Севастополя підтримали державну незалежність України. Крим, як невід'ємну частину незалежної України, визнали всі держави світу включно з Росією. Але Москва спричинила кризу стосовно приналежності Чорноморського флоту, який був складовою ВМФ СРСР – держави, що на той час перестала існувати. Росія активно перешкоджала переходу Чорноморського флоту Україні та намагалися через свою агентуру незаконно "повернути" Крим. У січні 1994 року Юрій Мєшков, який був так званим "президентом" Криму, закликав РФ включити до свого складу півострів. Але завдяки своєчасній протидії України спроба анексії тоді провалилася. І важливу роль у цьому відіграли українські спецслужби, зазначив в ексклюзивному інтерв'ю Українському радіо ексголова Служби зовнішньої розвідки України, генерал армії Микола Маломуж.

"Діяли патріоти, які вели активну роботу проти Росії. Ми чітко знали задуми із захоплення Криму 1994 року, коли вже готувалися на чолі з Мєшковим "референдуми", коли проникала агентура, планувалося захоплення військовими можливостями. З урахуванням даних про Російську Федерацію були здійснені тоді колосальні оперативні заходи і ця акція Росії провалилась. Було викрито агентуру, яка діяла в організаціях "Русский блок", "Русское единство", "Русское казачество". Це та агентура, про яку українська розвідка здобула інформацію, що вона (агентура) діяла для організації захоплення Криму", – розповів Микола Маломуж.

                                                Фото: Українське радіо