"Тисячолітня мрія від часів Київської Русі": релігієзнавець про літургію предстоятеля ПЦУ у Лаврі

"Тисячолітня мрія від часів Київської Русі": релігієзнавець про літургію предстоятеля ПЦУ у Лаврі

Предстоятель Православної церкви України митрополит Епіфаній 7 січня вперше здійснив в Успенському соборі Києво-Печерської лаври різдвяну літургію. Про цю історичну подію та про традицію святкування Різдва в ефірі Українського радіо розповів доктор філософських наук, релігієзнавець Юрій Чорноморець.

0:00 0:00
10
1x

"Тисячолітня мрія від часів Київської Русі"

Це не просто історична подія. Вперше предстоятель визнаної автокефальної церкви України служить у Лаврі, оскільки 300 років тому це була автономна церква у складі Константинопольського патріархату, яка мала широку самостійність, але не була помісною православною автокефальною церквою. А ПЦУ такою сьогодні є. І у Лаврі нині атмосфера духовного торжества та українства, зауважує Юрій Чорноморець.

"Думка про те, щоби у Києві церква стала автокефальною вперше виникла у часи Ярослава Мудрого. Тож про це покоління наших предків мріяли тисячоліття", — наголошує релігієзнавець.

25 грудня чи 7 січня: коли святкувати Різдво?

"Афонські монахи є взірцем для всього православ'я. І 25 грудня вони їдуть в різні грецькі міста і разом із Елладською церквою служать Різдво", — зазначає Юрій Чорноморець.

Ченці повертаються і служать Різдво 7 січня на Афоні. Тобто, якщо людина духовна, вона шукає привід для радості і не задається питанням, яке Різдво правильне, вважає релігієзнавець. Усі святкування Різдва правильні, бо у той чи інший спосіб всі вони про Христа. Відповідно необхідно концентруватися на головному: на реальній причетності до Бога, на відносини між людиною і Богом, між народом і Богом. І коли є ці відносини, то будь-яка дата в очах людей є виправданою і люди святкують і 25 грудня, і 6 січня, як у Вірменії, і 7 січня. "Але взагалі найкраще, щоб кожен день Христос був народжений в тих яслах, якими є наше серце", — переконує Юрій Чорноморець. 

На думку релігієзнавця, Україна рано чи пізно перенесе святкування Різдва на 25 грудня як основну дату Різдва. Тому що за канонами — це час, коли день стає довшим. 

Фото: Аліна Смутко, Суспільне

Що буде з Києво-Печерською Лаврою?

"Зараз є повне сприяння Державної служби з етнополітики і свободи совісті, аби знайти розумні рішення, а не слухати московські наративи про те, що не треба ніколи чіпати Московський патріархат, тому що буде мовляв лише гірше. Вони завжди діють проти нас і в Україні, і на міжнародних майданчиках", – стверджує Юрій Чорноморець. За його словами, нині навіть 74% їхніх вірних підтримують заборону Московського патріархату в Україні. "Тому будемо сподіватися, що стосовно Лаври і взагалі церкви в Україні будуть ухвалюватися правильні рішення цього року", — сподівається Юрій Чорноморець.

Читайте також — Українська церква повертається до своєї Лаври ― Дмитро Горєвой

"Українська греко-католицька церква прагне об’єднання церков"  

Українська греко-католицька церква прагне, щоб до 2025 року (до 1700-ої річниці Вселенського собору — ред.) було досягнуто уніфікації всіх свят. Крім того, вони хочуть, щоб після втрати впливу Московського православ'я всі зусилля були спрямовані на відновлення сопричастя між католиками і православними в усьому світі, за винятком Москви. 

Релігієзнавець Юрій Чорноморець зауважує, що "Католицька церква дуже сильно рухається в бік православ’я і фактично визнає православне вчення про церкву, тож нам залишиться лише визнати григоріанський календар, а все інше не буде проблемою".

Фото: Аліна Смутко, Суспільне

Останні новини
Росія випустила за час війни по Україні понад 5 тисяч ракет ― Риженко
Росія випустила за час війни по Україні понад 5 тисяч ракет ― Риженко
Це останній президентський термін Ердогана — Ілія Куса
Це останній президентський термін Ердогана — Ілія Куса
''Усі крадуть!'' Як Росія формувала імідж "корупційної" України
''Усі крадуть!'' Як Росія формувала імідж "корупційної" України
Терор проти мирних українців. Грабський про мету російських ракетних ударів
Терор проти мирних українців. Грабський про мету російських ракетних ударів
"Батя ― найвища похвала, яка могла для мене бути". Пам’яті генерала Кульчицького
"Батя ― найвища похвала, яка могла для мене бути". Пам’яті генерала Кульчицького
Новини по темі
"90% священників УПЦ МП інертні патріоти. Чекають, коли за них вирішить керівництво," — Драбинко
Інспекція Лаври: чи відповідатиме УПЦ МП за неналежне користування святинею? Коментує адвокат
Історія Почаївської лаври: православні, греко-католики, форпост Російської імперії, Онуфрій…
Хто буде правити служби в українських лаврах? Коментує Ірина Констанкевич
Предстоятель ПЦУ Епіфаній здійснить у головному соборі Києво-Печерської Лаври лише різдвяну літургію — Зоря