"Треба будувати потужний військово-промисловий комплекс, який і після війни буде забезпечувати нашу армію" ― Тарас Загородній

"Треба будувати потужний військово-промисловий комплекс, який і після війни буде забезпечувати нашу армію" ― Тарас Загородній

П’ять стратегічно важливих підприємств, пов’язаних з олігархами Костянтином Жеваго, Ігорем Коломойським, В’ячеславом Богуслаєвим та Костянтином Григоришиним, були передані в управління Міністерства оборони України. Юридичний та політичний аспекти націоналізації активів олігархів прокоментував в ефірі Українського радіо Тарас Загородній, керуючий партнер Національної антикризової групи.

0:00 0:00
10
1x

Президент Зеленський розповів про перехід у власність держави активів АТ "Мотор Січ", ПрАТ "Запоріжтрансформатор", ПрАТ "АвтоКрАЗ", ПАТ "Укрнафта", ПАТ "Укртатнафта" і додав, що в майбутньому подібні рішення можуть повторитися.

Що відбулося з правової точки зору?

"Почнемо з того, що під час війни посилення ролі держави в економіці стає закономірністю. Таке ж відбувалось і в ліберальних економіках Британії та США під час Другої світової війни. Деякі підприємства вимушено переходили на випуск військової продукції, щоб забезпечити потреби армії для перемоги. З правової точки зору у нас це визначено. Йдеться фактично не про націоналізацію, а про передачу управління до закінчення воєнного стану. Далі доля цих підприємств може скластися по-різному, тому що їхній юридичний статус нерівномірний.

"Мотор Січ" ― це стратегічне підприємство, унікальне навіть за світовими мірками. Воно виробляє двигуни для літаків, вертольотів і ракет, а також енергетичне обладнання. Його хотіли викупити росіяни за допомогою Китаю, але угоду було зірвано. Китайці хотіли перебрати технології з України і щоб завод збанкрутував. Скоріше за все, це підприємство в подальшому буде націоналізоване.

Щодо заводу "Запоріжтрансформатор". В умовах руйнування енергетичної інфраструктури і, зокрема, знищення трансформаторів, це підприємство має бути орієнтоване на потреби відновлення економіки. Плюс є ще пан Григоришин, колишній громадянин Росії, який володіє не тільки пакетами цього заводу, а й "Обленерго".

"Укрнафта" ― також питання стратегії. Нафта, що добувається в Україні, повинна йти в першу чергу на військові потреби. Переробляти нафту всередині країни зараз неможливо, оскільки заводи знищено, тому вона має перероблятися за кордоном ― у Польщі, Румунії, Словаччині.

Щодо "КрАЗ" і пана Жеваго, тут контраверсійне питання. Я не бачу великої потреби переводити його у державну власність. Довгий час на цьому підприємстві було відсутнє стабільне державне замовлення. Це єдиний виробник великих вантажівок, а також броньовиків. Їм потрібно давати постійне замовлення, щоб вони забезпечували армію колісною базою для гармат "Богдан" та загалом важкою технікою. Тут питання в ефективному керуванні і стабільному державному замовленні.

Скоріше за все, "Укрнафта" і КрАЗ" після завершення воєнного стану будуть повернуті власникам. А два підприємства "Запоріжтрансформатор" і "Мотор Січ" будуть націоналізовані й перейдуть у державну власність".

Як ухвалювалося рішення з політичної точки зору?

"Щодо "Мотор Січ", рішення було ухвалено ще 2 роки тому, коли його намагалися викупити китайці. Китай дуже потребував українських технологій, для того щоб посилювати свою військову програму. Угода була зупинена, і відтоді підприємство фактично перебувало під управлінням "АРМА" (Агентство з розшуку та менеджменту активів ― ред.).

Щодо олігархів. У нас будь-який великий завод чи актив комусь належить ― достатньо впливовим людям. Я б тут був обережним в оцінках. Щодо підприємства "Обленерго", вважаю, його треба націоналізувати. Там велика кількість російського капіталу ще з 1990-х років, той же пан Григоришин та інші. Після завершення воєнного стану російський капітал має там бути відсутній взагалі, а власниками повинні стати іноземні або вітчизняні представники, які не мають жодного стосунку до російського капіталу".

Читати також: Зеленський затвердив створення реєстру олігархів. Хто може потрапити до списку? 

Лунають критичні закиди, що ці підприємства майже збанкрутіли, а держава компенсує або відшкодує олігархам відчуження цього майна. Прокоментуйте, будь ласка.

"Будемо розуміти, про що йдеться, тільки після війни. Але я не думаю, що "Укрнафта" є збанкрутілим підприємством, тому що вона видобуває нафту й газ і має можливості його продавати. Щодо "КрАЗ", це підприємство було в передбанкрутному стані через недолугу промислову політику нашої держави, коли йому не формували держзамовлення.

Ми бачимо, як нам важко дають техніку. Але все це повинно вироблятися в нашій державі, і тоді ці процеси не залежатимуть від політичної кон’юнктури. Нам треба будувати потужний ВПК, який і після війни буде забезпечувати нашу армію за всіма потребами".

Нещодавно РНБО оголосила, що буде націоналізовано близько 900 об’єктів на території України, які належать РФ. Коли це відбудеться?

"Процес націоналізації ― це непроста справа. Тому що у більшості випадків ці підприємства не напряму належать росіянам, а часто-густо оформлені як іноземні компанії та зареєстровані або в ЄС, або в США, або в офшорах, хоча кінцевими бенефіціарами є росіяни. Коли Україна порушує питання про націоналізацію цих підприємств, то входить у конфлікт не з російськими компаніями, а із західними. Причому компанія може належати на папері різним країнам одночасно, хоча власник один. Тому процес націоналізації має бути впорядкованим, аби не наражатися на позови західних компаній проти держави Україна. Навіть уряди країн можуть обурюватися щодо порушення прав власності, адже їхнє завдання ― захищати інтереси бізнесу на своїх територіях. Наприклад, російські компанії часто використовували для реєстрації Швейцарію або Нідерланди. У кожному випадку треба дивитися, кому офіційно належить підприємство. Сподіваюся, що цей процес буде виведений на рівень, коли власники втратять свої активи на території України і буде вироблена відповідна юридична рамка".

Фото: armyinform.com.ua. Вантажівки «АвтоКрАЗ»

Останні новини
Відсутність "незворотних наслідків" для КНДР за балістику РФ могло дати "зелене світло" для  Ірану – Катков
Відсутність "незворотних наслідків" для КНДР за балістику РФ могло дати "зелене світло" для Ірану – Катков
Писати – це не так страшно, як взяти скальпель до рук і піти, не навчаючись, різати людей – Ірена Карпа
Писати – це не так страшно, як взяти скальпель до рук і піти, не навчаючись, різати людей – Ірена Карпа
Пісні війни: 24 треки до другої річниці
Пісні війни: 24 треки до другої річниці
Довготривале блокування кордону — "це втрати для обох країн" — Мінагрополітики України
Довготривале блокування кордону — "це втрати для обох країн" — Мінагрополітики України
100 тисяч мобілізованих за пів року, відкриті реєстри для ТЦК і резерв 50+ ― Нарожний про законопроєкт №10449
100 тисяч мобілізованих за пів року, відкриті реєстри для ТЦК і резерв 50+ ― Нарожний про законопроєкт №10449
Новини по темі
Треба дати Україні найбільше зброї та допомоги. Леонов про злам на Заході
Відтермінування закону про олігархів свідчить не про погану ефективність, а є вимогою ЄС — Малюська
Фонду держмайна України передано 136 конфіскованих активів підсанкційних осіб
Рада до початку вересня може відновити обов'язкове декларування чиновниками своїх статків — Веніславський
Україна успішно виконала вже 13 РНП на шляху до НАТО — Жовква