Ліки від амнезії. 30 історій про українську Незалежність
Ліки від амнезії. 30 історій про українську Незалежність

Проєкт історика і журналіста Вахтанга Кіпіані про головні постаті і події, завдяки яким українська держава з мрій небагатьох ставала справою усіх.

 

Передачі з архіву Культури

Розповідь про день у липні, який сміливо можна святкувати, як день незалежності. Як депутати ухвалили доленосний документ – Декларацію про державний суверенітет і заявили своє прагнення до незалежності України? Наскільки це було непросто? Яких компромісів потребувало? Адже країна формально перебувала у складі Радянського Союзу

Оксана Мешко була керівницею Української гельсінської групи, найвідомішої правозахисної організації у нашій нещодавній історії. Чому вона поміняла спокійну старість на життя з обшуками, погрозами і, зрештою, на тюремну баланду? За що 80-річну жінку ізолювали і відправили на заслання?

Євромайдан. Протистояння. У січні-лютому центр столиці України перетворився на поле бою. Тоді жорстоке протистояння мітингарів із силовиками досягло апогею. Як довелося зупинити насилля і що стоїть за перемогою Євромайдану?

Євромайдан. Початок. На відміну від попередніх акцій протесту, Євромайдан наприкінці 2013 року переріс у силове протистояння з правоохоронцями. З чого все починалося? Пригадаємо ці буремні події!

Молоді дисиденти. Свого часу ці відчайдухи оголосили СРСР свою власну війну. Чим закінчилася ця битва? Які втрати на них чекали? Чи відали вони, у що вплуталися? Ця оповідь про долі шістдесятників, які не залишають байдужими

Українська гельсінська група. Цей неймовірний чоловік спершу був, за власним зізнанням, сталіністом, але потім прозрів і став одним з найвизначніших оборонців української свободи і прав людини. Як письменнику Миколі Руденку довелося кинути виклик радянській системі?

Ірина Калинець. Філологиня, вчителька української мови, літературна критикиня, жінка із запальним характером і відчуттям справедливості.. Розповідь про Ірину Калинець, яскраву представницю антикомуністичного руху спротиву у Радянському Союзі

90-ті. Згадаємо захоплюючі 90-ті – приватизацію та ситуацію з флагманами, як тоді казали, народного господарства. Це був вражаючий час початку незалежності, який змусив економіку України пройти повне "перезавантаження"

Останні самураї УПА. Вважається, що останній бій українських повстанців відбувся у квітні 1960-го на Тернопільщині. Однак, насправді окремі упівці не здалися ворогові аж до проголошення незалежності України. І їхні долі неймовірно цікаві!

Перше травня. Одні називають його святом весни, інші – Днем праці, або ж Днем солідарності трудящих, а в СРСР жартома називали "днем дачника". Чому в Україні 1 травня досі асоціюється з радянським минулим? Пригадаємо, чому й коли у світі почали відзначати цей день