4-7 тисяч рублів за тонну замість 16 тисяч гривень: як росіяни викуповують на Луганщині зерно за безцінь

4-7 тисяч рублів за тонну замість 16 тисяч гривень: як росіяни викуповують на Луганщині зерно за безцінь

Як нині під практично повною окупацією живе Луганщина? Чи й надалі відбувається примусова мобілізація населення? Як працюють українські фермери на цих територіях та чи є в мешканців області можливість евакуюватися до України? Українське радіо дізнавалося подробиці в свого кореспондента.

0:00 0:00
10
1x
Програма:
Ведучі:

Про мобілізацію на окупованих територіях

Останніми днями мобілізація суттєво посилилася майже в усіх великих містах: повістки прийшли на підприємства з вимогою відправити у військкомати певну кількість людей від підприємства. Спочатку повістки приходили на комунальні підприємства, школи, університети, а зараз — на інші підприємства. 

Також посилилася перевірка на дорогах, блокпостах. Багато патрулів ходять вулицями та відловлюють чоловіків. У відкритих джерелах останніми днями з’явилося ціла купа фото та відео таких патрулів, як вони шукають чоловіків, забирають їх з вулиць та ведуть у спеціальні автобуси. 

Таке відбувається у Луганську, Хрустальному, у Сорокиному. Люди дуже обурені, що все більше і більше людей забирають на війну проти України. Тож скоро на вулицях окупованих територій знову буде порожньо й на роботу, ринки будуть ходити лише жінки. 

Багато чоловіків намагаються виїхати. Також є люди, які вже п’ять місяців майже не виходять з дому, а якщо виходять — лише поблизу будинку й дуже обережно, аби не потрапити до російського війська. 

Про вивезення українського зерна в Росію

Також росіяни продовжують дуже активно вивозити українське зерно із новозахоплених територій. Каравани вантажівок постійно на дорогах. 

Якщо говорити про великі агрофірми, то їх змушували перереєструватися в так званій ЛНР й платити там податки. Тих, хто цього не зробив, по суті усунули з ринку — привезли людей та техніку з Росії, зібрали врожай та вивезли його. 

Якщо говорити про невеликих фермерів, то в них викуповують зерно по суті за копійки, від 4 до 7 тисяч рублів за тонну, при тому, що до окупації тут пропонували до 16 тисяч гривень. Фермери скаржаться, що працюють собі у мінус, адже запропоновані ціни навіть не покривають витрат на вирощування та збір зерна. Тому частина фермерів не збирається засівати свої площі, адже це невигідно.

Про евакуацію з Луганщини

По суті евакуації з Луганщини немає, тому що область майже вся окупована. Обов’язкова евакуація зараз проводиться на території Донецької області, що пов’язано з тим, що там немає газопостачання і відновити його, допоки йдуть бої, неможливо. 

Оскільки Луганщина майже вся захоплена, то жодних коридорів для евакуації окупанти не відкриють. Аби виїхати звідси, є три маршрути. Один з них — через Харківську область, Печенізьке водосховище, де можна пройти через дамбу. Це напівлегальний варіант, який є небезпечним, бо там можуть обстріляли. Плюс такий варіант недешевий, тому що треба платити перевізникам спочатку, аби доїхати до дамби, а потім — після її переходу, аби дістатися до Харкова.

Фото: Суспільне