war

Зима, гроші і газ. Яким буде опалювальний сезон для України?

21.07.2022 р., 15:31

Наразі в українських підземних сховищах знаходиться приблизно 11,4 млрд кубометрів газу. Про це під час інформаційного телемарафону розповів голова НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко. Щомісячне зростання запасів блакитного палива в Україні становить 1 млрд кубометрів. Вітренко зазначив, що власний видобуток газу становить приблизно 12 млрд кубічних метрів. Весь цей газ йде тільки на потреби населення. Експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук в ефірі Українського радіо прогнозував, яким буде опалювальний сезон для України.

Якою є головна проблема для нормального проходження опалювального сезону для України 

Головна проблема полягає в тому, що ми як країна, яка займається транзитом російського газу до Європи залежні від цього обсягу транзитного газу. Цей російський транзитний газ створює відповідний тиск в системі, який дозволяє доставляти до споживачів газ вже безпосередньо в міста і села. 

Коли Росія припинить транзит газу і цей тиск зникне, тоді нам самим треба буде забезпечувати тиск і прокачувати газ вже з наших підземних сховищ на заході України в центр, до столиці, в південні та східні регіони. І це проблема, тому що для цього потрібно мати значні запаси газу в підземних сховищах. Крім того, якщо це припинення транзиту відбудеться в жовтні і весь опалювальний сезон доведеться жити на своєму газі, то велике питання, чи нам цього ресурсу вистачить для підтримки тиску.

Чи вистачить запасів у сховищах

Формально самого газу вистачить. Ми будемо видобувати газ і, я думаю, до жовтня закачаємо у підземні сховища до 15 млрд кубів. Думка, яку висловлюють в уряді про те, що у сховищах має бути 19 млрд кубів газу, є правильною. Тому що це мінімальний обсяг, який дозволить нам хоча б спробувати перейти цей сезон. 

Про обмеження на постачання газу 

Будуть обмеження газопостачання для промисловості, яка і так мінімум споживає, і для Теплокомуненерго, тобто для тих, хто виробляє тепло, і для населення. Відтак, може знижуватись подача газу, тобто сам тиск. І питання в тому, наскільки буде витримувати  обладнання, яке знаходиться у споживача. Тому люди можуть опинитися в ситуації, що в них не буде працювати газове обладнання, і це може призводити до розмерзання мереж. 

На жаль, до такого ми не готові. Була думка, що ми можемо підготувати мобільні пересувні котельні, тобто генератори. Це добре, але це в нас немає такого масштабу. Потрібні генератори на десятки мегават, які також використовують газ. Але знову ж таки питання, де брати газ, якщо його не буде в самій системі. Тому ситуація дуже напружена. Те саме ми бачимо й в Європі. 

Щоб створити таку систему резерву, потрібно мати мільярди доларів. І при цьому ти точно не будеш знати, потрібна вона чи ні. Сьогодні ми в ситуації, коли вона нам потрібна, але рік чи декілька років тому ніхто б однозначно не сказав, що її треба робити. Тому наразі всі сподіваються на те, що критичної ситуації не настане.

Про зниження температурного режиму 

Зниження температурного режиму — це один з варіантів проходження цього опалювального сезону. Хоча 16-18°, які зараз називаються, насправді є дуже низькими показниками. Оптимальний температурний режим — це мінімум 19-20° і вище. Тому такий температурний режим також призводитиме до стресової ситуації для населення. Це буде холодно. 

"Нафтогаз" просить в Кабміну гроші на закупку газу

Взяти газ практично немає де. В Європі дефіцит. Після того, як ми накопичимо 15 млрд кубів у сховищах, нам потрібно ще знайти 4 млрд кубів. Але навіть 2 млрд буде проблематично купити, тому що його просто немає в Європі. Інше питання — гроші. Адже для того, щоб купити газ,  грошей також немає. 

Те, що "Нафтогаз" попросив 264 млрд гривень, це обґрунтовані цифри. Там майже 100 млрд гривень — погашення боргів за температурні коефіцієнти, різницю в тарифах тощо. Крім того, уряд вже отримує звернення від "Нафтогазу", щоб повернутися до практики попередніх років — до так званої корпоративної реформи "Нафтогазу". 

Фото: pexels.com

Зима, гроші і газ. Яким буде опалювальний сезон для України?

Новини по темі