war

Вступ для відважних: хто відповідає за безпеку вступників під час мультипредметного тесту? Розповідає освітній омбудсмен

11.07.2022 р., 15:32

Зовсім скоро в Україні починається проведення національного мультипредметного тесту, що писатимуть всі цьогорічні випускники шкіл, які мають намір вступати у вищий навчальний заклад. Тестування відбуватиметься онлайн, проте випускники мають бути фізично присутні в Центрі тестування, аби скласти тест з української мови, математики та історії України. Старт основної сесії планується 18 липня. Хто відповідає за те, аби за тиждень випускники шкіл здали в безпеці мультипредметний тест та як саме відбуватиметься тестування, Українське радіо дізнавалось в освітнього омбудсмена Сергія Горбачова.

"Мультипредметний тест цього року об’єднує три предмети, аби випускникам не довелося з’являтися та здавати кожен предмет окремо, як це було в класичному ЗНО. Адже ключовим питанням тестування, звісно, є безпека. Під час розробки процедури мультимедійного тесту фахівці Міністерства освіти та Українського центру оцінювання якості освіти особливу увагу приділяли саме питанням безпеки. Розроблений регламент проведення тестування, який чітко визначає, хто та що має робити під час проведення тесту. За безпеку відповідають ті, хто проводить це публічне тестування, — уповноважений, який призначений Українським центром оцінювання якості освіти. Саме він має контролювати, як відбувається тестування. В нього є повноваження у випадку повітряної тривоги зупинити тест та вивести всіх учасників в безпечне укриття, а наявність укриття є першою умовою для того, щоб в певному місці відбулося тестування", — розповів Сергій Горбачов.

Найважливіше, за словами освітнього омбудсмена, аби всі, хто бере участь в мультипредметному тесті, — учасники, організатори — неухильно виконували правила безпеки та максимально знизили ризики під час проведення тестування: "Загалом мультипредметний тест буде відбуватися в двадцяти областях України та місті Києві. Проте є області, де провести тестування немає можливості. Йдеться про Донецьку, Луганську, Харківську, Херсонську області та АРК". 

Разом з тим, мультипредметний тест можна буде скласти за кордоном, оскільки чимало українських родин були змушені виїхати з України через війну з Росією. 

"Ті ж абітурієнти, які не можуть виїхати на контрольовану Україною територію або виїхати за кордон, де є Центр тестування, на жаль, цього року не зможуть скласти такі тести. Але я дуже сподіваюся, що після визволення тимчасово  окупованих територій держава і освітяни будуть вживати всіх зусиль для того, щоб організувати можливість навчання нашим молодим громадянам після деокупації території", — пояснив посадовець. 

Також, як зазначив Горбачов далі, аби цьогорічні випускники могли скласти тестування безпечно, до Центрів, де воно буде проводитися, влада встановила чимало вимог: "В приміщенні, де буде відбуватися тестування, обов’язково має бути укриття, сховище, яке може вмістити одночасно всіх, хто бере участь у тестуванні. Крім того, зараз ніхто, крім Українського центру оцінювання якості освіти, не знає конкретних адрес, де буде відбуватися тестування. Ці адреси будуть повідомлені виключно учасникам тестування в особистих кабінетах. 

Також Центр тестування має бути обладнаний комп’ютерною технікою з розрахунку на кількість учасників. Адже хоча учасники тестування й проходять його онлайн, проте вони мають бути фізично присутніми в Центрі тестування. Там буде знаходитися інструктор, який не лише стежитиме за правильністю процедури, але й в разі потреби може допомогти технічно".

Наостанок освітній омбудсмен торкнувся й питання готовності шкіл до старту навчального року у вересні: "За наявною інформацією, справжні бомбосховища в Україні має біля 10 % шкіл, адже вони будувалися без розрахунку на агресію з боку сусіднього народу. Але є розуміння, що за певних умов можна облаштувати такі укриття у закладах освіти. Є рекомендації ДСНС, які оприлюднили їх близько двох тижнів тому, проте це дуже складна робота, адже якісно обладнане бомбосховище коштує великих грошей". 

"Тому моя особиста позиція — ми маємо дуже відповідально ставитися до очного режиму роботи шкіл. Це можливо лише там, де є повна готовність, впевненість, що все зроблено за чинними нормативами, а діти дійсно можуть швидко перейти у сховище, якщо буде так потреба", — наголосив Сергій Горбачов.

Фото:  pixabay

Вступ для відважних: хто відповідає за безпеку вступників під час мультипредметного тесту? Розповідає освітній омбудсмен

Новини по темі